Knižní tip: Marie Kieslowski – Je všechno dobrý? 

Marie Kieslowski / Foto Tereza Kunderová
Marie Kieslowski / Foto Tereza Kunderová

Zpěvačka, pianistka, písničkářka a maminka dvou dětí Marie Kieslowski dala svému sólovému hudebnímu albu Je všechno dobrý? netradiční formát. Texty písní a odkazy k jejich poslechu propojila se sedmi rozhovory s kamarádkami z hudební branže. A přidala svůj vlastní příběh. Výsledkem je nečekaně otevřený vhled do duší, tvorby i každodenního fungování žen, které se vedle péče o děti realizují coby hudebnice.  Kniha vyjde 19. 4., kdy také bude během koncertu v pražském Paláci Akropolis slavnostně pokřtěna. Spolu s Marií si zazpívají i některé ze zpovídaných žen.

Lenka Dusilová. Markéta Foukalová. Olga Königová. Nikola Mucha. Marie Puttnerová. Bára Ungerová. Klára Vytisková. Marie Kieslowski. Sedm žen, sedm hudebnic, sedm různých cest k propojení mateřství a tvorby. Jak prožívaly období mateřské dovolené? Jak jim děti proměnily ambice a kreativitu? Do jaké míry chtějí a dokáží role matky a umělkyně kombinovat? Jak se zamýšlí nad finanční otázkou koncertování? Mají zkušenost i s jinou profesí? Kdo nebo co jim dodává pocit sebejistoty? Jak si ve vesměs mužském prostředí získávají respekt?

 

Ukázka z knihy Je všechno dobrý?

„Být ženou na hudební scéně je docela dobrodružná role, a když se vám do toho narodí děti, začne to teprve být jízda. Aniž bych to tak původně zamýšlela, díky písním – z velké části reflektujícím mé období na mateřské ‚dovolené‘ – a následným rozhovorům vznikl příspěvek do debaty o pozici ženy nejen na hudební scéně,“ říká o své knize Marie Kieslowski.

Marie Kieslowski osm let hrála v duu Kieslowski, byla členkou kapel Selective Mute a Zvíře jménem Podzim, zažila atmosféru malých klubů, velkých festivalů i život na turné. „Dospívala jsem na přelomu devadesátých a nultých let. Byla to doba, kdy se muži k ženám často chovali neurvale a sexismus nebyl nic neobvyklého. Sama jsem se mnohokrát vůči nevhodnému chování neohradila a myslela si, že když na tuto ´hru´ přistoupím, stoupnu u druhých v ceně. Jenže opak byl pravdou. I některá témata v knize proto tento svět – doufám, že už odcházející – reflektují,“ dává autorka nahlédnout do obsahu své knihy.

Kniha Marie Kieslowski Je všechno dobrý? vychází v nakladatelství Parlay Shop za podpory přispěvatelů crowdfundingové sbírky na Donio.cz a za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat