Design kolem nás: Otvírák Anna G.

foto Adam Štěch
foto Adam Štěch

Adam Štěch pro vás připravuje cyklus o všednodenním designu. Tentokrát je tu kultovní otvírák firmy Alessi.

 

Od roku 1994, kdy byl otvírák na korkové zátky s názvem Anna G. uveden na trh, patří mezi světové bestsellery. Už nějaký ten rok se na nás směje z poličky kuchyně mých rodičů. Dostali ho ode mě a mého bratra před lety jako dárek. 

Šli jste někdy kolem obchodu Casa Bella ve Štěpánské ulici v Praze a viděli v jeho výloze spoustu barevných a zakulacených předmětů do kuchyně? Pokud ne, běžte se tam podívat a poznáte veselou produkci kultovní italské značky Alessi, kterou vám rád představí i sympatický italský majitel obchodu. 

 

Naivita + funkce

V roce 1921 jí založil Giovanni Alessi, ale byl to až Alberto Alessi, který během sedmdesátých a osmdesátých let minulého století začal výrazně spolupracovat se špičkovými designéry postmoderní éry. Ettore Sottsass, Achille Castiglioni, Richard Sapper, Michael Graves, Aldo Rossi. Ti všichni reprezentovali nejprogresivnější design této éry a výrazně se podíleli na transformaci podoby značky, která je od té doby spojována s nezávazným a veselým stylem, kombinující dětskou naivitu a praktickou funkci. 

Jedním ze spolupracovníků značky byl i Alessandro Mendini, spoluzakladatel skupiny Alchimia a představitel nových tvůrčích přístupů v designu, které ho přibližovaly směrem k současnému umění. V devadesátých letech byl Mendini na vrcholu své kariéry a avantgardní design předchozího období zužitkovával v komerčních spolupracích. K nim patří i návrh otvíráku na korkové zátky Anna G. Navrhl ho v roce 1994 jako inspiraci skutečnou ženou. Její usměvavý obličej se stal okamžitě ikonickým a otevřel Mendinimu cestu k vytvoření celé rodiny dalších předmětů sdílejících s otvírákem pozitivní motiv úsměvu. 

Otvírák má kromě charakteristické hlavy také plastový korpus ve tvaru sukně a dvě páky na vytlačení špuntu, které představují ruce. Jako skvělý dárek jsme jí s bratrem pořídili pro naše rodiče. Od té doby se Anna G. stala dalším členem naší rodiny. Nikdo jí neřekne jinak než Anička. Aby jí nebylo smutno, nedávno jsme jí pořídili ještě Alessandra M., další otvírák, který Mendini navrhl v podobě svého Alter ega v roce 2003. Bohužel on sám, ikona italské postmoderny, zemřel v roce 2019.                

 

   

 

Comments

comments

Vyhledat