Film tip: Kde je Anne Franková


U příležitosti nedožitých 95. narozenin Anne Frankové bude ve čtvrtek 13. června v 19:00 hodin v kině Edison Filmhub promítán snímek Kde je Anne Franková – nádherný, nadčasový animovaný film oscarového režiséra Ariho Folmana, který příběh Anne propojuje se současností.

Po projekci proběhne diskuze s hebraistkou Marií Smutnou, již bude moderovat scenáristka Sára Zeithammerová.

Kdyby Anne Franková nezemřela v patnácti letech spolu s dalšími šesti miliony židovských obětí holocaustu, mohla se stát slavnou spisovatelkou nebo novinářkou. Její deník, který si vedla dva roky v úkrytu v centru Amsterdamu, dodnes promlouvá k milionům lidí na celém světě. Je také jedinečným svědectvím o myšlenkách mladé dívky o Anne samotné, o světě kolem ní a také o lidství. Letos v červnu by Anne oslavila 95. narozeniny.

Film Kde je Anne Franková začíná zázrakem: Kitty, imaginární kamarádka, které Anne Franková psala svůj slavný deník, ožije v dnešním Amsterdamu. Kitty, která si neuvědomuje, že od té doby uběhlo 75 let a je přesvědčená, že když je naživu ona, musí být i Anne. Vydává se na cestu do časů Anny Frankové, aby svou milovanou přítelkyni našla. Vyzbrojena vzácným deníkem a s pomocí jejího kamaráda Petra, který provozuje tajný úkryt pro uprchlíky bez dokladů, sleduje stopy Anny od úkrytu až po její tragický konec během holokaustu.
Kitty, ztracená v současném světě a znechucená nespravedlností, kterou musí snášet dětští uprchlíci, chce naplnit Annein odkaz. Svou upřímností předkládá poselství naděje a štědrosti adresované budoucím generacím. Po mezinárodně uznávaném filmu Valčík s Bašírem nominovaném na Oscara, přinesl režisér Ari Folman, držitel Zlatého glóbu, další rodinný animovaný.

 

Ari Folman propojil historii s velmi aktuální současností

Autor a režisér Ari Folman, který natočil neuvěřitelný animovaný film Valčík s Bašírem, jenž se stal vůbec prvním animovaným dílem nominovaným na cenu za nejlepší mezinárodní hraný film, přináší ve snímku Kde je Anne Franková živoucí paralelu mezi historickou situací a současným děním.
Proto v roli vypravěčky ožívá imaginární postava Kitty, která nejen vypráví příběh Anne, ale v roli aktivistky otevírá také současná témata dětí a mladých lidí zažívajících traumatizující zkušenosti v souvislosti s politickými či společenskými změnami a konflikty.
Film Kde je Anne Franková, který byl s úspěchem uveden v oficiálním výběru festivalu v Cannes 2021, vznikl ve spolupráci s Fondem Anne Frankové v Basileji, jehož záměrem bylo přiblížit téma holocaustu mladé generaci.

Stejně jako komiksová kniha Valčík s Bašírem autorské dvojice Ari Folman a David Polonsky, i Deník Anne Frankové od stejných autorů se dočkal českého překladu a byl v roce 2017 vydán v nakladatelství Triáda. Kniha Deník Anne Frankové bude během večera k dostání na pokladně kina Edison Filmhub.

 

Diskuze o navěky živém příběhu

Po projekci filmu proběhne v Edison Filmhubu diskuze s Marií Smutnou. Marie mimo jiné vystudovala historii a hebraistiku a působila jako lektorka šoa a antisemitismu v Židovském muzeu v Praze. Pracovala také v Terezínské iniciativě a od roku 2000 spolupracuje s Domem Anne Frankové v Amsterdamu, kde školí studenty v oblasti vrstevnického vzdělávání a zároveň pracuje s jeho vzdělávacími expozicemi.
Debatu bude moderovat scénáristka a spisovatelka Sára Zeithammerová, která se podílela na dvou přelomových minisériích České televize – TBH a Pět let. Za Pět let byla nominována na Českého lva a Cenu české filmové kritiky. 

 

 

  • Projekce (a angličtině s českými titulky) proběhne ve čtvrtek 13. června 2024 od 19:00 hodin v kině Edison Filmhub

 

Comments

comments

Vyhledat