Chyby Čechů při krmení psů

foto J. W. Vein, Pixabay.com
foto J. W. Vein, Pixabay.com

 

Češi psy milují. Ale při jejich krmení dělají řadu chyb. Tohle je desítka těch nejčastějších!

V České republice žije podle údajů Evropské federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky více jak dva milionů psů. Tím se v přepočtu na počet obyvatel řadíme mezi největší milovníky psů v Evropě. Navzdory této lásce ale stále dělají čeští chovatelé řadu prohřešků hlavně při krmení psů, které pak mají neblahý vliv na jejich výživu i výchovu. Přinášíme vám přehled deseti nejčastějších chyb, které Češi dělají při krmení svých čtyřnohých miláčků. 

 

 1. Krmení u jídelního stolu –  psa takové chování rozmazluje a vede u něj k pocitu, že má v domácnosti stejné postavení jako člověk. Pro psa je pak takové krmení nevhodné i z hlediska složení stravy. „ Je těžké odolat psímu pohledu, když na vás kouká těma smutnýma očima a vaše jídlo je tak vynikající. Vždyť kousek masíčka mu neuškodí, jistě si často říkáte. Je ale důležité si uvědomit, že ten kousek masíčka je slaný a kořeněný, což jeho žaludku rozhodně neprospívá. Pokud se nenecháme zlomit smutným psím pohledem a s krmením od stolu raději nikdy nebudeme začínat, věřte, že si určitě vystačí s tím, co je navařeno pouze pro něj,“ říká Kateřina Schrammová, ředitelka a spolumajitelka společnosti Mixáno, která vyrábí prémiovou a zdravou stravu pro psy. 
 2. Nepravidelnost krmení – krmit psa vždy ve stejnou dobu a stejným množstvím potravy je pro jeho zažívání velmi prospěšné. Jakékoliv výjimky mu nedělají dobře. „Pokud se krmení opakuje vždy v podobném časovém úseku, pejsek si na to zvykne. Nebude chodit kolem misky a přemýšlet, jestli v ní zrovna teď něco nepřistane. Ideální je krmit dospělého pejska dvakrát denně – ráno a večer. Krmit pouze jednou denně není vhodné. Za takto dlouhý časový úsek vyhladoví, což může vést u aktivního psa k extrémnímu hubnutí nebo naopak u méně aktivního psa k obezitě z důvodu zpomalení metabolismu,“ vysvětluje ředitelka firmy Mixáno. 
 3. Překrmování – pes by měl dostávat vyváženou stravu, jejíž množství přesně odpovídá váze psa. Dopřát pejskovi více krmení rozhodně neznamená, že mu tím zlepšíte život. Naopak. „Překrmování pejska je velký problém. Během dne pes dostane kromě svého jídla ještě nějaké další dobroty při venčení, tréningu nebo jen tak pro radost. Tady je třeba pomýšlet na to, že bychom měli o tyto dobroty snížit krmnou pravidelnou dávku. Riziko obezity je největší u starších psů a těch s nižší pohybovou aktivitou,“ dodává Kateřina Schrammová. 
 4. Podávání nesprávné stravy – měl by pes dostávat granule nebo vařenou stravu? Poslední trendy ukazují, že pokud je jídlo uvařené správně, tak je pro psy nejvhodnějším řešením. „Vařené jídlo je pro pejska ideální, pokud se připravuje šetrně (nejlépe na páře) a pokud je svým složením pestré. Správným obsahem masa, zeleniny a doplňků (vitamíny, minerály) můžeme v tomto případě říct, že je to pro pejska vyvážená a zdravá strava,“ tvrdí ředitelka společnosti Mixáno a dodává:  „Pokud krmíme pejska pouze vařenou stravou, je dobré tu a tam podávat kosti. Ty jsou dobré nejen na čištění chrupu, ale také pro správné fungování střev. Pro malá plemena jsou vhodné např. kuřecí krky a pro větší můžeme dát i větší hovězí kosti. Pozor však ale na to, aby kosti nebyly nikdy tepelně upravené. Potom se začínají štěpit a to může pejskovi ublížit.“  
 5. Krmení před venčením – krmení psa by vždy mělo následovat až po venčení. Ideálně půl hodiny před a půl hodiny po procházce, čímž předejdeme riziku přetočení žaludku. „Každý pejskař by měl mít na paměti, že pes potřebuje určitý čas, aby strávil jídlo. Ani my nejdeme hned po jídle běhat. Proto je důležité minimálně půl hodiny po jídle nechat ještě pejska odpočívat. Torzo neboli přetočení žaludku je strašákem nás všech pejskařů,“ upozorňuje Kateřina Schrammová.
 6. Neřídit se chutěmi psa – spousta granulí na trhu nemá kvalitní složení, často obsahují průmyslová dochucovadla, sůl, koření a podobně. Psům často chutnají, ale pro jejich stravu jsou nevhodná.  „Je nutné vždy číst složení krmiva, které chcete psovi dát. Pokud je jídlo uvařené a bez přidání jakéhokoliv dochucovadla, věřte, že má pro pejska tak lákavou vůni, že žádná další dochucovadla již zapotřebí nejsou,“ popisuje své dlouholeté zkušenosti s výživou psů majitelka společnosti Mixáno. 
 7. Jednostranně zaměřené složení krmiva – klíčem správné psí stravy je dostatečný příjem sacharidů, tuků, proteinů, minerálů a vitaminů – nevhodné je nahodilé střídání granulí a vařené stravy podle potřeb majitele psa. „Nejlepší je v tomto případě spolehnout se na intuici a zdravý selský rozum. Jednoznačným ukazatelem toho, že pejsek prospívá jsou jeho exkrementy.  Pokud má pes pevné hovínko, je zdravý a běží nadšeně k misce, tak si můžeme být jistí, že má vše, co potřebuje. Pokud ovšem ohrnuje nos nad miskou granulí, je apatický a jeho exkrementy není možné při venčení pro jejich nizkou konzistenci téměř sebrat, tak je něco špatně. V ideální případě doporučuji vyzkoušet kvalitní vařenou stravu,“ říká dlouholetá chovatelka psů a také specialistka na jejich výživu Kateřina Schrammová.

 

 1. Nezohledňování věku a kondice psa při výběru stravy – při výběru krmiva je třeba zohlednit nejen věk a kondici psa, ale také jeho plemeno, možnost existence alergií, nebo možnost zažívacích potíží. Stejně tak i štěně má jiné potřeby jak z hlediska kalorií tak obsahu ostatních látek například vápníku. Většině zdravotních problémů tak lze předejít právě správným krmením už od štěněte a vždy přihlížet na to abychom tyto rizika budoucí problémů, co nejvíce snížili. Dodržet jednoduchost, přirozenost a přesvědčení o tom, že kvalitní krmení je klíčem k jeho zdraví,“ konstatuje Schrammová.
 2. Nevhodné potraviny – sladkosti, květák, zelí, avokádo, luštěniny, cibule, syrové brambory, makadamové ořechy, houby, rozinky, kofein, alkohol, čokoláda. Nic z toho do psího jídelníčku nepatří. „Je velkou chybou myslet si, že čokoláda, oříšky nebo sladkosti mohou pejska potěšit stejně, jako nás. Ve velkém množství se navíc konzumace těchto potravin stává pro pejska fatální. Vyvarujte se tedy potravinám jako jsou houby, čokoláda, syrové brambory, některé ořechy, kofein, hrozny, avokádo, česnek, cibule, kořeněná jídla nebo tepelně upravené kosti,“ doplňuje spolumajitelka firmy Mixáno. 
 3. Chyby při výběru druhu stravy – pokud psa krmíte granulemi, rozhodně nejde o tu nejlepší alternativu. Granule jsou často plné látek, které psímu trávení rozhodně nedělají dobře. Nutné je tak často pečlivě studovat jejich složení. Často se chybuje i při skladování granulí – velmi snadno zvlhnou, mohou žluknout nebo jsou kontaminovány nečistotami. Stále populárnější je tak v Česku vařená strava, která se připravuje každému psovi přímo na míru a jejich výrobci vám jí dovezou čerstvou až domů. 

 

Comments

comments

Vyhledat