Co teď v Plzni (a co potom)

foto Západočeské muzeum
foto Západočeské muzeum

V Plzni je k vidění (a ochutnání) leccos zajímavého, ostatně to není poprvé, kdy vám přinášíme nějaké ty náměty. Stojí za to si připomenout, co tam teď i později na zvídavé výletníky čeká:

 

Dočasné akce:

Bonjour Plzeň

Festival trvá už jen do 15. listopadu a nabízí kulturu i gastronomiia na řadě míst v Plzni (program).

Plzeň Design Week

Právě teď (11.-17.11.) se představují zavedení i nastupující designéři z Plzně i dalších míst ČR. Vstupenky zde.

Výstava k Sametové revoluci

v Západočeském muzeu nabízí pohled na 80. léta i to, co jim předcházelo. Kromě plakátů a dokumentů vztahujcíích s ek politickým a urbanistickým událostem stojí za zmnku i dobový interiér nebo mrazivá rekonstrukce místnosti na výslechy StB.

Trvalé a dlouhodobé:

Západočeské muzeum

Tahle instituce umí překvapit! Ano, čekali byste tu asi historické předměty denní potřeby, snad porcelán a sklo, trochu umění, nějaká ta řemesla zabývající se kovem… z Plzně a okolí. Čekali byste také právem něco od tamějšího slavného rodáka Sutnara, včetně exponátů z období, kdy se věnoval průmyslovému designu. A dočkali byste se. A kochali byste se. Jenže: Muzeum skrývá také rozkošnou sbírku uměleckého řemesla zemí Blízkého východu, která vznikala už od založení muzea v 19. století.

Takže vás udiví čínské lahvičky na šňupací tabák, japonské lakované krabičky a tibetský rituální sekáček. Navíc všechno můžete prohlížet ve svém mobilu a dočtete se tak spoustu věcí, které by na cedulky u vitrín (mimochodem krásných vitrín) nikdo nevecpal.

Pattonovo muzeum

Patton Memorial Pilsen – Památník americké armády je dobře vymyšlená expozice, která s ezabývá nejen osobou kontroverzního generála, ale do velké míry také celkově působením americké armády v Plzni a okolí.

Hodně zajímavé jsou podle protišedi ony předměty denní potřeby, které zde Američani zanechali a které byli často v rodinách pečlivě opatrovány. Plus různé suvenýry a potravinová pomoc UNRRA. Obaly všech těch toaletních potřeb nebo potravin jsou ostatně velmi zajímavé i designově. Milovníci vojenské techniky ocen například kusy slavného tanku Sherman nebo část letadla, jež mnoho let sloužila k zastřešení králíkárny.

 

Loosovy interiéry

30. léta. Elegance drahé materiály, bohaté, ovšem velmi elegantní a střídmé interiéry několika domů v centru Plzně. Architekt Loos nepůsobil jen ve Vídni! Více jsme stručně psali zde, info najdete na https://www.adolfloosplzen.cz

Malý detail: Mramor Cipollino a lampička, foto jk

Pivovarské muzeum

V pivovaře najdete expozici, kterou se můžeme hrdě chlubit před celmým světem, ostatně sem chodí spousta cizinců a prohlídky jsou v několika jazycích. Dozvíte se o historii výroby piva i o Plzni jako takové. Více na stránkách Prazdroje.

Historické podzemí

Podzemí není jen to, kam se dává pivo. V Plzni se pod zemí i žilo a prohlídka alespoň části spletitých a chytře propojených, vodou zásobovaných chodeb pod historickým centrem je hodně působivá. Zjistíte třeba i něco o skladování potravin a chlazení pomocí ledu, více na oficiálních stránkách.

PS: A tady si dejte kávu:

Sympatická malá kavárna Walter nabízí špičkovou kávu i chutné brunche.

foto jk

WEB:

Na https://www.visitplzen.eu najdete nejaktuálnější informace o tom, co v plzni jako turista můžete zažít.

Comments

comments

Vyhledat