Čítárna Unijazz v únoru: portréty inspirativních mužů, srbská poezie a Radio 1 nablízko

Madame LEDET & The Late Night Affair
Madame LEDET & The Late Night Affair

V únoru 2025 připravila čítárna Unijazz fotovýstavu Pavla Kořínka s portréty osobností (nechybí třeba Jan Sokol nebo Karel Schwarzenberg). Literární večery se tentokrázt na současnou srbskou literaturu, ruský underground nebo skutečné příběhy Paměti národa. Čeká vás jazz, swing i disco! Nechybí ani pravidelný šachový turnaj Unijazz open.

Čítárna Unijazz – únor 2025

3. 2. pondělí 19:00 VERNISÁŽ / Vstup volný

Pavel Kořínek: Portréty inspirativních mužů

Portréty inspirativních mužů je výstava fotografií Pavla Kořínka, které se objevily v knize rozhovorů Veroniky Kořínkové Jak vychovat chlapce, vydané nakladatelstvím Argo v červnu 2024. Portréty vznikaly během rozhovorů, v obývacích pokojích, pracovnách, na zahradách, ale i na zámku, na koncertech nebo na půdě Akademie Věd České republiky. Jana Sokola, Pavla Pafka, Karla Schwarzenberga, Jiřího Drahoše, Arnošta Goldflama, Michala Horáčka, Michaela Kocába, Petra Pitharta a Tomáše Sedláčka tak můžeme z fotografií vnímat v lidštějších úhlech, než jak je známe z médií. Na NEstylizovaných portrétech z míst, která jim jsou, nebo byla nejbližší.


4. 2. úterý 19:00 POSLECHOVKA / Vstup volný

Jazzmánie Vladimíra Kouřila #258

Nadčasový jazzový kaleidoskop. V tradičním Tablu jazzové moderny si připomeneme pomalu zapomínaného avantgardního hráče na trubku Dona Ellise. V Kaleidoskopu se představí trio pianistky Kasii Pietrzko, geniální kvarteto saxofonisty Wayne Shortera, domácí kvarteto saxofonisty Pavla Hrubého LIMBO se svou nejnovější nahrávkou, také kubánská parta hráče na steel drums Andyho Narella. V rubrice Za humny zazní hudba polského modernistického skladatele Tadeusze Bairda v adaptaci okteta saxofonisty  Marka Pospieszalského.


5. 2. středa 18:00 ŠACHY / Vstup volný

Unijazz open

Pravidelný šachový turnaj pro hráče a hráčky všech úrovní


6. 2. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 200 Kč v předprodeji, 270 Kč na místě v hotovosti

Electra5 + PLOY

Electra5 je pražská čtyřčlenná kapela, kterou tvoří Veronika Bednářová (zpěv), Vít Malypetr (kytara), Daniel Hruška (bicí) a Jiří Matys (kontrabas). Hudba skupiny Electra5 se pohybuje na pomezí hned několika žánrů – od trip hopu, přes jazz a blues až po taneční rytmy. Electra5 vyniká nejen žánrovou pestrostí, ale také výrazným rytmickým groove, který je pro jejich tvorbu charakteristický. Kapela nabízí autorskou hudbu s českými texty a na repertoáru má skladby jako Schovka, Válečná, Ledy či Slunce.

PLOY (Tom Braun – kytara, Bohdan Karásek – bicí, Mikuláš Čimbura – klávesy) je no-bass band z Prahy, instrumentální trio, neustále rozšiřující své osobní pojetí „fusion“. Kořeny tradičních hudebních žánrů zůstávají dobrým newtonovským základem pro výlety do říše kvant, zvuků, hluků, slovního salátu a blábolení. Pop se strychninovým úsměvem, jazz s příměsí TNT. Veškeré obávané rozpory okamžitě zmizí pod nánosy sugestivních harmonií s pokrývkou samplů, smyček, štěnic a vší. Loni v květnu trio vydalo u labelu Polí5 svoje druhé studiové album následované hudebním filmem.


11. 2. úterý 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Argo: Prstýnek z drátu

Povídky o lásce podle skutečných příběhů Paměti národa

BARBORA ŠŤASTNÁ 

Jak by vypadal příběh Romea a Julie, kdyby žili v poválečných Sudetech, ve stalinistických padesátých letech nebo v době normalizace? Ve čtyřiadvaceti povídkách ožívají lásky a rozchody skutečných lidí, kteří svěřili své příběhy Paměti národa. Jsou plné křehkých emocí i pevného odhodlání a vzdoru. Jejich kulisy jsou rozmanité: polepšovna pro náctileté, terezínské ghetto, statek postižený kolektivizací, undergroundový klub, ale i Západní Berlín nebo vietnamská džungle. Všechny ale spojuje nadčasová naděje a touha, která přetrvává, ať už milence rozděluje ostnatý drát, vězeňská zeď nebo železná opona.


12. 2. středa 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Plav: Slova brní, význam odtéká

Srbská literatura a balkánská hudba. Uvedení nového čísla časopisu Plav k současné srbské poezii a osobnosti spisovatele a překladatele Davida Albahariho. Hudební performance Ivan Antić, čtení z překladů Jakub Novosad a Pavel Pilch, koncert Predrag a přátelé.


13. 2. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti

Madame LEDET & The Late Night Affair

Sing, swing and sweat night away!“ Pražská disko formace, která vás dostane do varu. Mix známých disco hitů s originální tanečně-soulovou tvorbou. Autorský projekt v Praze usazené texaské zpěvačky, basistky a divadelní režisérky Alyssy Dillard. Sound inspirovaný starými diskotékami, kde se v potu tance mísí jazz, soul, funk a taneční beaty. Syntezátorové předěly a afrobeatové rytmy. Madame LEDET doprovází kapela The Late Night Affair složená z muzikantstva setkávajícího se pravidelně na pražských multižánrových jam-sessions. Alyssa Dillard aka LEDET – zpěv, Maor van Gelder – kytara, Roksan Mandel – syntezátory, Mark Newson – klávesy, Pedro Pedro Pedro – baskytara, Ashley Adams – bicí.


19. 2. středa 19:00 BESEDA / Vstup volný

Radio 1 nablízko #7: Saša Michailidis

Další díl pořadu věnovaného známým hlasům Radia 1, které u nás v Čítárně můžete spatřit naživo. Dalším hostem Jany Kománkové a/nebo Jerryho Žáka bude Saša Michailidis.

Vyrůstal s pirátskými rádii. Radio 1 poslouchal od Stalina, pak tam jednou drze zavolal a od října 1993 začal vysílat. S nulovou zkušeností, dobrými úmysly, pseudointelektuální nabubřelostí a jižanskou vášní. Postupně v R1 dělal pořady Film o páté a Odvážné palce, nočního a denního DJe, pomocného technika, technika, programového ředitele, ředitele. Cokoli bylo potřeba a rád. Radiu 1 vděčí za všechno, včetně své ženy. Nejhezčí bylo a je prostě jen trávit čas s lidmi z R1 a kolem R1. Teď moderuje kriticko-reflexní kulturní pořady ArtZóna na ČTart a Akcent na ČRo Vltava. Pracuje také pro televizní stanici HBO a SVOD platformu MAX jako akviziční manažer. Chce si v R1 zase zavysílat, ale už to neumí s novým pultem.


20. 2. čtvrtek KONCERT / Vstup 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti

Prune – křest alba

Vřelá setkání s přáteli, partnerská blízkost, klid a bezpečí. Tak by se dal popsat emoční půdorys, na kterém vznikla nová deska Fire písničkářky Lucie Krpalové vystupující pod přezdívkou Prune. Album vychází po osmi letech po debutu Kruhy, produkoval ho multiinstrumentalista Christoffer Strandh a odráží se na něm láska k akustickému popu i nedokonalostem.

Písně na albu spojuje tématika živlu a ročních období. Odehrávají se na podzim a v zimě. Najdeme v nich touhu ohřát se u ohně, ať už toho opravdového, praskajícího, jiskřícího, nebo metaforického – v prostoru porozumění a žáru mezi dvěma lidmi i partou přátel.

Nové album Fire zahraje Prune od začátku do konce společně s Christofferem Strandhem (basa, trubka, el. kytara) a hosty, které postupně odhalíme. Jisté ale je, že jedním z nich bude skvělá písničkářka Martina Trchová, která desku v Praze i pokřtí.


24. 2. pondělí 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Text-appeal vol. 17

Pravidelné literárně-hudební večery pořádané studenty, učiteli a absolventy Tvorby textu a scénáře VOŠ J. Ježka. Písničky, básně, skeče, povídky, krátké dramatické texty… Vystoupí: Jiří Šlupka Svěrák, Robin Král a proměnlivý ansámbl zahrnující Jana Váňu, Tali, Alžbětu Dudovou, Antonii Hrdinovou, Tomáše Siegera, Báru Fremrovou, Helenu Rosenkranzovou, Lucii Válkovou, Theu Sedmidubskou, Sáru Lagovou, Terezu Krčmářovou, Šimona Krska, Magdalenu Šimšovou a mnoho dalších.


25. 2. úterý 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Jakub Kapičiak: Píšu, tedy (ne)jsem – uvedení knihy o ruském undergroundu

Mezi nejvýraznější postavy ruského uměleckého undergroundu a nezávislé literární scény v sovětském i postsovětském období patřil představitel moskevského konceptualismu Dmitrij Prigov (1940–2007). Monografie Píšu, tedy (ne)jsem: Umělecký projekt Dmitrije Alexandroviče Prigova a moskevský konceptualismu je první rozsáhlejší publikací o tomto všestranném umělci a básníkovi v češtině. Knihu uvede její autor Jakub Kapičiak ze Slovanského ústavu AV ČR. Večerem bude provázet Jakub Mikulecký, rovněž pracovník Slovanského ústavu AV ČR a autor knihy o bulharské neoficiální literatuře 40.–80. let.


27. 2. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti

Orpheus and Eurydice

Orpheus and Eurydice je eklektická fúze současných hudebních žánrů, v níž se jedinečné umění živé malby (prostřednictvím Tag Tool) mísí s oduševnělou hloubkou indie balad a spontánností živých hudebních improvizací. Projekt nabízí dvojí smyslový zážitek – pastvu pro oči i uši. Jádrem performancí jsou původní texty Ewy Żurakowské, které jsou zasazeny do rozmanitých hudebních krajin vytvořených Dmitrijem Berzonem a Ewou Żurakowskou. Dále se k projektu přidali Margot Huang na baskytaru a Ruslan na bicí. Naše zvukové putování doplňují živě kreslené obrazy umělkyně Frances Sander, jejíž vizuály hudební vyprávění nejen doprovázejí, ale i umocňují. Vydejte se s námi na cestu, kde se propojují různé umělecké formy a každé vystoupení je jedinečným objevováním kreativity a emocí.

 

Comments

comments

Vyhledat