Tipy na týden 22. – 28. dubna: Váňa jednoho muže a Venuše mnoha žen

V nové verzi Čechovovy klasiky Strýček Váňa hraje všechny postavy Andrew Scott  / NT Live v Bio Oko / Foto (c) Marc Brenner
V nové verzi Čechovovy klasiky Strýček Váňa hraje všechny postavy Andrew Scott / NT Live v Bio Oko / Foto (c) Marc Brenner

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

22. 4. Váňa | NT Live / Bio Oko

V radikální nové verzi Čechovovy klasiky Strýček Váňa od Simona Stephense (NT Live: Podivný případ se psem) hraje všechny postavy jediný herec – Andrew Scott (Sherlock, Potvora, NT Live: Slunce v pasti).

26. 4.  – 28. 4. Světozor oslaví 20 let novodobé historie provozu

V dubnu 2024 kino Světozor oslaví 20 let novodobé historie provozu třídenní přehlídkou filmů, které jsou v české distribuci opomíjené, ale o to víc je stojí za to vidět. Mezi vrcholy přehlídky patří uvedení diváckého hitu z Karlových Varů Red Rooms nebo předpremiéra nového snímku Sofie Coppoly Priscilla, kterou promítneme z 35mm filmového pásu.

 

Stovky bobrů (předpremiéra)

Režisér Mike Cheslik ve své zběsilé novince oživuje žánr němé grotesky, u které žádná bránice nezůstane v klidu. V předpremiérách mohou diváci film zhlédnout během dubna v pražských Aerokinech

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

22. 4. Brìghde Chaimbeul / Vzlet

 

22. 4. Seafret | Lucerna Music Bar

22. – 28. 4. Venušiny dny 2024  – mezinárodní festival ženského umění

 

23. 4. HEXVESSEL, ELLEREVE  / MODRÁ VOPICE

23. 4. Aquaserge (Francie) / Palác Akropolis

23. 4. Walter Trout / Archa+

23. 4. Las Migas / Jazz Dock

23. 4. Seafret (UK) / Fléda

24. 4. Mayssa Jallad / Hotel Olympik

24. 4. The drin / Bike Jesus

25.4. Still House Plants / Punctum

25. 4. Deaf club, fuck money / Bike Jesus

26. 4. Tourist / Kasárna Karlín

26. 4. Nicole Zuraitis Trio / Jazz Dock

27. 4. THE CORONA LANTERN, DARKFALL, NEUROTIC MACHINERY, ASVRA / Modrá Vopice

27. 4. Declan McKenna / SaSaZu

27. 4. Kid Kapichi (UK) / Futurum

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

26. 4. – 28. 06. BOUDNÍK | 100 / Artinbox Gallery

17. března by se dožil sta let významný český umělec Vladimír Boudník, grafik, malíř, spisovatel, jedna z nevýraznějších osobností umělecké scény 50. a 60. let. Výstava v Artinbox Gallery připomene jeho život a tvorbu prostřednictvím fotografií Ladislava Michálka a Václava Chocholy a rovněž ukázkami tvorby autora.

27. 4. – 31. 8. Kdyby nebylo / arto.to Uhelný mlýn, Libčice nad Vltavou

Po výstavě Sdílená blízkost, věnované nejmladší generaci studentů AVU rozvíjí nastolené téma vztahovou síť tentokrát v intimitě uměleckého prostředí silných, dnes již nežijících umělkyň, které měly přátelské vazby a silný lidský vliv na autorky mladší. Síť se tak rozestírá napříč umělkyněmi tří generací, mezi pozapomenutou malířkou Marií Jančovou (1927–2012), světoznámou filmařkou a výtvarnicí Ester Krumbachovou (1923–1996), fotografkou Libuší Jarcovjákovou (nar. 1952), malířkami Květou (1922–1998) a Jitkou Válovými (1922–2011) a linka vede až k nejmladší z nich, sochařce Dagmar Šubrtové (nar. 1973).

12. 4. – 25. 5.  SOUOSTROVÍ / ARCHIPELAGO 13 *A3 / Galerie UM

Výstava Ateliéru architektury III UMPRUM Souostroví / Archipelago 13 *A3 představuje práce – architektonické modely studentů, absolventů i pedagogů ateliéru za uplynulých 13 let pod vedením prof. Imricha Vaška.

Souostroví / Archipelago v galerii UM UMPRUM / Foto Johana Pošová

 

14. 4. –  6. 5. Helen Beard: Topography of desire / DSC GALLERY

Helen Beard studovala na Bournemouth and Poole College of Art and Design, poté patnáct let pracovala jako asistentka výtvarné režie ve filmovém průmyslu. Během této doby pokračovala ve své umělecké praxi a pracovala s různými médii – malbou, koláží a jehlou. Její díla vibrují pohybem a barvami a jsou oslavou erotického zážitku. Používá živou paletu a neustále se měnící rámec: od blízkých záběrů po široké záběry, aby vytvořila krajinu intimity.

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

5. 4.- 12. 5. Vladimir 518: Osobní vyšetřování / Galerie Bunkr

22. 3 – 8. 9.  Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet

Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

21. 3. – 18. 8. Pavel Forman: TransForman / DOX

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.

 

1. 3. – 2. 6. UMĚNÍ PRODAT (SE). UMĚLEC VE SPÁRECH TRHU 19. STOLETÍ / Západočeská galerie v Plzni

Reklama, multiplikace děl, krajiny, drobné portréty, ale i knižní a časopisecké ilustrace. To vše patřilo mezi nové způsoby obživy umělců v 19. století. Právě proměně uměleckého provozu, vztahu umělce a publika a různým způsobům obživy v tržním prostředí 19. století se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

20. – 28. 4.  Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou nechat inspirovat, jak se dá kreativita využít ve výuce.

 

23. 4. SLAM POETRY exhibice – mezinárodní speciál: souboj týmů Praha vs. svět! / Rock Café

Energií nabitý večer slam poetry exhibice s performery ze tří různých kontinentů! Souboj pražského a argentinsko-italsko-japonského týmu, v jehož živelnosti se utopí předsudky, že poezie není akční.

25. 4. PASTRAMI POP-UP / Holešovická tržnice

Pastrami – to je slavná newyorkská pochoutka, která si podmaní každého gurmána svou bohatou a komplexní chutí. Těšit se můžete na rozmanité variace delikátně připraveného masa v kombinaci osvědčených i méně známých chutí. V nabídce nebude chybět ani vyladěná verze veganského a vegetariánského sendviče.

 

25. – 27. 4. Konference „Bohumil Hrabal neidylický. Přehlížené a ukryté aspekty jeho díla“ / Nymburk

O své zkušenosti a možné výklady Hrabalových děl podělí literární vědci a badatelé z Japonska, Polska, Německa nebo Francie. Společně s tuzemskými odborníky jejich příspěvky spojuje důraz na neidyličnost tvorby Bohumila Hrabala. Program rovněž nabídne řadu úhlů pohledu: od lingvistiky, přes antropologii, religionistiku, literární topografii a uměleckou historii až třeba po filozofii. Více na www.hrabal-nymburk.cz .

27. – 28. 4. Prague Bike Fest / Výstaviště Praha

Prague Bike Fest nabídne nově ve dvou dnech dechberoucí adrenalinové zážitky, zábavu pro děti i dospělé a představí to nejlepší ze světa cyklistiky


28.4. Comedy Club (odpoledne i večer, ale odpolední představení je už vyprodané) v Royalu!

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat