Letní Výtvarný Salon KODL Contemporary představuje přední umělce současné scény

Jan Kaláb Černá Prázdnota
foto: pořadatel akce
Jan Kaláb Černá Prázdnota foto: pořadatel akce

Letní Výtvarný Salon KODL Contemporary již potřetí představuje přední umělce současné scény. Sjednocujícím prvkem je nejen důraz na kvalitu, ale také originalita projevu, určitá suverenita a nezařaditelnost. Výstavu můžete obdivovat v prostorách Galerie KODL na Národní třídě  do 30. srpna. 

Svá díla tentokrát představují Jan Kaláb, Pasta Oner, Jan Pištěk, Lukáš Rittstein a Ivana Štenclová. Mezinárodní rozměr výstavy přináší účast předního rakouského autora Huberta Scheibla, který je zastoupen v mnoha mezinárodních sbírkách jak v Evropě, tak v USA. 

Galerie prostřednictvím této výstavy navazuje na unikátní tradici, která po mnoho let představuje vynikající české umění široké veřejnosti. Tato myšlenka byla jedním z podnětů, které vedly k znovuvzkříšení zájmu o současné umění a následnému uspořádání Letních Výtvarných Salonů. Výstav, jejichž středobodem se stal důraz na kvalitu a originalitu. Již po třetí se podařilo sestavit kolekci od výrazných solitérů české, ale i zahraniční scény a vytvořit tak jedinečný soubor prezentující to nejlepší ze současné výtvarné produkce. Na rozdíl od minulých ročníků se letošní výstava nesoustředí pouze na malbu samotnou, ale rozšiřuje svůj záběr do prostoru.

Podle kurátorky výstavy Alice Vítkové lze výběr autorů rozdělit na dvě skupiny. Generaci, která je zastoupena Janem Pištěkem a Hubertem Scheiblem, vyhledávanými autory, jež spojuje zájem o zobrazení balancující na hraně konkrétního a abstraktního. A na straně druhé autory a autorku střední generace, kteří se již plnohodnotně etablovali na umělecké scéně a jejichž práce mají již dávno své právoplatné místo v uměleckých galeriích a sbírkách. Šestice autorů v širším kontextu navazuje na předchozí dva ročníky a poukazuje na kvalitu a pestrost současné výtvarné scény.

„Jsem velice potěšen, že na letošním Salonu se sešlo tolik významných umělců, kteří nám svými díly velmi výstižně a nenásilně předkládají obraz naší doby a vůbec celé západní civilizace. Umělci čerpají inspiraci i z americké kultury a mnoho z nich ve Spojených státech také pobývalo, tvořilo, vystavovalo nebo byli jinak ovlivněni. Zachycení ducha doby je jedno z hlavních poslání umění a já jsem přesvědčen, že letošní Letní Výtvarný Salon to bezpochyby splňuje,“ uvádí Matyáš Kodl, ředitel Kodl Contemporary.

Zájem nastupující rodinné generace v Galerii KODL se ubírá směrem k současným umělcům. Ideou Letních Salonů je představovat širší veřejnosti soudobé umění v mezinárodním kontextu a ve více srozumitelném formátu skupinových výstav. Zváni jsou pouze ti nejprominentnější umělci, kteří mohou nejen představit to nejlepší ze své tvorby, ale zároveň mají příležitost srovnání se svými kolegy. Výhodou pro autory je také okolnost, že výstava je prodejní, takže skrze Salony mohou získávat pozornost a podporu nových sběratelů. Střední Evropa je rozmanitý region, který nicméně spojuje určité kulturní dědictví, které chtějí Letní Výtvarné Salony vyzdvihovat a odrážet.

Kodl Contemporary pokračuje v tradici podpory významných nadačních či charitativních projektů. Část výtěžku z prodeje obrazů vystavených během Letního Výtvarného Salonu bude tentokrát předána Nadaci Terezy Maxové, jejímž cílem je všestranná podpora a pomoc znevýhodněným a opuštěným dětem s cílem umožnit jim zdravý a bezpečný život v rodinném prostředí.

Comments

comments

Vyhledat