Dnešní antisemitismus a terorismus. Debata v Doxu proběhne už v pondělí

V Centru DOX bude v rámci doprovodného programu k výstavě Vítejte v těžkých časech promítnut dokumentární film Watching the Moon at Night, který se zabývá terorismem a antisemitismem v dnešním světě. V následné debatě se autoři filmu a přizvaní odborníci pokusí zodpovědět otázky spojené s alarmujícím nárůstem antisemitismu a terorismu v Evropě.

Základem dokumentárního filmu švédských filmových tvůrců Joanny Helanderové a Bo Perssona natočeného v šesti zemích světa jsou osobní výpovědi obětí teroristických útoků posledních let doplněné o zasvěcené komentáře známých historiků, politologů, filozofů, obránců lidských práv i předních expertů zabývajících se extremismem a antisemitismem.

„Watching the Moon at Night je film, který se dotýká nejdůležitějších otázek naší současnosti. Zobrazuje současný terorismus a politické snahy o jeho ospravedlnění, zrození nového antisemitismu a současnou situaci na Blízkém východě, následky Holocaustu a jeho popírání. Film ukazuje to základní, co spojuje oběti teroristických činů po celém světě i podobnost jejich pachatelů. Ve filmu nejsou zjednodušující teze ani politická korektnost. Pohled jeho tvůrců je osobní a emocionální. Skutečně člověka vyzývá k zamyšlení,“ říká o filmu režisérka Agnieszka Hollandová.

Hosté diskuse:

Joanna Helander a Bo Persson – autoři dokumentárního filmu Watching the Moon at Night

Arnold Roth – právník žijící v Jeruzalémě; otec Malki Rothové, která byla zavražděna v srpnu 2001 během sebevražedného útoku na jeruzalémskou pizzerii Sbarro, zabývá se pomocí obětem terorismu

Moderátor večera:

Jan Fingerland novinář a znalec blízkovýchodní problematiky (Český Rozhlas)

 

 

Watching the moon at Night, (2015, režie: Joanna Helander a Bo Persson, 88 min)

Producentem filmu je Kino Koszyk HB s podporou Swedish Filminstitute a Film i Väst.

KDY: v pondělí 14. 1. 2019 od 19 h

KDE: Centrum DOX, auditorium

 

VSTUPNÉ:

– jednotná cena 100 Kč

– zdarma pro členy Klubu přátel DOX

 

Film bude uveden v původním znění s anglickými a slovenskými titulky. Diskuze proběhne v angličtině.

 

Comments

comments

Vyhledat