„DAS BUCH“ PŘESTAVÍ NĚMECKY PÍŠÍCÍ AUTORY

V rámci veletrhu Svět knihy se letos již podvanácté přestaví německy psaná literatura v sekci DAS BUCH. Čtenáři se mohou těšit na výběr německojazyčné komiksové tvorby či na německou autorku Olgu Grjasnowu, Švýcarku Letu Semadeni nebo rakouského autora Michaela Köhlmeiera.

 

Páteční program Das Buch bude věnován německojazyčné komiksové tvorbě. Německý autor Reinhard Kleist (1970) nejprve představí svou knihu Nick Cave – Mercy on me a poté předvede své kreslířské schopnosti za doprovodu písní Nicka Cavea v podání kapely The Guilty Pleasures.   

 

Švýcarsko zastoupí Matthias Gnehm (1970) s architektonickým komiksem Okopírované město, ve kterém umně spojil své povolání architekta s komiksovou tvorbou. Kniha se odehrává v Curychu, nikoliv švýcarském, ale v jeho čínské kopii. Sledujeme kariérní vzestup Leo Sandera, který se pro dosažení úspěchu nezdráhá udělat cokoliv.

 

Vídeňský rodák Nicolas Mahler (1969) představí průřez svojí tvorbou prostřednictvím přednášky, ve které zodpoví 10 nejčastějších otázek, které jsou kladeny nejen jemu, ale komiksovým autorům obecně. Dozvíme se tak například, kde autor bere inspiraci, jak dlouho mu trvá namalovat jeden obrázek nebo také to, zda se kreslením komiksů lze uživit.

 

Sobotní program v Lapidáriu je věnován německojazyčným románům. Německá autorka s ázerbajdžánskými kořeny Olga Grjasnowa (1984) představí svůj nenovější román s názvem Bůh je nesmělý, ve kterém tematizuje současnou situaci v Sýrii. Vypráví příběh dvou Syřanů, kteří jsou mladí a privilegovaní, o všechno ale přicházejí a jsou nuceni uprchnout, aby si zachránili život.

 

Dva pánové na pláži tak zní název první do češtiny přeložené knihy rakouského autora Michaela Köhlmeiera (1949), kterou do Prahy přijede osobně představit. Román vypráví na pozadí dějin 20. století příběh dvou velikánů – Charlieho Chaplina a Winstona Churchilla, které spojovala jedna zásadní životní zkušenost, a to deprese.

 

Do jedné bündnerské vsi nás v románu Tamangur zavede švýcarská autorka Leta Semadeni (1944). V krátkých scénách nás nechává nahlédnout do života babičky a jejího vnuka.  Naivní zvědavost dítěte a babiččin jízlivý ostrovtip vyvolávají nejrůznější situace, v nichž scény oscilují mezi smutkem a posměchem, realismem a fantastikou.

 

Za přítomnosti autorů, kteří vystoupí na Das Buch, bude 11. května v Goethe-Institutu zahájena výstava s názvem KomiX, která představí současnou německojazyčnou a českou komiksovou tvorbu.

 

| www.dasbuch.cz |

 

Projekt Das Buch připravují společně: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a – za podpory Präsenz Schweiz – Švýcarské velvyslanectví.

 

Comments

comments

Vyhledat