Dan Bárta & Illustratosphere vydávají po sedmi letech nové album

Dan Bárta & Illustratosphere natočili po dlouhých sedmi letech studiové album nazvané Kráska a zvířený prach. Plánované turné, na kterém chtěli album představit, bohužel muselo být kvůli koronaviru odloženo.

Album Kráska a zvířený prach obsahuje jedenáct nových původních písní a celkově třináct tracků vzniklých buď pod bdělým aranžérským dohledem Filipa Jelínka nebo jako výsledek společného hráčského ohmatávání a napínání základní struktury písně. Žánrově obtížně zařaditelná deska s charakteristickým zvukem Illustratosphere – který je nota bene také součástí autorské práce, neboť sound design je dílem kytaristy Miroslava Chyšky – je i přes pestrost jednotlivých aranžmá hutným a soudržným celkem postaveným na smyslu pro kompozici, citlivé interpretaci, kreativitě a síle hráčského umu jednotlivých členů a textech Dana Bárty, které se vyznačují jeho osobitou poetikou. Dvě písně v angličtině z pera Alžběty Plívové a jedna autorská dokonce ve slovenštině české texty dobře doplňují. Rytmika, „stálice“ Illustratosphere Robert Balzar a „supernova“ Martin Valihora, hraje na novém albu v mimořádném souznění a rozpoložení. “Některé kusy jsou intimní až minimalistické, jiné košatější až rozmáchlé. Myslím, že jsme se vystihli zdařile, je to pevné, pěkný tvar, udělali jsme krok správným směrem a jsem si skoro jist, že fanoušky opět potěšíme a nedůvěřivce příjemně překvapíme”, shrnuje nové album zpěvák nedávno uplynulého pětadvacetiletí Dan Bárta. Studiová novinka vychází digitálně a na CD a dvojvinylu.

Původně jednorázový projekt Illustratosphere, ventil autorského a hráčského přetlaku tří členů hudební skupiny J.A.R., Dana Bárty, Filipa Jelínka a Miroslava Chyšky, doplněný Triem Roberta Balzara a vzniklý na přelomu tisíciletí, se přes řadu personálních změn ukázal jako mimořádně životaschopný. První album, Illustratosphere (2000), zaznamenalo solidní úspěch, získalo řadu ocenění a ovlivnilo novou generaci českých a slovenských muzikantů. Následovala další úspěšná studiová alba Entropicture (2003), Animage (2008) a Maratonica (2013). V současné době hraje kapela v sestavě Dan Bárta (zpěv), Filip Jelínek (klávesy), Miroslav Chyška (kytary), Robert Balzar (kontrabas a basová kytara) a Martin Valihora (bicí).

 

Album na digitálních portálech a v zásilkových službáchhttps://WMCZ.lnk.to/KraskaAZvirenyPrach

Comments

comments

Vyhledat