DEN FLAMENKA –  DEN EXPLOZE

 

Není to den jeden, ale čtyři. Festival Den flamenka, který se už počtvrté koná v Praze (22.1 – 25.11.), je letos výživnější, než kdykoli předtím. Koncerty, workshopy, filmy (podrobně na denflamenka.cz), ale zejména taneční představení, a na ta se trochu podívejme.

Kdo někdy zkoušel tancovat flamenco ví, že je to v podstatě snaha dostat pod kontrolu jaderný výbuch. V žádném jiném tanci nenajdete tak sugestivní kombinaci energie řízené s virtuozní přesností, tedy dochází k tomu u těch nejlepších, samozřejmě.

Jako dlouholetá tanečnice-amatérka vím, že naučit se to je velká dřina. Jsou maestros, u nichž se „jenom“ zapotíte. U dalších se vám zavaří hlava, jak budete myslet na složité počítání zapateados – dupů, a jen tak mimochodem propotíte pár triček. A jsou i takoví, kteří vás sedřou až na kost a v závěru vás přimějou dělat věci, o nichž jste netušili, že jich jste schopni.

Z téhle strany barikády znám dobře Virginii Delgado, Španělku domestikovanou v Praze, tanečnici, která se původně věnovala stylu clásico espanol, jakési fúzi flamenca a klasického baletu. Virginia razí neskutečně sofistikovanou verzi modefního flamenka, je v podstatě baletka, miluje moderní tanec, a to vše se v jejích představeních odráží. Její styl, i hodiny se studenty, jsou jedinečné, estetické, pokaždé dokonale promyšlené. Taneční soubor Virginie Delgado: Aire – Vánek/ Městská knihovna, velký sál  24.11.

Irene Alvarez jsem zažila asi na třech workshopech, jak je milá, tak je urputná. Nutí studenty do výrazu, emocí, co tanec, to jiný příběh. Ví o flamenku úplně všechno (vystudovala flamenkologii v Seville), miluje klasickou hudbu a ráda experimentuje. Irene Álvarez & María Marín: Musa/Malostranská beseda 25.11.

Pod vedením Karime jsem ještě netančila a nevím, jestli bych to přežila. Když je na jevišti, létají z ní jiskry. Její babička Carmen Amaya flamenco v podstatě založila a mám pocit, že Karime má díky těm genům dvojnásobnou energii. Ztělesňuje to dřevní, cikánské flamenco, ještě z dob, kdy lidé své emoce do ničeho nebalili. Karime Amaya: La Fuente – Pramen/Divadlo U Hasičů 22.11.

Comments

comments

Vyhledat