Co dělat a co nedělat v horku

Jak se ochladit? Jak přežít vedro? Že máte pít a nepražit se na slunci, jste četli mockrát. Jak si ještě zpříjemnit horké dny?

  1. Používejte rolety, okenice a žaluzie. Podívejte se, jak obyvatelé Středomoří v teplých měsících opevňují své příbytky, a udělejte to také tak. Zatažené závěsy, případně ještě s jednou vrstvou obrany (rolety jsou fajn!) po celý den? Večer budete rádi, že jste aspoň trochu slunečního žáru odpudili. Večer můžete taky zkusit do okna zavěsit mokrý ručník.
  2. Lednice se hodí i na vaše trička, polštáře a další předměty. Kostky ledu v sáčku můžete aplikovat na místa, kde máte puls (zápěstí, vnitřní strany loktů, kotníky…). Nebo si aspoň v koupelně pusťte na zápěstí studenou vodu. Zkuste naplnit ledovou vodou thermofor, který jste od zimy nevyndali. Další možnost je dát do lednice nebo lépe do mrazáku polštářek se zrním a nebo třeba ponožku naplněnou rýží.
  3. Před cvičením lze zkusit vychlazený ručník na krk (podle výzkumu citovaného v New York Times chlazení krku před cvičením ve vedru zvyšuje výkonnost) a Lifehacker doporučuje nalít si na hlavu během cvičení vodu).
  4. S ledem v nápojích to nepřehánějte, ale vlažné pití přece není nezbytné. Poslední roky jsou k mání konvice s „ledovým“ dílem, který se dává do mrazáku a pak vám ochladí nápoj. Dělá je IKEA a má je i Tescoma pod názvem Teo.
  5. A propos nápoje. Naše tipy na letošní léto: Cold brew, tedy nastudeno louhované kávy a čaje. Z čajů je zvlášť osvěžující darjeeling a vietnamský zelený čaj, zajímavě při louhování ve studené vodě (nejlépe přes noc) vychází i nasládlé japonské zelené čaje. Není v tom cukr, žádné kalorie, ale povzbudí vás. Pokud nemáte čas louhovat nápoj hodiny, použijte prostě led, dneska se dá případně snadno koupit hotový, pokud třeba nemáte mrazák nebo tvořítka – uvařte o dost silnější čaj než obvykle a nalijte ho na ledové kostky.
  6. A co jíst? Poslední dobou frčí studené polévky. Kromě oblíbeného gazpacha jsme zejména v italských restauracích rádi ochutnali: Polévku z jahod a rajčat (Casa di Carli), polévku z okurky s limetovou espumou (La Bottega Gastronomica). Pokud vám nevadí vařit, tak vichyssoise. Velmi doporučujeme i polský chlodnik a španělské ajoblanco. Klasický je dále tarator a samozřejmě saláto-polévko-hmota tzatziky. Se salátem to obecně vyhrajete, s trochou tofu nebo sýra či masa vás zasytí a nemusíte zvyšovat teplotu svého apartmá zapnutou plotnou, neřkuli troubou. Z teplých jídel se nám osvědčují těstoviny a rizota, která se nevaří příliš dlouho a potěší smysly.
  7. Vadí vám, že cítíte, jak vám po krku teče pot? A co si říct, jak důmyslná je příroda, že vymyslela pro vaše tělo takové praktické ochlazování?
  8. Co na sebe: Přírodní materiály. Maročtí průvodci chodí v tenoučké merino vlně. V našich zemích je snáze k mání len, viskóza a bavlna. Každopádně se vyhýbejte příliš přilnavému oblečení, volnější oděvy jsou v horku praktičtější, preferujte světlé odstíny a pokud se děsíte, že se někde zpotíte, noste spíše vzorované věci.
  9. Pořád vás vedro štve? Doporučujeme film Ledové království a všemožné vánoční komedie, fotky se sněhem a ledem a silvestrovské videoklipy.
  10. Jak se v horku vyspat? Lifehacker doporučuje přikrýt se vyždímaným mokrým ručníkem, respektive osuškou, ale reakce čtěnářů nejsou jednoznačně pozitivní. Existují různé chladicí polštářky – pokud s nimi máte zkušenost, napište nám!
  11. Klimatizace je věc, se kterou se to nemá přehánět, ale pokud nepatříte mezi lidi, kteří ji vůbec nesnesou, zvažte její nákup aspoň pro dny největších veder. Menší mobilní stroje stojí jednotky tisíc a opravdu vám mohou pomoci zvládnout svůj den.

 

Comments

comments

Vyhledat