Dox promítá animovaný VR film o temné krajině duše

Co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi? A existuje cesta, jak se dostat z těchto stavů ven? O tom vypráví autobiografický animovaný snímek TMÁNÍ, vytvořený pro médium virtuální reality. Režisér Ondřej Moravec v něm zpracoval svůj vlastní příběh boje s psychickou nemocí. Film je k vidění v pražském Centru DOX, které nyní chystá exkluzivní komentované projekce přímo s autorem.

O poutavé a originální výtvarné zpracování příběhu se postarala animátorka Bára Anna Stejskalová (nominovaná na Českého lva za snímek Jsme si o smrt blíž), do světa film vypravila producentka Hana Blaha Šilarová (Vlci na hranicích, Vyšetřovatel). TMÁNÍ je první animovaný VR projekt podpořený Státním fondem kinematografie, první český VR film, který byl uveden v soutěžní sekci Venice Immersive na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a první VR projekt, který byl uveden v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava.

Komentované projekce v Centru DOX

Od 10. listopadu 2022 je projekt k vidění v pražském Centru umění DOX, kde pro film vyrostla speciální tematická instalaci, v níž jsou návštěvníkům k dispozici VR brýle. Instalace projektu končí 12. února tohoto roku. Na leden a únor připravili organizátoři celkem 4 komentované projekce. Během nich bude možné autora a zároveň hlavního hrdinu filmu – Ondřeje Moravce – vyzpovídat. Návštěvníci se nejprve díky virtuálním brýlím projdou filmovým Tmáním, poté mohou své zážitky, pocity a třeba i zkušenosti sdílet v diskusi s autorem snímku. Kapacita jedné projekce s autorem je 15 lidí.

DOX – Do vesnice Tmání s režisérem Ondřejem Moravcem
12. 1. 2023, 18:00 a 19:00
12. 2. 2023, 16:00 a 17:00
Vstupenky: základní 120 Kč / snížené 90 Kč / zdarma pro členy Klubu přátel (nutná předchozí rezervace přes formulář)

DOX je první institucí, která nabízí projekce filmu Tmání široké veřejnosti. Uvedení snímku doprovází i speciální vzdělávací programy pro školy. Více informací o instalaci v DOXU, vstupném a projekcích najdete na webových stránkách galerie: DOX – Tmání.

„Tmání reflektuje aktuální problém, který se týká řady lidí a po covidové situaci ve velké míře i dětí. Snaha otevřít uměleckým projektem takovéto zásadní téma prostřednictvím autentické zpovědi autora, vysoká kvalita uměleckého zpracování a zároveň vzdělávací rozměr projektu pro nás byly jasnými indiciemi, proč zařadit Tmání do programu DOXu,“ říká programová ředitelka DOXu Michaela Šilpochová.

Instalace se bude po skončení výstavy v DOXu přesouvat na další místa v celé České republice.

Více o tomto filmu se dozvíte i v našem starším článku

Comments

comments

Vyhledat