Tip na divadlo: Lidský hlas v podání Run OpeRun

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Run OpeRun je umělecká společnost, která již pátým rokem cílevědomě bourá hranice mezi operou, současným světem, undergroundem a nemilosrdným uměleckým životem. Nadcházející sezónu zahájí provedením inovativní opery skladatele Francise Poulenca Lidský hlas. Premiéry se konají dne 26. a 27. 9. 2019 ve Venuši ve Švehlovce od 20:00. 

Tato intimní lidská výpověď se zapsala do dějin opery jako vzácná ukázka minimalismu a absurdního dramatu. Opera představuje monodrama o ženě, která se ocitá na pokraji nervového zhroucení. Jde o mikroskopicky přesnou pitvu stavu mysli, hlasu, těla lidské bytosti, nacházející se uprostřed vztahového traumatu. Poulenc zde vykresluje člověka a jeho zoufalou touhu po nesplnitelném. V mnoha dimenzích a odstínech odkrývá křehkou psychiku ženy nejen v nejslabších momentech nejistoty, ale i na vlnách nejhlubší hysterie. Zoufalství prudce střídá troufalost, flirt střídá boj postavy se sebou. Na ploše 50 minut je divák vystaven smršti emocí a ve spojení s hudbou, scénografií a dalšími uměleckými složkami dostává možnost prožít srdcervoucí lidský příběh.      

Skladatel Francis Poulenc dle předlohy literáta a francouzského kulturního činitele Jeana Cocteaua vytvořil výjimečné dílo nejen z pohledu vykreslení ženské iracionality v okamžiku neúnosného psychického vypětí, ztráty milovaného člověka a tím i ztráty části sebe sama. Všechny emoce a pocity z osudového odloučení jsou vyostřeny okolností, že rozhovor probíhá pouze po telefonu: intenzivní, důvěrný, mezilidský, partnerský zlom přes chladnou, neosobní technologii, vzdalující jednu duši od druhé, telefon.

Run OpeRun se rozhodl pro vlastní zpracování tohoto díla pro jeho umělecký potenciál a souznění s tématem. Nadčasové téma lásky a jejího zániku, jehož prožitek je umocněn absencí lidského kontaktu je v dnešní době důležité téma a zajímavý pohled na to, jak lehce se může z vyvážené bytosti stát člověk na pokraji šílenství.

“V mladé operní společnosti, což už samo o sobě zní bohužel jako paradox, se snažíme vždy přijít s něčím novým. Po megalomanských open air akcích zahajujeme sezónu malým dílkem svým trváním a obsazením, ale obrovským na inscenační možnosti. Tato inscenace se dá považovat za první imerzivní operní inscenaci v Čechách. ” říká mladá režisérka Veronika Loulová.

Comments

comments

Vyhledat