The Plastic People of the Universe završí 50 let existence oslavou a koncertem v Akropoli na Žižkově

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Legendární kapela, která je nejdůležitějším představitelem československé undergroundové hudební scény už padesát let, představí publiku 1. prosince 2018 v Žižkovské Akropoli průřez svou tvorbou. Divákům Plastici slibují koncert, který se už nebude opakovat.

Skupina před dvěma lety částečně obměnila svoji sestavu. Stávající členové, letitý kapelník a klávesista Josef Janíček, lídr, saxofonista a textař Vratislav Brabenec a bubeník Jaroslav Kvasnička k sobě přizvali tvořivého basáka Johnnyho Judla jr. a vyhledávaného kytaristu Davida Babku. Jedinečný koncert v Akropoli představí během téměř dvouhodinového koncertu nejen klasické známé „plastikovské“ skladby, nově zaranžované verze starých, dlouhá léta nehraných písní, ale i několik dosud nehraných novinek.

Kapele do Atria přijde popřát a zahrát si i několik přátel a bývalých hráčů. Budou to např. jejich legendární bubeník Honza Brabec, Tomáš Schilla, Josef Bobeš Rössler nebo Petr Placák a další. Diváky čekají oslavy ve velkém stylu, tak, jak to má být.

The Plastic People of the Universe měli první koncert 2. února 1969.  Od léta 1969 do jara 1970 působili profesionálně, do konce roku 1973 mohli veřejně hrát už jen zřídka.  Kvůli zvyšujícímu se zájmu policie pak většinou vystupovali výhradně na soukromých akcích undergroundové komunity. Např. na festivalech druhé kultury v Postupicích (září 1974) a v Bojanovicích (únor 1976). V březnu 1976 byli všichni členové uvězněni a obviněni z výtržnictví. Umělecký vedoucí souboru Ivan Martin Jirous a saxofonista Vratislav Brabenec dostali v září 1976 nepodmíněné tresty, ostatní hudebníci byli z vazby postupně propuštěni bez soudu. Proces proti undergroundu měl velký ohlas mezi nekonformními českými intelektuály a významně přispěl ke vzniku Charty 77. Skupina v době nesvobody pak odehrála už jen pět utajovaných koncertů. V zahraničí Plastikům vyšla alba Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned (natočeno 1974, vydáno 1978), Passion Play (1978, 1980), Leading Horses (1981, 1983) a Midnight Mouse (1985, 1987). PPU se stali nejdůležitějšími představiteli českého hudebního undergroundu a také nejznámější českou rockovou skupinou v zahraničí.

Vstupenky na koncert, který pořádá Za Trojku a Art Frame Palác Akropolis s.r.o. ve spolupráci s Agenturou Wap Doo Wap, si kupujte v předprodeji za 330 a 390 Kč na GoOut a na místě před koncertem pak za 450 Kč.

Comments

comments

Vyhledat