Co je v Praze zadarmo v dubnu 2024
Aktuální akce bez vstupného v Praze.
Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !
(aktualizováno 30. března 2024)
Akce zdarma:
14. 3. – 13. 7. Výstava Bejšovec & syn / Galerie Magnus Art
Svou sbírku uměleckých děl buduje Jan Bejšovec dlouhá léta. Další sbírku pak vytváří pro svého jedenáctiletého syna, který stejně jako jeho otec také postupně nachází zalíbení v umění. Nyní díla na krátký čas opouští prostory sběratelova bytu a míří do karlínské Galerie Magnus Art. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zdarma až do poloviny léta.
13. 3. – 16. 7. HORIZONTY / Kooperativa, Pobřežní 21 – Praha 8
Známe ten pocit nejspíše všichni, vzpomínka z dětství – zahrada táhnoucí se, kam oko nevidí, nekonečná cesta do lesa, nedozírná hladina rybníka. Vjemy naší mladosti život po dekády obrábí do nicotnosti, až na hranici vyhasnutí, do bezčasí, kde obzor už jímá zmar. Tak se vrší generace za generací a horizonty věků se stírají a mizí. Němými a přece výmluvnými svědky oněch pravých dějů jsou a zůstávají obrazy mistrů.
4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov
Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.
13. 3. – 16. 7. HORIZONTY – Umění mezi nebem a zemí / Galerie Kooperativy
Známe ten pocit nejspíše všichni, vzpomínka z dětství – zahrada táhnoucí se, kam oko nevidí, nekonečná cesta do lesa, nedozírná hladina rybníka. Vjemy naší mladosti život po dekády obrábí do nicotnosti, až na hranici vyhasnutí, do bezčasí, kde obzor už jímá zmar. Tak se vrší generace za generací a horizonty věků se stírají a mizí. Němými a přece výmluvnými svědky oněch pravých dějů jsou a zůstávají obrazy mistrů.
19. 1. – 22. 5. Veronika Psotková: Beze Strachu / Artium Bořislavka
KALENDÁŘ
2. 4. 19:00 JAZZMÁNIE VLADIMÍRA KOUŘILA #250 / Čítárna Unijazz
Jubilejní 250. díl tradičního čítárenského poslechového pořadu o jazzu. V Tablu moderního jazzu se vrátíme k big bandům, tentokrát saxofonisty Olivera Nelsona. Kaleidoskop současného jazzu představí saxofonistu Trygve Seina, v jehož kvartetu basuje skvělý Mats Eilertsen, kytaristu Juliana Lage, tentokrát s výraznou posilou svého tria, s kytaristou Billem Frisellem. John Redman zahraje v doprovodu Trondheim Jazz Orchestra. Na hranici jazzu a artificiální hudby nás přivede saxofonista Tim Berne s kvintetem a trochu zdravého sentimentu si dopřejeme s kytaristou Larrym Coryellem a basistou Miroslavem Vitoušem.
Věrné milování české hudby s Bedřichem Smetanou zplodilo již řadu skvostů, nesmyslů, krásy, trapností, komiky i tragédií. Jeho nejhranější dílo Prodaná nevěsta pak definovalo představu o typické české opeře a není divu, že na jeho základě vznikla i řada filmů, televizních inscenací a záznamů divadelních provedení. Figurují v nich jména, která patří ke staré i nedávné historii světové opery – od přítelkyně obou Masaryků, sopranistky Jarmily Novotné až po Gabrielu Beňačkovou. Pozadu nezůstali ani účinkující z německy mluvících zemí: Die verkaufte Braut od Friedricha Smetany je tam stejně oblíbená jako u nás. Průvodcem po filmových verzích a záznamech Prodané nevěsty bude hudební publicista Boris Klepal.
3. 4. 19.00 Z města do města: Brusel / CAMP Praha
Ikonická stavba Atomium, postavená pro světovou výstavu EXPO 58, transformace jednoho z největších vlakových nádraží v Evropě či Berlaymont, sídlo Evropské komise a součást Evropské čtvrti. Po Paříži, Tokiu, Benátkách, New Yorku, Barceloně a Londýně vás Adam Gebrian provede ulicemi hlavního města Belgie.
4. 4. DREI (Kino) / Kino Goethe
Jejich vztah se za dvacet let poněkud vyčerpal; zdá se, že Hanna a Simon žijí spíše z minulosti než z víry ve společnou budoucnost. Pak se zamilují do stejného muže a ani jeden z nich neví o sexuálních dobrodružstvích svého partnera… Režie: Tom Tykwer (V rámci Queer 24)
4. 4. Rostlinná štafeta / Zahrada na niti
Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Tak to potřebujete přijít na Rostlinnou štafetu! Už 57. kolo rostlinného happeningu, kde si opět vyměníme svoje nechtěné výpěstky za nechtěné výpěstky někoho jiného
5. 4. 19.00 Radical Landscapes (Kino -ENG) / CAMP Praha
Režisérka Elettra Fiumi objevuje svět skupiny 9999, průkopnického a radikálního architektonického hnutí 60. let. Najde totiž záhadné nahrávky svého otce architekta, který byl součástí radikálního hnutí. Film je mnohovrstevnatý, psychedelický a ironický. Otevírá současné otázky týkající se ekologických a technologických výzev a režisérka oživuje avantgardní projekty 60. let.
5. 4. DJ set by Demonika / Kolektor
6. 4. ATRIUM40: Víc než kostel – narozeninová oslava / Atrium Žižkov
2. 4. tomu bude přesně 40 let od založení kulturního centra Atrium Žižkov. Při této příležitosti vás zveme na exkurzi do historie budovy, která ne vždy žila koncerty, výstavami a komunitními akcemi. Dozvíte se nejen historické zajímavosti z posledních čtyř dekád fungování Atria, čekají vás i exkluzivní informace o našich plánech do budoucna. Vernisáž venkovní expozice pořádáme ve spolupráci s Městskou částí Prahy 3, expozice potrvá do konce dubna.
6. 4. v 11:00 hod. Procházka Vinohradským hřbitovem
Zavzpomínáme na Jiřího Šlitra, který by letos oslavil sto let, ale také na řadu dalších literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu, kteří jsou zde pochováni – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru, výtvarníka Jiřího Koláře a mnohé další. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).
6. 4. ve 14:00 hod. Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století
Procházkou si připomeneme umělce, které si ještě sami dobře pamatujeme – oblíbení herci, výtvarní umělci, literáti…jako byl např. Josef Lada, Adolf Born, Vladimír Menšík, Rudolf Hrušínský či Ladislav Smoljak a další velké osobnosti. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
7. 4. Gastromapa Lukáše Hejlíka /Kolektor
7. 4. v 11:00 hod. Procházka Ďáblickým hřbitovem‚
Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným – dle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediným s kubistickým tvaroslovím. Především se zde ale nachází pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).
12. 4. 18:00 – 20:00 Bílá. Modrá. Červená. • PERFORMANCE NA LODI
MeetFactory, Francouzský institut v Praze a štrasburské kulturní centrum CEAAC slaví desáté výročí vzájemné spolupráce plavbou po studených vodách řeky Vltavy.
13. 4. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost
Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.
14. 4. MINT Market / Pražská náplavka na Rašínově nábřeží
MINT Market jsou moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům a tvůrcům.
14. 4. v 11:00 hod. Procházka Malvazineckým hřbitovem
Malebný hřbitov, který vznikl podle návrhu architekta A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).
15. 4. 19:00 JAN PRAŽAN: KRVAVÝ ŽIŽKOV / Čítárna Unijazz
Křest povídkové knihy Krvavý Žižkov. Kniha navazuje na úspěšnou knihu Krvavý Bronx, která vyšla v roce 2020. Stejně jako před čtyřmi lety i nyní se přední autoři české literární scény nechali inspirovat soudničkami, zprávičkami z černé kroniky z přelomu 19. a 20. století, které se týkaly rozličným kriminálních případů na území Žižkova.
19. 4. 19.00 Planeta Česko (Kino) / CAMP Praha
Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka.
19. 4. DJ set by Blanchita / Kolektor
20. 4. 10:00 Hanami 2024 – 3. ročník festivalu japonské kultury v Praze / Clam-Gallasův palác
Festival Hanami nabídne bohatý program, ve kterém budete mít šanci poznat japonskou kulturu zblízka. Čeká na Vás ukázka čajového obřadu, bojových umění, lukostřelby, kaligrafie či kimon. Přijďte ochutnat japonský street food a speciální várku piva z Pivovaru Strahov s lístky sakury – Sv. Norbert Sakura Amber Ale. Proběhnou také soutěže o nejlepší tradiční kimono, cosplay, haiku a soutěž v sekání japonským mečem Tamešigiri taikai. Akce proběhne za každého počasí, vstupné je dobrovolné.
21. 4. ve 13:00 hod. Nejstaršími částmi Olšanských hřbitovů
Projdeme historií Olšanských hřbitovů, povíme si o významných osobnostech národního obrození, zde pochovaných, a povšimneme si umělecky cenných pomníků období od konce 18. do poloviny 19. st. – z dílen V. Prachnera, bratří Maxů, dynastie Platzerů a dalších. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
24. 4. 14:00 Silicon Hill Open Wednesday – SHOW 2024
25. 4. 14:30 Procházka Olšanskými hřbitovy – umělecky cenné pomníky konce 19. a počátku 20. století
Výprava do období, kdy vznikaly nejvýpravnější pomníky osobnostem vrcholícího českého národního obrození, tvořili je ti nejlepší sochaři a architekti své doby. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
27. 4. Koncert: MOZART, MOZART, MOZART / Goethe Institut
Komorní soubor Cenerentola pod vedením Hany Slavické představí některá z děl rodiny Mozartů, v jejichž tvorbě se odráží celý hudební klasicismus od raného po pozdní.
30. 4. Mladí ladí jazz OPEN AIR / Karlovo náměstí
Festival Mladí ladí jazz oslaví 30. dubna Mezinárodní den jazzu open air přehlídkou na pražském Karlově náměstí. Představí se berlínský projekt Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot, německá fusion kapela Searching for Home. Unikátem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.