Design kolem nás: Série Teema 

foto Adam Štěch
foto Adam Štěch

Finský design je bezesporu jednou z hlavních národních škol moderního užitého umění 20. století. Designér Kaj Franck a jeho návrhy pro značky Arabia a Iittala se staly esenciálními ikonami skandinávského humanisticky koncipovaného designu. 

 

Když jsem se rozmýšlel, jaké nádobí si pořídím do nového bytu, moc možností jsem nezvažoval. Nakonec padl výběr na sérii porcelánových talířů a hrnků Teema, které pro značku Arabia, respektive Iittala, navrhl Kaj Franck. Jedná se o zcela minimalistické předměty, které jsou tak obyčejné, až si u nich člověk říká, kde je vlastně ten design. Jsou to předměty očištěné na minimum, jsou utilitárními společníky vašich každodenních aktivit, aniž byste o nich zdlouhavě přemýšleli a jejich krásu a praktičnost si uvědomovali. Zkrátka dobře slouží. I přesto je pití čaje z hrnku Teema krásným zážitkem, alespoň pro mě. 

Kaj Franck se narodil ve Vyborgu v roce 1911. Po druhé světové válce působil coby kreativní ředitel značky Arabia, která se zabývala výrobou porcelánu a keramiky. Dnes je Arabia součástí společnosti Iittala, sklárny, která vznikla už v roce 1881 a která má ve svém portfoliu řadu ikonických návrhů včetně slavné vázy Savoy od finského architekta Alvara Aalta. 

 

Kaj Franck redukoval přírodu na formální a funkční minimum.

 

Stejně tak jako Aalto nebo Tapio Wirrkala otiskl do produkce firmy Arabia, respektive Iittala, svůj rukopis také Kaj Franck. A jestliže byli výše zmínění tvůrci vždy silně inspirováni přírodními strukturami, které zpracovávali v podobě keramiky a skla, Kaj Franck redukoval přírodu na formální a funkční minimum. Se svým minimalismem bez efektů byl opravdovým králem skandinávského designu. Franckovy návrhy vycházely ze snahy o dosažení co největší efektivity výroby a stažení cen výsledných výrobků. Jeho přístup byl motivován idealistickou filozofií o kvalitním designu, který by byl dostupný všem. To předával i svým studentům na Helsinki School of Art and Design.          

 

V roce 1981 to byla série keramického nádobí Teema, která navázala na Franckovu kolekci Kilta z roku 1953. Válcovitý hrnek s jednoduchým ouškem a kónické misky a talíře tvoří vysoce účelný celek. Kameninu, ze které je kolekce vyrobena, lze strčit i do trouby. Kvality tohoto nadčasového setu se nezměnily ani dnes. Stále patří mezi bestsellery značky, která ho vyrábí v mnoha barevných provedeních. Klasický jednoduchý hrnek vás přijde na 500 kč. Není to úplně málo ani hodně. Je to tolik, abyste si ho vážili a aby vám při každém pití kávy nebo čaje dělal radost. Končím a jdu si dát svůj oblíbený Earl Grey. 

 

Comments

comments

Vyhledat