Čtvrtý ročník Prague Biennale Projekt oživí veřejný prostor Prahy

Pětidenní festival performance a videoartu Prague Biennale Projekt 2021 proběhne od 3. do 7. září 2021 na více než 15 lokacích v centru Prahy. Čtvrtý ročník s podtitulem Re-connect Art nabídne reflexi aktuálních témat jako jsou odosobněná komunikace, izolace, mediální ekologie či vztah člověka a techniky. Pro umělecké intervence ve veřejném prostoru bude použita technologie oboustranného živého přenosu, která napřímo propojí umělce a publikum. Do otevřené výzvy se přihlásilo více než 100 umělců z 38 zemí a 5 kontinentů. Kompletní program bude zveřejněn v srpnu 2021. Více na www.praguebiennale.cz.

 

Myšlenka letošního ročníku festivalu Prague Biennale Projekt vzešla z potřeby poukázat na nový stav, který s sebou přinesla pandemie COVID-19: role online komunikačních kanálů a elektronických médií v běžném životě byla během tohoto období dramaticky posílena. „Ačkoli není jasné, zda se jedná o stav dočasný́, nebo jsme právě svědky trvalé proměny reality, festival si dává za cíl hlouběji nahlédnout do podstaty online komunikace, a také prozkoumat a otestovat možnosti a specifika takovéto komunikace prostřednictvím propojení umělce a jeho publika na dálku,“ vysvětlují kurátorky festivalu Jana Orlová a Elis Unique.

 

Organizátoři se rozhodli otestovat každodenně používanou technologii obousměrného živého přenosu na uměleckém mediu performance a videoartu. Středobodem festivalu bude interaktivní GATE na Mariánském náměstí, což je speciálně navržená obrazovka v lidském měřítku s implantovanou sadou nástrojů, jež umožní dialog mezi mezinárodními umělci a místním publikem. Program festivalu bude možné sledovat také online.

 

Otevřená výzva se setkala s velkým zájmem zahraničních umělců – dorazilo přes 100 přihlášek z 38 zemí a 5 kontinentů. Kurátorská rada, jejíž součástí bude i zakladatelka projektu Helena Kontová, nyní vybere projekty, které na podzim oživí centrum města. Kromě jednotlivých živých i streamovaných intervencí do veřejného prostoru či videoartu bude na programu také například diskuse na téma Blízkost a vzdálenost. Kompletní program festivalu bude zveřejněn v srpnu 2021. Vstup je volný.

 

Organizátorem festivalu je Nadace Prague Biennale, jež spolupracuje se 14 významnými uměleckými institucemi sídlícími po celé Evropě v rámci kreativní platformy Magic Carpets.

 

Prague Biennale Projekt 2021: Re-connect Art

  1. – 7. 9. 2021 | Praha

www.praguebiennale.cz

www.facebook.com/PragueBiennale 

www.instagram.com/praguebiennale 

 

Comments

comments

Vyhledat