Den s audioknihou Cesta do pravěku

Foto © Lukáš Kadeřábek
Foto © Lukáš Kadeřábek

Cesta do pravěku s vypravěčem Oldřichem Kaiserem

Kultovní filmový příběh vychází v podobě audioknihy

 

Cesta do pravěku filmového kouzelníka Karla Zemana se stala průlomovým filmem a dobrodružnou legendou české i světové kinematografie. Celé generace dětí se díky tomuto příběhu seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Nyní dobrodružný příběh ožívá i ve zvukové adaptaci. Díky napínavému ději, původním filmovým zvukovým efektům, dialogům a hudbě, ale především díky interpretaci herce Oldřicha Kaisera, se jistě stane atraktivním i pro posluchače mluveného slova.

„Po zhlédnutí filmu Cesta do pravěku v televizi značky Mánes se mnou nebyla řeč. Přestal jsem chodit do školy, na učení kašlal a vydal se navštívit pravěk. Loďku jsem neměl, tak jsem se brodil řekou Nisou, která protéká městem Libercem, hledal trilobity, až mě po dvou dnech zadržela hlídka Veřejné bezpečnosti. Byl jsem vrácen rodičům, dostal dvojku z chování a měl zákaz dívat se na televizi,“ prozrazuje veselou vzpomínku na své první setkání s filmem v dětství herec Oldřich Kaiser.

 

Čtveřice chlapců putuje proti toku času a krajina kolem nich se postupně proměňuje. Vzrušující setkání s pravěkou faunou a flórou si pečlivě zaznamenávají do deníku. Ocitají se v různých údobích a prostředích. Navštíví pračlověčí jeskyni s nástěnnými malbami a v jedné z klíčových scén se stanou svědky souboje druhohorních veleještěrů. Přes džungli přesliček a plavuní nakonec doplují až k moři v prvohorách. Najdou tam živého trilobita, jehož novodobý pozůstatek byl motivem jejich výpravy.

 

„Dnes se divím, kde jsem našel odvahu pustit se téměř s holýma rukama do tak neobvyklého projektu. Jako režisér jsem musel potlačovat dramatičnost děje, aby bylo dost prostoru pro vědecký výklad, jako výtvarník jsem se musel držet realistického pojetí, opět v zájmu vědy. Ale na to jsem tenkrát nemyslel, šlo mi hlavně o to, abych ukázal fantastický svět, který příroda vytvořila před mnoha miliony let. Využil jsem k tomu všech imaginačních možností filmu, proto jsem spojil film hraný, kreslený a loutkový v jeden celek,“ vzpomínal na své jedinečné dílo Karel Zeman.

 

Tvůrci audioknihy využili toho, že film Cesta do pravěku je vyprávěním chlapce Petra, který vzpomíná na dobrodružnou výpravu. Jen roli vypravěče od „Petra chlapce“ převzal v audioknize „Petr dospělý muž“, který vzpomíná stejně jako kluk ve filmu, pouze s odstupem desítek let. Šlo proto využít většinu textu filmového vypravěče, který se do úst vložil herci Oldřichu Kaiserovi. Nově k nim samozřejmě přibyla řada replik, které se střihem propojily s originální zvukovou stopou – s dialogy z filmu, ruchy a hudbou. Výsledkem je kompaktní příběh, kterému zůstává atmosféra filmu s prostorem pro imaginaci posluchače. Součástí obalu CD je i řada filmových fotografií pravěkých tvorů.

 

„Jsem proto nesmírně ráda, že příběh, který vypráví o fantastické výpravě čtyř kluků do dávné minulosti, opět dostal nový život nejen vydáním na Blu-ray, ale i exkluzivním vydáním audioknihy. Adaptace této vizuální klasiky do audioknihy se skvěle vydařila díky úplně novému přístupu v podobě vzpomínání kronikáře Petra na cestu za poznáním pravěké přírody a na setkání s veleještěry. Hlas staršímu Petrovi propůjčil profesionálně herec Oldřich Kaiser. Jeho výrazný přednes zní tak věrohodně, že není pochyb o tom, že je jedním z chlapců, kteří dobrodružství v pravěku skutečně prožili. Výsledný příběh v audioknize zůstává stále tím napínavým, inspirativním a radostným příběhem pro děti,“dodává dcera Karla Zemana Ludmila Zemanová.

 

Ve středu 22. května chystá Muzeum Karla Zemana ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon speciální den s audioknihou Cesta do pravěku. Od 15.00 si děti mohou zahrát dobrodružnou hru, která je zavede zpět časem do pravěku. Na všechny úspěšné dobrodruhy čekají dárky nejen s pravěkými motivy. V 16.00 začnou přednášky paleontologa Štěpána Raka, který posluchače provede světem Karla Zemana a přiblíží některé významné zkameněliny, které ve filmu Cesta do pravěku kluci potkali. Slavnostní křest se uskuteční od 18.00. Zákulisní příběhy okolo vzniku audioknihy prozradí její kmotra a dcera Karla Zemana – Ludmila Zemanová a producent Alan Piskač. Po křtu mohou návštěvníci využít prodlouženou otevírací dobu muzea k prohlídce expozice po doprovodném programu a podívat se tak na věci, na které bude při křtu a přednášce upozorněno, a kterých si před tím nevšimli.

Foto © Lukáš Kadeřábek

Comments

comments

Vyhledat