Co je v Praze zadarmo v říjnu 2022: skvosty architektury, světelný Signal a trocha toho dyzajnu
Aktuální akce bez vstupného v Praze.
Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !
1.10. v 11:00 – Procházka Olšanským hřbitovem za sochařskými díly Fr. Bílka a Fr. Úprky
Procházka je věnována sochařským dílům Františka Bílka a Františka Úprky. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).
1.10. ve 13:00 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem
Připomeneme si řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).
do 2.10. Landscape Festival
Landscape festival opět představí umělecko-architektonické intervence a díla renomovaných tvůrců i studentů. Interpretace jejich zásahů do vybraných lokalit nabídne nové čtení vztahů ve významných infrastrukturních uzlech Prahy. Tentokrát se zaměří na čtyři dopravní brownfieldy Prahy: Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovku a Nákladové nádraží Žižkov.
30.9. – 6.10. Festival Den architektury
Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města. Den architektury nejsou jen odborně vedené procházky pro veřejnost, které jsou v tomto měřítku světovým unikátem. Kromě nich probíhají různorodé workshopy pro rodiče s dětmi, projekce, happeningy, instalace ve veřejném prostoru, cyklovyjížďky, plavby, divadelní představení a řada neformálních setkání mezi zástupci měst, architekty, developery a veřejností.
29.9. – 4.10. Festival Film a architektura :: FILM ::
Festival Film a architektura podněcuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí autorských dokumentů, inovativních, experimentálních i hraných filmů. Přispívá k debatám mezi architekty, politiky a veřejností o podobě, potřebách a proměnách měst, nezbytných pro další rozvoj naší společnosti a díky vstřícnosti filmového média oslovuje nejširší publikum.
4.10. Den byl pro mě krátkej – křest pamětí Olgy Fečové, Čítárna HYB4 Kampusu Hybernská
Křest pamětí Olgy Fečové (1942–2022), majoritou uznávané filantropky, hrdé Romky s nezdolnou energií, jež se stala inspirativní autoritou romské společnosti.
5.- 8.10 Uroboros – festival zaměřený na eko-společensky angažovaný design a umění
Po prvních dvou ročnících, které se z důvodu pandemické situace odehrály online, proběhne letošní ročník festivalu Uroboros naživo v Praze, v termínu 5. – 8. října 2022. Organizátorům se do Prahy podařilo pozvat řadu vysoce inspirativních osobností, jejichž tvorba se pohybuje na pomezí designu, umění, filozofie a vědy. Festival je však i letos možno navštívit online a vybrané akce v programu budou dostupné přes streamovací a videokonferenční služby.
2. 10. 10:00 – 18:00 Festival delikátních chutí, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23
Historické prostory Novoměstské radnice znovu naplní vůně kuchyní z různých koutů světa. Nechte se zlákat oblíbenými cizokrajnými pochoutkami nebo vyzkoušejte dosud málo známé pokrmy. Festival delikátních chutí je ideální zastávkou při nedělních procházkách podzimní Prahou nebo na sváteční oběd.
5. – 8.10 předaukční výstava AVU pro Ukrajinu
07.10./ 16:00 – 22:00 Studio ALTA v Libeňském pivovaru – pootevření ♬, FILM, DIVADLO
Polootevření budoucího sídla Studia ALTA v Libeňském pivovaru. Úplně poprvé pootevřeme dveře budoucí ALTY – naplníme je uměním, provedeme vás prostorem a spolu se studenty ČVUT se zasníme o jeho potenciálu. Buďte u toho velkého okamžiku s námi!
7.10. 19:00 PRO (Č) UMĚNÍ: Debata s autory publikace Město pro každého, Atrium Žižkov
Město jako místo pro umění, pro každodenní lidskou kreativitu i jako komunitně užívaný prostor. Na debatě pořádané v rámci doprovodného programu výstavního projektu Pro (č) umění bude jeho kurátor Ondřej Horák (Fuczik) debatovat s vystavujícími umělci Jiřím Frantou, Davidem Böhmem a architektem Osamu Okamurou o tom, jak lze vnímat veřejný prostor měst, aby se stala „městy pro každého”.
11. 10. – 12. 10. Řemesla živě, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23
Na podzim roku 2022 proběhne již 9. ročník akce Novoměstské radnice věnovaný řemeslům a především těm, kdo jsou jejich mistry i každému, kdo se pro svou budoucí kariéru teprve rozhoduje.
11.10 19.00 SIGNAL TALKS – Federico Díaz, Milena Dopitová, Michal Škapa a Krištof Kintera, CAMP PRAHA
10 let Signal Festivalu očima českých umělců. Signal pozval do CAMPu ty, kteří během minulých ročníků prozářili Prahu. Tvůrci, kteří se ve své praxi zaměřují i na jiné oblasti než světelné umění, budou hovořit o své osobní zkušenosti s tvorbou instalace ve veřejném prostoru, která je navíc dočasná a po krátkou dobu vystavena velké pozornosti diváků. Jak si s takovou výzvou poradili, co pro ně znamenala v kontextu celé jejich tvorby a jak na festival vzpomínají? A jak vnímají aktuální situaci na poli současného umění a české scény, jejíž jsou součástí?
12.10. / 19:00 Wet Scores for Listening (Vlhké partitury pro naslouchání), Studio Alta, Invalidovna
Skupinovým koncert Kláry Flekové, Marty Ebenové, Magdaleny Havlové, Mariany Hradilkové a Marie Tučkové. Jednotlivé skladby se zabývají tématy lidských i nadlidských tekutin, vody a léčení.
12.10. Odcizení, identita, příroda: večer se sámskou literaturou, Čítárna HYB4 Kampusu Hybernská
Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 pořádá literární večer věnovaný románu Odcizení švédské autorky se sámskými kořeny Ann-Helén Laestadius.
13.10. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za významnými ženami (3. část)
Procházka je věnována významným ženám, např. módní návrhářce Haně Podolské, spisovatelce a sestře bratří Čapků Heleně Čapkové, fotografkám Dagmaře Hochové a Emile Medkové, první archeoložce Libuši Jansové a dalším známým i méně známým osobnostem. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka tram, bus a metro „A“ Želivského)
13.10. 17:00 Kaple, škola, dům – stavby, které měly zmizet…
Architektonická vycházka z cyklu Žižkov známý i neznámý k 45. výročí asanace.
Sraz u Betlémské kaple na Žižkově, Prokopova 4, 17 h.
13.10.2022 | 17:00 Stavební jáma, Dům čtení (Ruská) :: FILM ::
Film, jehož název odkazuje k téměř sto let starému utopistickému románu ruského spisovatele Andreje Platonova, odkrývá žitou realitu milionů bezejmenných Rusů, kteří se ocitají doslova na dně. Živoří z nízkých důchodů, bydlí v chátrajících obecních bytech, zápolí s výpadky energií, jsou bez možnosti domoci se spravedlnosti a práva, bez šance čelit státnímu aparátu.
13.10. SIGNAL Festival Prague 2022
Signal Festival míří poprvé do Vršovic. Ročník 2022 nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice, kde se vrátí na divácky nejoblíbenější lokaci náměstí Míru. Baziliku sv. Ludmily oživí videomapping po čtyřleté pauze. Projekci francouzského vizuálního kolektivu AV Extended doplní hudba českého hudebního producenta Aid Kida.
13. 10. 17:30 Komentovaná prohlídka výstavy Antonína Střížka KRAJINY, KVĚTINY, ZÁTIŠÍ, MĚSTO
Zveme vás na na komentovanou prohlídku výstavy Antonína Střížka „KRAJINY, KVĚTINY, ZÁTIŠÍ, MĚSTO“ v Galerii Václava Špály (Praha 1, Národní 30).
14.10.2022 | 18:00 Na prahu ráje Ústřední knihovna – MALÝ SÁL :: FILM ::
Projekce snímku Na prahu ráje se uskuteční v rámci doprovodného programu k výstavě John Wehrheim: Paradise lost, která probíhá v Galerii hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu od 12. 10. 2022 do 8. 1. 2023. Po projekci proběhne debata s producentem filmu a autorem vystavovaných fotografií Johnem Wehrheimem. Film je v anglickém znění s českými titulky.
15.10.2022 09:00 Prohlídka – Kryt Folimanka
Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy. Rozloha bunkru je 1.332 m2 (je jednopatrový) a je tak největší podzemn stavbou na území Prahy 2. Kapacita krytu je 1.300 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu
15.10.2022 10:00 Mezinárodní den archeologie 2022 na FF UK
Přijďte v sobotu 15. října 2022 oslavit spolu s námi v areálu pražského Karolina Mezinárodní den archeologie.
Na přípravě bohatého programu se podílí hned několik pražských archeologických institucí. Můžete se těšit na množství workshopů, přednášek a odkrývání tajů vědy zvané archeologie a také vás pozveme na výlet do života v dávné minulosti. V areálu Filozofické fakulty UK (Celetná 20) si malí i velcí návštěvníci budou moci vyzkoušet práci archeologů a antropologů a zároveň nahlédnout do tajů života v pravěku a v egyptském i evropském starověku. Program bude doplněn krátkými přednáškami na zajímavá témata, již tradičními Archeologickými jednohubkami a také přehlídkou replik oděvů od pravěku do středověku.
15.10. Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství, Vodárna v Podolí
V nabídce bude osm prohlídek. První začne v devět a poslední v sedmnáct hodin. Na jednu prohlídku může přijít maximálně čtyřicet osob, vstup je jako tradičně zdarma. Kvůli omezené kapacitě je nutná REGISTRACE. na www.pvk.cz.
18. 10. 2022 v 18.00 otevření nového Muzea literatury / Památníku národního písemnictví , Petschkova vila, Praha
Památník národního písemnictví se po téměř sedmdesáti letech přestěhoval ze Strahovského kláštera do bubenečské Petschkovy vily a už jako Muzeum literatury otevírá své sbírky veřejnosti. Srdečně vás zveme na slavnostní otevření nového Muzea literatury a navazující doprovodný program. Od 19.–23. října 2022 je vstup volný.
Doprovodný program:
pátek 21. 10. 2022
16.00 Komentovaná prohlídka pro děti
17.00 Komentovaná prohlídka pro dospělé
18.30 Petr Borkovec & Tarnovski: Prozaické texty a zvuky
sobota 22. 10. 2022
10.30 Tvořivá dílna pro děti s Terezou Šiklovou – Obr, Nejkrásnější české knihy roku 2021 (rezervace na mail@muzeumliteratury.cz)
13.30, 14.30 a 15.30 Vendula Tomšů, Ian Mikyska: Pět knih (rezervace na mail@muzeumliteratury.cz)
16.00 Komentovaná prohlídka pro děti
17.00 Komentovaná prohlídka pro dospělé
neděle 23. 10. 2022
10.30 Tvořivá dílna pro děti – Nad večerní černí, Nejkrásnější české knihy roku 2020 (rezervace na mail@muzeumliteratury.cz)
18.10. 19.00 přednáška Satelity – CAMP Praha
Obíhají kolem metropolí a stále se rozrůstají. Často jsou degradované na noclehárny a jejich obyvatelé musí za běžnými aktivitami jezdit autem. Jak v satelitních čtvrtích probudit komunitní život? Jak může stávající historická zástavba srůst s novostavbami? Jak ovlivní nárůst obyvatel infrastrukturu nejen dopravní, ale i tu modro-zelenou, technickou, vodovodní či kanalizační? Jak satelitní čtvrtě přizpůsobit na změnu klimatu? Třetí přednáška z cyklu „Jak se staví hotové město“ představí problematiku satelitů a výzvy, kterým místní obyvatelé i samosprávy čelí.
19.10. – 31.01.23 Tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius Hrůzy, Goethe-Institut, Praha
Mystika, pohádkové motivy i fantaskní svět: to vše najdete v díle královeckého rodáka E. T. A. Hoffmanna (1776—1822), pro nějž je typický hrůzostrašný děj a sžíravá satira. U příležitosti 200. výročí autorova úmrtí připravil Goethe-Institut ve spolupráci s vydavatelem Martinem Jirouškem tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy a pestrý doprovodný program. Veřejná vernisáž: 19|10|2022, 17:00
19. 10 od 18:15 Kino Europa: Malířka a zloděj, Kino Světozor KINO
Fascinující dokumentární dvojportrét jednoho vysoce nepravděpodobného lidského vztahu. Mladá česká umělkyně Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jejich zloděje a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah…
19. 10. 8:00 Refik Anadol: Umělecké dílo zrozené z hlubin městských dat – CAMP Praha
Jak pracuje IPR Praha s daty? Jaké má aplikace? A co je to Geoportál? Na komentované prohlídce bude účastníkům představena unikátní instalace umělce Refika Anadola, která vychází z městských dat.
19.10 18:30 PRO (Č) UMĚNÍ – komentovaná prohlídka, Atrium Žižkov
Pro (č) umění? Zeptejte se přímo kurátora! Využijte poslední možnosti přidat se ke komentované prohlídce interaktivního výstavního průvodce po výtvarném umění Pro (č) umění za přítomnosti kurátora Fuczika. Dozvíte se, jak umělecké dílo vzniká, kdo jsou jeho autorky a autoři, nebo kde všude můžete na výtvarné umění v 21. století narazit.
19.10. Divoká ředkev (divadlo o José Saramagovi), Čítárna HYB4 Kampusu Hybernská
Představení Divoká ředkev se týká aktuální společenské situace, stejně jako života a díla portugalského spisovatele Josého Saramaga, nositele Nobelovy ceny.
21. 10. 2022 19:00 A hle: Snění o propojeném světě – CAMP Praha
Kronika virtuálního světa, proslulého německého režiséra Wernera Herzoga, nabízí pohled na spletitou krajinu internetu od jeho zrodu až po současnost.
21. 10. v 16:00 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem
Připomeneme si nejvýznamnější osobnosti a umělecky cenné náhrobky našeho národního pohřebiště. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.
21.10.2022 | 18:30 Muž se třemi talenty, Klub UNIMA, Ústřední knihovna – MALÝ SÁL :: FILM ::
Středem večera bude osobnost Vládi Šmejkala, od jehož narození uplyne 120 let (narozen 24. 10. 1902). I když byl autodidakt, stal se souputníkem české avantgardy. Se svým bratrem Jaroslavem založil v polovině dvacátých let Surrealistické divadlo bratří Šmejkalů, kde působil jako autor, režisér, scénograf i herec.
25. 10. 2022 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Zdeňka Havlová a Martin Jeřábek – CAMP Praha
Jak se plánuje město a jak výlety? Co jsou ÚAP? A jak vznikají mapy.cz? Další díl talk show bude o datech. Kolik je ve městě lamp a kolik žárovek musí opraváři ročně vyměnit?
26.10. Debata o knize Nad propastí, Čítárna HYB4 Kampusu Hybernská
Přijďte se seznámit s titulem Nad propastí, nejnovějším přírůstkem do edice Crossover, která vychází v nakladatelství Argo. Oxfordský výzkumník Toby Ord v této knize vysvětluje, jakým existenčním rizikům lidstvo čelí a proč je jejich zmírnění jednou z nejdůležitějších morálních otázek naší doby. Jedná se o vědecké pojednání, v němž se empatie snoubí s racionalitou.
26. 10. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za uměleckými náhrobky z přelomu 18. a 19. století
Procházka historickou částí hřbitovů je věnována dílům sochařských rodin Prachnerů, Maxů, Platzerů nebo sochaře Josefa Malínského. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je v bráně u kostela sv. Rocha (zastávka tram a bus Olšanské náměstí).
27. 10. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za osobnostmi roku 1918
Procházkou si připomeneme osobnosti spojené s revolučním rokem 1918 a vznikem Československa, např. Václava Řezáče, Františka Soukupa, Karla Kramáře a Frantu Sauera. Provede vás Šárka Těšíková. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram Olšanské hřbitovy).
29—30.10 10.00—18.00 Dyzajn market podzim 2022, Výstaviště Praha, Holešovice
Největší a nejnavštěvovanější víkendová událost v Čechách, kde si autorskou tvorbu a design nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Jde o výběrovou prodejní výstavu, kde se navíc dobře najíte a napijete u vyhlášených streetfoodových stánků.
Ale co dělat ve dnech, kdy se zrovna nic zadarmo nekoná? Můžete se pohodlně uvelebit doma na gauč a ponořit do sledování klenotů polské kinematografie. Kurcze, za darmo i online!
Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!