DAFilms.cz uvádí: Přehlídka filmů nominovaných na 27. Českého lva

Právě odstartovala každoroční přehlídka filmů nominovaných na Českého lva, která na DAFilms.cz potrvá až do 15. března. Diváci, kteří dosud neviděli ty nejlepší české filmy roku 2019, mají nyní jedinečnou možnost zhlédnout je online. V letošní nabídce si mohou fanoušci českého filmu vybrat z jedenácti hraných, čtyř dokumentárních a pěti studentských filmů. Tradiční přehlídka probíhá ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií, která výroční ceny Český lev uděluje.

Letošní 27. ročník udílení cen Českého lva opět zhodnotí uplynulý rok výběrem těch nejlepších českých filmů. Z 64 natočených snímků v roce 2019 akademici vybrali 17 celovečerních a 5 krátkých studentských filmů, které se budou ucházet o ceny v jednotlivých kategoriích. Diváci, kteří si chtějí nominované filmy připomenout nebo je nestihli vidět v klasické kinodistribuci, je nyní mohou zhlédnout online. „V českém prostředí ještě stále není zvykem, aby lidé měli dostupné aktuální české filmy na jednom místě online. Právě díky spolupráci s Českým lvem dáváme divákům možnost zhlédnout odkudkoliv filmy, o nichž se právě mluví, a které mnohdy již není možné vidět v běžné distribuci. Diváci tak sami mohou zhodnotit rok 2019 v české kinematografii a porovnat svůj vkus s akademiky,“ uvádí výkonná ředitelka DAFilms.cz Diana Tabakov.

Zpřístupnění hraných, dokumentárních i studentských filmů

V letošním výběru filmů budou diváci moci postupně sledovat například Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula, které bylo slavnostně uvedeno na mezinárodním festivalu v Benátkách a následně se dostalo i do užší nominace na americké Oscary. K vidění bude rovněž hraná prvotina režisérské dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník s názvem Staříci, v níž se dva dávní kamarádi i ve svém pokročilém věku rozhodnou pomstít bývalému komunistickému prokurátorovi, který za své činy nikdy nebyl potrestán. Z hereckých rolí se na pozici režiséra přesunul Jiří Mádl, který ve svém druhém filmu Na střeše rozehrál příběh o zapšklém stárnoucím profesorovi a vietnamském chlapci, který se ukrývá na střeše jeho domu. O cenu pro nejlepší film se bude ucházet i chladné komorní drama Tiché doteky v režii Michala Hogenauera, jenž s mezinárodním štábem zpracoval filmovou studii rodiny s podivně radikálním přístupem k výchově dětí.

„Naším posláním je nejen propagace české kinematografie, ale v posledních letech se snažíme i o její zpřístupnění nejširší veřejnosti. Jsme rádi, že i letos můžeme ve spolupráci s DAFilms.cz nabídnout filmovým divákům přehlídku nominovaných filmů na Českého lva online,“ říká ředitelka České filmové a televizní akademie Tereza Rychnovská.

V kategorii nejlepší dokumentární film se diváci mohou těšit na dokumentární roadmovie Dálava režiséra Martina Marečka o vztahu otce a syna, kteří se během dlouhé cesty do Ruska snaží najít cestu k sobě navzájem. Mezi dalšími nominovanými filmy dostupnými online nechybí ani dokumentární portréty výjimečných umělců, které byly zpracované ve filmech Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“, Jiří Suchý – Lehce se s životem prát a Jiří Trnka: Nalezený přítel.

Nominovaní tvůrci doporučují filmy ke zhlédnutí

Speciálně pro diváky DAFilms.cz natočili vybraní tvůrci krátká představení svých filmů a doporučení na další filmy z přehlídky. Jenovéfa Boková, nominovaná za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Karel, já a ty, divákům doporučila ke zhlédnutí snímek Staříci. „Ke zhlédnutí na DAFilms.cz bych rád doporučil film Martina Marečka Dálava, který dokazuje, že z dokumentárního filmu můžeme mít stejný, nebo dokonce silnější zážitek než z hraného filmu,“ dále doporučuje režisér filmu Staříci Martin Dušek.

 

 

Seznam snímků dostupných online v rámci přehlídky

Dálava (režie Martin Mareček) – dostupné zdarma po registraci

Hodinářův učeň (režie Jitka Rudolfová)

Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ (režie Roman Vávra)

Jiří Suchý – Lehce se s životem prát (režie Olga Sommerová)

Karel, já a ty (režie Bohdan Karásek)

Na střeše (režie Jiří Mádl)

Národní třída (režie Štěpán Altrichter)

Poslední aristokratka (režie Jiří Vejdělek)

Skleněný pokoj (režie Julius Ševčík)

Staříci (režie Martin Dušek, Ondřej Provazník)

Teroristka (režie Radek Bajgar)

Tiché doteky (režie Michal Hogenauer)

Jiří Trnka: Nalezený přítel (režie Joël Farges) – dostupné od 9. března

Nabarvené ptáče (režie Václav Marhoul) – dostupné od 11. března

Amnestie (režie Jonáš Karásek) – dostupné od 14. března

 

Cena Magnesia za nejlepší studentský film

Anežka (režie Adam Šoltés)

Dcera (režie Daria Kashcheeva)

Dezertér (režie Sasha Stelchenko)

Hra (režie Lun Sevnik)

SH_T HAPPENS (režie Dávid Štumpf, Michaela Mihályi)

 

Všechny filmy budou divákům dostupné (pokud není uvedeno jinak) od 2. března do 15. března k legálnímu stažení nebo přehrání online. Cena za zhlédnutí filmu je za 59 Kč.

Comments

comments

Vyhledat