Brìghde Chaimbeul zahraje společně s Irenou a Vojtěch Havlovými

Brìghde Chaimbeul  / Foto Camille Lemoin
Brìghde Chaimbeul / Foto Camille Lemoin

Inspirace tradiční kulturou i hluboká citlivost – to spojuje skotskou dudačku Brìghde Chaimbeul a české hudebníky Irenu a Vojtěcha Havlovi. Společně se představí ve vršovickém prostoru Vzlet 22. dubna.

Virtuózní hráčka na skotské smallpipes Brìghde Chaimbeul sklízela již od svého debutu The Reeling nadšené ohlasy kritiky a s loňskou deskou Carry Them With Us, kterou vytvořila ve spolupráci s avantgardním saxofonistou Colinem Stetsonem, tomu není jinak. Její hudba je hluboce zakořeněná ve skotské tradici a gaelském jazyce, ale zároveň objevuje nové zvukové horizonty v podobě dronových ploch a hypnotické repetice. Její emocionálně nabitá hra a jedinečný přístup k aranžování pro skotské dudy si získal posluchače napříč žánry. Za svou nedlouhou hudební kariéru už šestadvacetiletá hudebnice spolupracovala s výraznými postavami alternativní hudby jako Aidan O’Rourke nebo Radie Peat z kapely Lankum, ale na své poslední album si ji přizvala také popová vizionářka Caroline Polachek.

“To, co se přihodilo u nás, že publicisty jinak netečné k britskému folku uhranula hráčka na dudy, k tomu došlo i ve světě. Okouzlení z mladé rodačky ze skotského ostrova Skye, pevně usazené v gaelské tradici, teď vyvrcholilo spoluprací s americkým avantgardním saxofonistou Colinem Stetsonem. Nejjednodušší vysvětlení pro tak halasný zájem poskytla sama Brìghde: hraje prý úplně jinak, než by se od tradičního dudáka čekalo.”
Jiří Moravčík, Magazín Uni.

Manželské duo Irena a Vojtěch Havlovi se pohybuje na české i mezinárodní hudební scéně už dlouhé roky. Jejich tvorba je založená na vzájemném dialogu, do kterého se propisují dlouhé meditační plochy inspirované východním myšlením i českými tradicemi. Ve svých kompozicích využívají rozmanité hudebních nástroje, od violoncella a klavíru až po violu da gamba, zvony nebo tibetské mísy. Manželé Havlovi začali tvořit v polovině osmdesátých let, kdy zkoumali různé styly evropské klasické hudby od renesance až po současnost. V devadesátých pak letech společně překonávali hranice kontinentů i kultur a tvořili třeba i filmovou hudbu. Jejich poslední deska Melodies in the Sand z roku 2021 se dočkala nadšeného mezinárodního přijetí a zajistila jim vystoupení na prestižní přehlídce alternativní hudby Le Guess Who?.

Kvůli závažným zdravotním problémům se zády bohužel ruší John Francis Flynn následující koncerty a nevystoupí ani v Praze. Lékaři mu doporučili necestovat, aby se mohl plně zotavit a ke konci roku vrátit znovu na tour.


Vstupenky jsou k dostání v síti Goout za 490 Kč. 



Koncert pořádá Heartnoize a Vzlet ve spolupráci s Earth Music.

Brìghde Chaimbeul + John Francis Flynn

Kulturní centrum Vzlet, Praha

22. dubna 2024, 19:30

Vstupenky: https://goout.net/cs/brighde-chaimbeul%2Bjohn-francis-flynn/szfowxw/

Fb: https://www.facebook.com/events/3687186861559707?ref=newsfeed

Comments

comments

Vyhledat