Pročtené léto přináší (nejen) dětským čtenářům inspiraci na každý prázdninový týden

Druhým rokem připravuje projekt Mravenčí chůva  českou verzi dlouhodobé prázdninové aktivity nazvané Pročtené léto.  Dětem, rodičům i učitelům či knihovníkům přiblíží každý prázdninový  týden řadu tipů pro letní čtení k vybraným tématům.

Celá akce má svůj původ na sousedním Slovensku, kde ji již pátým rokem úspěšně  připravují organizace Čítajme si spolu, Krajina čitateľov a Malý Pampúch. „Ještě než vznikl  náš projekt Mravenčí chůva, jsme Prečítané léto s obdivem sledovaly a byly nadšené, kolik  skvělých tipů na knihy pro děti se v něm sejde. Kolik energie kolem něj víří a povzbuzuje nás  najít během léta chvilku času a sednout si s dětmi a číst si,“ uvádí Julie Dominika  Zemanová, jedna ze spoluautorek projektu Mravenčí chůva. V loňském roce autorky  slovenského projektu oslovily autorky Mravenčí chůvy s nabídkou, zda by nechtěly  zorganizovat jeho českou verzi – a ty radostně souhlasily.

Jak probíhá Pročtené léto 

Děti, rodiče, učitelé či knihovníci i další, kteří se do akce zapojí, si mohou stáhnout  elektronickou verzi Prázdninového deníku i přehlednou brožuru, které je budou celým  Pročteným létem provázet. V každém z devíti prázdninových týdnů dostanou čtenáři tipy na  knihy, audioknihy či filmy k různým tématům – například o fontánách, tajných uličkách, noční  obloze nebo o přátelství. Ke každému tématu budou účastníci ve facebookové skupině Čtení  je brána do světa dostávat tipy na zajímavé a kvalitní dětské knihy k tématu pro různé  věkové kategorie i úrovně čtenářství. Členové této skupiny se v ní mohou i vzájemně  inspirovat. V Prázdninovém deníku najdou všichni zúčastnění i různé úkoly a tipy na další  prázdninové činnosti a dobrodružství. Ve zmíněné facebookové skupině budou během léta  vycházet i recenze od samotných dětí na vybrané knihy.

„Není třeba, aby účastníci Pročteného léta četli všechny knihy a plnili všechny úkoly. Každý  může jet podle svého tempa. Vycházíme z toho, že léto a prázdniny mohou být dobrou  příležitostí pro to, aby děti mohly číst v mnohem větší míře to, co si samy vyberou a co je  může mnohem více bavit, než to, co leckdy mají za úkol přečíst během školního roku,“  vysvětluje Marie Podvalová, druhá z autorek projektu Mravenčí chůva.

Zapojí se i knihovny a další instituce 

Do Pročteného léta se mohou jako partneři zapojit i knihovny, školky, tábory, dětská centra a  další veřejné instituce. V loňském roce se tak v desítkách knihoven i dalších míst po celé  České republice objevovaly stolky nebo vitríny s výběrem knih, veřejná čtení nebo čtenářské  dílny k tématům Pročteného léta a bude se tak dít i letos.

Mravenčí chůva je dlouhodobý projekt podporující dětské čtenářství a společný čas rodičů  a dětí nad inspirativními dětskými knihami. Na webové stránce www.mravencichuva.cz pravidelně zveřejňuje přehledy nově vyšlých knih, jejich recenze i rozhovory s autory.  Pořádá online kurzy o podpoře dětského čtenářství i k vybraným tématům. Zájemci o  pravidelný přísun informací ze světa literatury pro děti se zároveň mohou stát členy Klubu  Mravenčí chůvy.

Zde si můžete prohlédnout oba materiály Pročteného léta:

Prázdninový deník

Brožura Pročteného léta

Vybraná témata Pročteného léta: 

– O fontánách

– O putování

– O noční obloze

– O přátelích

 

Comments

comments

Vyhledat