Chcete, aby vaše dítě četlo? Přinášíme tipy, jak zařídit dítěti knihovničku

Knihobot
Knihobot

Čte vaše dítě? A má v knížkách pořádek? Kristýna Hladíková z knižního secondhandu Knihobot vám poradí jak společně s dítětem vytvořit vlastní knihovničku a budovat vztah ke knížkám. Děti totiž často nečtou jen proto, že mají knížky, které neodpovídají jejich věku a zájmu. 

 

Průzkum poliček

V prvním kroku je třeba prohlédnout obsah polic. Našli jste páťákovi knížky ze sekce “první čtení”? Nejvyšší čas udělat v knihovně pořádnou probírku. Nechte dítě vybrat třeba deset pro něj nejoblíbenějších knížek a pak se na jeho výběr podívejte společně. Ne vždy má dítě stejný pohled na knihy jako vy. Knihy, ke kterým se rádo vrací nebo si jimi listuje samo, mu ponechejte. Jsou mezi knihami hračky, papíry a prach? Udělejte generální úklid a dejte knihám své místo. Dítěti tím ukážete, že nejsou klasickou hračkou, potřebují lepší zacházení a zaslouží si své bezpečné místo.

 

Jak knížky třídit

Knížky procházejte alespoň dvakrát do roka. Vždy je lepší třídit menší množství knih než velkou hromadu, do které se vám pak nebude chtít. Skvělou pomůckou je také speciální krabice nebo box, kam dítě může odkládat přečtené knihy, o které už nemá zájem a třídit tak knihy průběžně. Nechcete mít doma další krabice? Zkuste barevné záložky. Červenou můžete označit knížky, které jsou poškozené, zelenou ty, se kterými se rozloučíte.

 

Naučte děti (i sebe) posílat knihy dál

Knihy, ze kterých vaše ratolest vyrostla se nebojte poslat dál. Pokud nemá dítě mladší sourozence, knihy už pravděpodobně nenajdou další využití. “Myšlenka, že je jednou budou číst vnoučata je bláhová. Někdy jsme to my dospělí, kteří se bojí s něčím rozloučit. A jsme zbytečně sentimentální,” říká ze svých zkušeností Hladíková. “Navíc málokdy tyto knihy necháme dál uložené v knihovně. Často končí v krabicích ve sklepě nebo na půdě a poměrně rychle se zhoršuje jejich stav a ztrácí na hodnotě.”  Kromě toho každým rokem vychází skvělá nová dětská literatura, mění se trendy i vkus dětí, takže mimo klasiky jako Krteček opravdu nemá smysl knihy schovávat.

 

Prodej knížky = vyšší kapesné

Když máte jasno, které knihy půjdou z domu, dejte z nich na stranu ty nepotrhané a nepopsané. Z Knihobota si pro ně rádi přijedou a vy nemusíte řešit kam s nimi. Navíc získáte něco z prodeje. A dítě jistě potěší, když za knížky, kterých se vzdalo, dostane pár korun do svého prasátka. Peníze z prodeje může klidně využít ke koupi nových knih. Průměrně se dětská literatura na Knihobotu pohybuje kolem 100 Kč, pokud jsou ale v dobrém stavu nebo nedostatkové, prodají se i za několik set. Vydělat můžete třeba na Harrym Potterovi, Mumíncích nebo Človíčkových dobrodružstvích.

 

Poseroutka nebo komiks? Nebraňte dítěti v tom, co ho baví

Při nákupu knih bychom měli dát dětem možnost volby. Ať už vaše dítě čte Deník malého poseroutky nebo komiks, rozvíjí si nejen své jazykové schopnosti, ale i porozumění textu, které se mu ve škole bude velmi hodit. A je důležité, aby ho četba bavila.

 

Vzhledem k tomu, že dětské zájmy mění jako počasí, stejně jako jejich potřeby ohledně četby, vyplatí se investovat do knih z druhé ruky.  V Knihobotu seženete dětské knihy za pár korun.  “Nabídku dětských knih máme opravdu širokou. Najdete tu dětmi oblíbený Ztřeštěný dům na stromě, detektivní příběhy od Thomase Breziny, oceňovanou knihu Prašina nebo knihy nakladatelství Meander. Všechny tituly navíc pečlivě procházíme, takže si koupíte knihy ve skvělém stavu.” dodává Hladíková.

 

Vlastní knihovnička je základ

Krčí se dětské knihy někde ve vaší knihovně? Vytvořte dítěti knihovnu vlastní. Pokud si má dítě budovat vztah ke knihám i k tomu, jak se o ně starat, je dobré, aby mělo svou vlastní knihovničku. Stačí polička, za kterou převezme zodpovědnost a bude si ji moci s vaší pomocí doplňovat. Umístěte ji tak, aby na ni dítě dosáhlo a mohlo si samo kdykoliv knihu vzít. A poslední věc – příklady táhnou a děti se učí nápodobou. Tak co se pustit do úklidu knihovny společně s dětmi?

 

Tipy za Knihobot

Gamebooky – Vžijte se do hrdiny příběhu a sami rozhodujte, jak se bude odvíjet. Garantujeme vám, že puberťák u nich vydrží déle než u tabletu. Tyhle knížky jsou totiž návykové.

Detektivní příběhy s lupou – Pátrejte spolu s malými detektivy po zlodějích a prozkoumávejte obrázky pomocí speciální lupy. Součástí party se stanete po pár stránkách.

Neználek – Klasika mezi dětskými knížkami, která neomrzí a bude bavit i vás, když ji budete číst dětem před spaním

 

Comments

comments

Vyhledat