Jak přelstít svého vnitřního démona? TMÁNÍ míří do Brna

Z filmu TMÁNÍ
Z filmu TMÁNÍ

Úspěšný animovaný film TMÁNÍ, vyprávějící o boji s depresí i o cestě, jak z ní ven, zamíří po úspěšném uvedení v pražském Centru DOX na Moravu. Od 24. února do 23. dubna najdete instalace Tmání v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně (Husova 18). 

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven. Film, který se jako první český projekt tohoto typu představil na Filmovém festivalu v Benátkách, v soutěži na MFDF Ji.hlava a řadě dalších festivalů. Součástí výstavního projektu jsou i speciální edukační programy pro školy.

O poutavé a originální výtvarné zpracování příběhu TMÁNÍ se postarala animátorka Bára Anna Stejskalová (nominovaná na Českého lva za snímek Jsme si o smrt blíž, 2020), producentkou filmu je Hana Blaha Šilarová (Vyšetřovatel). TMÁNÍ je první animovaný VR projekt podpořený Státním fondem kinematografie, první český VR film, který byl uveden v soutěžní sekci Venice Immersive na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a první VR projekt, který byl uveden v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava.

Film doprovází stejnojmenná píseň Lenky Dusilové.  „Některé momenty mi mrazivě připomněly moje bolavé zkušenosti z minulosti,“ říká devítinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, která song TMÁNÍ vydala jako singl. „Velice si cením toho, že se dnes otevřeně mluví a diskutuje o psychickém zdraví a možnostech řešení těchto stavů, třeba i přičiněním filmu TMÁNÍ. Považuji za skoro nutné učit se péči o vlastní psychické zdraví už od malička. Třeba už i na školách…“

Více se dozvíte na na webu: TMÁNÍ – Moravská galerie (moravska-galerie.cz), kde lze zakoupit také vstupenky.

O uvedení filmu TMÁNÍ v pražské galerii DOX jsme psali tady:

Comments

comments

Vyhledat