Chcete umět vařit thajská jídla? My taky. Zkustili jsme Pinkčili
Kurzy vaření jsou skvělá věc. Naučíte se připravit něco nového, zjistíte, jak vaří ostatní, a celkově to je příjemně strávený čas.
V polovině června se konal kurz vaření thajské kuchyně, který jsme museli vidět.
Kde a jak
Thajsky vařit učí Pinkčili, což je značka zaměřená na interaktivní kurzy vaření, kde si všechny suroviny osaháte a prozkoumáte. Hlavním lektorem je Antonín Bradáč, držitel několika kuchařských cen právě za thajské pokrmy – můžete na něj narazit i v týmu Czech Chefs, který školí kuchaře i laiky v kuchařských finesách už několik let. Akce probíhala ve škole vaření Laboratorio, kde vyučuje jak „domácí“ Riccardo Lucque, tak hostující subjekty. Vše je příjemně profi, máte dost místa a kromě kuchyně i příjemnou místnost vypadající jako menší restaurace, kde si každý chod v hezkém prostředí sníte.
Co se vaří
Výhradně thajská kuchyně – nijak šizená. Spousta těch správných bylin a koření a třeba taky domácí kari pasta. Samozřejmě, aby kurz netrval celý den, měli účastníci suroviny už předpřipravené: mrkev očištěná, kokosové mléko odměřené, krevety bezhlavé.
Začalo se jídlem, který celkem dobře známe jako předkrm: Čerstvé jarní závitky s krevetami a nudlemi s koriandrem. Naučit se zavíjet rýžový papír je snadné a uděláte s tím spoustu parády. Dovnitř se hodí třeba nakrájená okurka, mrkev, ředkvičky, krevety, kuřecí maso, tofu a další dobroty, důležité je podávat závitky s nějakou chutnou omáčkou nebo několika omáčkami. Tip: krájejte hodně najemno, ať se závitky snadno jedí.
Tom Yum Kung – polévka s krevetami, houbami, a citronovou trávou a nudlemi. Budete ji nejspíš znát jako stálici asijských restaurací a pokud budete mít dobrou kari pastu a vůbec správné ingredience, uvaříte si ji doma velice snadno: v postatě se to nedá zkazit, tato polévka je velice rychlá a za pár minut ji máte na stole. Kokosové mléko, vývar, limetové listy, citronová tráva, galangal a už to je skoro hotovo. Nebojte se chilli!
Pla Pla Salmon – Thajský salát z lososa. Jednoduchý salátek, kam patří syrový losos, kterého „uvaříte“ pomocí silně kyselé marinády. Pozor na parazity, losos by měl být přemražený.
Kuřecí satay, omáčka s arašídy a kokosovým mlékem a jasmínová rýže. Satay jsou malé špízky, které si můžete připravit i na grilu. Důležité je namarinovat je a nebát se je trošku připálit – a udělat k nim skvělou arašídovou omáčku (potřebujete arašídy, arašídové máslo, kokosové mléko a cukr a opět to správné koření… je skvělá). Jí se s jasmínovou rýží, která se připravuje bez soli a tuku, jen vařením.
Resumé
Vaření takovýchto thajských jídel je samo o sobě velice uspokojivá činnost, protože celkem rychle získáte chutné, chutěmi nabité jídlo. Díky zkušenostem lektora měl celý kurz příjemně svižné tempo a fajn atmosféru, takže šlo i o skvělé odpoledne prožité s lidmi snažícími se o stejnou věc. Doporučujeme!
3 užitečné tipy, které jsme si odnesli domů
- Když vinete závitky, mějte na paměti, že vizuální dojem je důležitý, a pod poslední vrstvu rýžového papíru dejte něco hezkého, třeba kolečka chili nebo podélně přepůlené krevety.
- Mějte vše připraveno předem: a to ve smyslu skutečně připraveno, očištěno a raději i nakrájeno. Thajská jídla vznikají rychle a každá minuta se bude hodit. Nechcete, aby se vám něco rozplizlo nebo spálilo.
- Kyselá chuť (tamarindová pasta, limetková šťáva, ocet) dokáže úžasně dodat na chuti nejen salátu, ale i polévce a dalším jídlům. Zkuste si pak doma třeba na nějaké všední no name jídlo typu kuskus se zeleninou kápnout trošku limetky a uvidíte.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
aa