Děláte video? Točíte filmy? Potřebujete hudbu? Moby ji nabízí zdarma

foto: pixabay
foto: pixabay

Moby se rozhodl k neobvyklému kroku. V katalogu jeho muziky jsou stovky tracků. A hodně z nich se může výborně hodit jako doprovod nějakého videa.

Jak ví každý, kdo dělá video, někdy může být náročné najít vhodnou muziku. Kvůli copyrightu si nemůžete vzít jen tak něco a hodit to na youtube (často jsou taková videa smazána a prostě se to nemá). Existují způsoby, jak si hudbu opatřit – říct kamarádovi muzikantovi třeba. Nebo použít hledátko CC search (search.creativecommons.org) a najít si muziku, která má licenci opravňující kohokoli k užití – můžete si zvolit, zda požadujete i možnost video použít komerčně, případně zda chcete mít možnost dílo nějak upravit. Pravda ale je, že můžete strávit hodiny a hodiny poslechem podprůměrných tracků.

Moby to ví, a proto dává k dispozici hodiny a hodiny své muziky zadarmo – právě pro podobné účely. Ať si o něm myslíte, co chcete, neupřete mu, že je hudební profesionál. Mít k dispozici věci od něj je jednoznačně plus.

Pokud nějakou hudbu chcete (a nebo jste prostě zvědaví, jak to funguje), navštivte web Moby Gratis – www.mobygratis.com.
Obsahuje 150 tracků, ze kterých si můžete vybrat, pokud jste nezávislý filmař, student, neziskovka a podobně. Jestliže není užití nekomerční, zaplatíte, ale všechny peníze dostane charita. „Já nedostanu nic,“ usmívá se Moby ve videu, kde vysvětluje princip této služby.

„Na webu Moby Gratis najdete i hudbu z mých posledních dvou desek, Wait for Me a Destroyed,“ uvádí dále Moby. Když si projdete katalog, objevíte dále materiál z alb 18 a Hotel, nevydané tracky i několik remixů (třeba Apparatovu verzi singlu Pale Horses nebo Photekův mix skladby Lie Down in Darkness). V katalogu si můžete zatrhnout i to, jaký nástroj si přejete v tracku mít – smyčce, kontrabas atd. atd. Vše si můžete poslechnout jako stream.

„Je tam pomalá i rychlá, tichá i hlasitá muzika. Doufám, že někde na Moby Gratis najdete hudbu, kterou pro svůj nezávislý film hledáte,“ těší se autor.
Jak to funguje? Na webu si projdete nabízené skladby, poslechnete stream, vyberete si, vyplníte formulářík se žádostí o konkrétní track a čekáte na potvrzení. „Lhůta pro potvrzení je 24 hodin. Myslím, že ještě nikdy jsme nikoho neodmítli,“ říká tvůrce. Redakce to považuje za velice sympatický akt podpory kreativních lidí kdekoli na světě a zároveň za ideu, které by se mohli chytit i další hudebníci.

Comments

comments

Vyhledat