Design kolem nás: kalendář Timor
Vějířovitě se otevírající počítadlo kalendáře Timor je jedním z ikonických děl italského designu šedesátých let. Je to předmět každodenní potřeby ztvárněný jako svébytné umělecké dílo.
Před několika měsíci jsem od své partnerky dostal k narozeninám kalendář Timor. Splnila mi tak dlouholetý sen mít tento drobný skvost ve své sbírce. Plastový stolní kalendář s nastavitelnými kartičkami ukazujícími dny a měsíce je důmyslným užitným předmětem, jehož rafinovaná funkce a zábavná forma z něj činní umělecké dílo. Navrhl ho italský designér a výtvarník Enzo Mari, který patřil mezi největší experimentátory v produktovm designu druhé poloviny minulého století.
Kalendář Timor navrhl v roce 1967 pro značku Danese, se kterou spolupracoval již od jejího založení deset let předtím. Danese si vytyčila cíl vytvářet předměty každodenní potřeby s výtvarným a filozofickým přesahem. A vybrala si k tomu ty nejpovolanější. Vždyť právě jak Enzo Mari, tak i další ikona italského designu, se kterou značka spolupracovala, Bruno Munari, vždy balancovali na tenké hranici výtvarného a užitého umění. Zajímali se o sochařství a filozofii, stejně tak ale hluboce zkoumali nové výrobní technologie a materiály budoucnosti.
Enzo Mari nejdříve působil jako výtvarník ve skupině Gruppo N. Se svými kolegy se zabýval především kinetickými, audiovizuálními a prostorovými možnostmi výtvarného umění. Na počátku padesátých let navrhl celou řadu pohyblivých objektů, které byly založeny na proměně tvarů a optických klamech. O pár let později se však Mari naplno přesunul k designu a své výtvarné zkušenosti začal razantně vkládat do formy užitných předmětů.
Pro společnost Danese navrhl desítky takových objektů, včetně váz, nejrůznějších nádob, kalendářů, popelníků, úložných boxů, svítidel či hraček. Všechny měly společnou hravost a výtvarný důvtip. Kalendář Timor zůstává v tomto ohledu jeho vrcholným dílem. Z obyčejného počítadla dní a měsíců dokázal Mari vytvořit pozoruhodné dílko, které se na vašem pracovním stole proměňuje každým dnem. Jediné, co vyžaduje, je naše participace. Aby vám kalendář ukazoval aktuální datum, musíte každý den pootočit jednou kartičkou a nastavit tak konkrétní den. Tento procesuální a kontinuální způsob interakce s neživým předmětem nikdy neomrzí. Svědčí o tom i fakt, že společnost Danese nabízí Timor ve svém portfoliu interiérových doplňků dodnes. Stojí „jen“ 145 dolarů.