Co možná nevíte o životě Agathy Christie?

Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, známá jako Agatha Christie, prodala přes miliardu kopií svých knih v anglickém jazyce a další miliardu v překladech; její hrdiny si zamiloval celý svět. Přečtěte si, kdo byla tato velmi moderní žena a „první dáma záhad“ (Grand Dame of Mystery), autorka 66 detektivních románů, 14 sbírek povídek a několika dramat, mezi nimi Pasti na myši – nejdéle hrané divadelní hry na světě. 15. září to bude 130 let, kdy se Agatha Christie narodila, v prosinci pak uplyne 100 let od vydání jejího prvního detektivního příběhu Záhada na zámku Styles, kde se poprvé představil belgický detektiv Hercule Poirot. K oběma výročím vydala letos královská mincovna ve Spojeném království pamětní dvoulibrové mince.

Napínavé příběhy (nejen) s geniálním belgickým puntičkářem Herculem Poirotem, s vnímavou pozorovatelkou slečnou Marplovou, se sympatickou dvojicí Tommym a Pentličkou či se záhadnými pány Quinem a Satterthwaitem vycházejí po celém světě – odhaduje se, že dosud byly přeloženy do více než stovky jazyků. Svými inteligentními, precizně propracovanými a leckdy do poslední chvíle neproniknutelnými zápletkami oslovují dodnes miliony čtenářů (a díky úspěšným filmovým a televizním adaptacím též miliony diváků).

Při té příležitosti vychází soubor úvah To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová, o zločinu, mužích a ženách, mládí, životě i o sobě samé – a také závěrečná esej z pera její autorky, královny detektivek Agathy Christie, nám umožňují nahlédnout pod pokličku schopností této postavy, vedené k vyřešení i těch nejzapeklitějších případů jediným: ženským instinktem. „Opravdu nemám nadání, to vůbec ne, ale znám snad tak trochu lidskou povahu.“ Věděli jste, že jedna z nejbystřejších myslí schopných řešit kriminální případy patří jemné, růžolící modrooké staré dámě? V St Mary Mead zná slečnu Jane Marplovou každý – a každý taky ví, že její křehké, váhavé vzezření klame. Uvnitř je to důvtipná a někdy taky mazaná bytost s nesmlouvavým smyslem pro spravedlnost.

To je vražda řekla: Jak to vidí slečna Marplová, vydává Kalibr, 160 stran, 259 Kč.

 

Výběr zajímavostí ze života Agathy Christie podle britského historika a archiváře Johna Currana, jenž měl možnost prostudovat 73 autorčiných zápisníků (do nich si Christie zaznamenávala zápletky svých detektivek, ale i další poznámky):

 

 1. V mládí nechodila do školy, vzdělávala ji doma její matka s pomocí vychovatelek.
 2. Původně toužila stát se zpěvačkou, ale sama poznala, že je na to příliš velkou trémistkou, a raději zasedla za psací stůl.
 3. Je jedinou ženskou dramatičkou, která měla v londýnském West Endu současně uvedeny tři hry.
 4. Podnikla cestu kolem světa.
 5. Její první příběh, který napsala z popudu sázky se svou sestrou, čekal na vydání pět let a odmítlo ho šest vydavatelů.
 6. Knihu Odloučeni zjara napsala během jednoho víkendu.
 7. Byla velkou milovnicí psů.
 8. Když Hercule Poirot zemřel, byl mu věnován celostránkový nekrolog v The New York Times.
 9. Její oblíbenou barvou byla zelená.
 10. Byl po ní pojmenován druh růže.
 11. Byla velkou milovnicí oper Richarda Wagnera.
 12. Psací stroj, na kterém vytvořila mnoho svých románů, je k vidění v jejím rodném městě Torquay v muzeu Torre Abbey.

 

A na které novinky se můžete těšit?

3x Hercule Poirot 6

Trojice brilantních klenotů kriminální prózy z pera Agathy Christie s Herculem Poirotem v hlavní roli sestává tentokrát z nejdiskutovanější detektivky všech dob a jejího kontroverzního pachatele (Vražda Rogera Ackroyda, 1926), z retrospektivního vyšetřování šestnáct let staré vraždy (Pět malých prasátek, 1943) a z případu zdánlivě přirozeného úmrtí, které Poirot odhalí jako rafinovaný – a později několikanásobný – zločin (Po pohřbu, 1953).

Vydává Kalibr, 632 stran, 459 Kč.

 

Plavý kůň

Detektivní příběh Agathy Christie z roku 1961 je jediný, v němž vystupuje paní Ariadne Oliverová bez svého přítele, slavného Hercula Poirota. Ona a její dva známí, spisovatel Mark Easterbrook a policejní inspektor Lejeune, spojí síly při řešení neobvyklého případu, v němž sehrají roli magie, bílí kohouti i skříňka plná blikajících žárovek. Na začátku je záhadná vražda kněze vracejícího se jednoho mlhavého večera od umírající ženy a ještě záhadnější seznam jmen nalezený v jeho botě. Chtěl pachatel získat právě tento kousek papíru? Co měli lidé na něm uvedení společného? A lze vraždit za pomocí čarodějnictví a okultních věd? Plavý kůň se dočkal několika televizních adaptací. Poslední z nich uvedla BBC v roce 2020 a objeví se rovněž na obrazovkách českých diváků.

Vydává Kalibr, 248 stran, 299 Kč.

 

Nakonec přijde smrt

Detektivním příběhem Nakonec přijde smrt z roku 1944 dokázala královna zločinu Agatha Christie překvapit, třebaže za sebou už měla téměř čtvrt století úspěšné tvůrčí činnosti – příběh o rafinovaném zločinu totiž zasadila do starověkého Egypta před čtyřmi tisíci lety. Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. Život v Imhotepově venkovské domácnosti však záhy rozčeří otcova krásná, ale zákeřná konkubína Nofret, jejíž příjezd vytáhne na světlo všechny skryté vášně, které v rodině po léta dřímaly. Když Nofret náhle sejde ze světa, všichni s úlevou konstatují, že šlo o nešťastnou náhodu. Jen Reniseneb začíná v hloubi srdce tušit, že tato smrt ani zdaleka nebude poslední…

Vydává Kalibr, 256 stran, 299 Kč.

 

 

www.agatha-christie.cz

Comments

comments

Vyhledat