Děti nakreslily stovky slunečnic, podporují tak nemocné

Jana Koubová
Jana Koubová

Stovky slunečnic namalovaly děti mateřských a základních škol pro kampaň Rozsviťme Českou republiku, za níž stojí Nadační fond IMPULS. Účelem je pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou (RS), symbolem projektu je právě slunečnice. Výtvarná díla dětí z celé republiky letos pomohou hned dvakrát. Organizátoři je totiž věnují seniorům v rámci vánoční akce Ježíškova vnoučata.

První cenu v internetovém hlasování získala v kategorii nejmladších dětí Valerie Zieglerová z mateřské školy v Jihlavě. V kategorii I. a II. stupeň základní školy vyhráli Ivošek Palec a Jana Koubová, oba ze ZŠ Kamenice nad Lipou. Speciální ocenění získali žáci 4. C z pražské ZŠ Radotín za velkoplošný obraz. Výherci dostanou knihy a vstupenky do divadla. „Všechno, co děti nakreslily, bylo neuvěřitelně optimistické a bylo vidět, že si s obrázky daly opravdu velkou práci,“ popisuje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS a doplňuje: „O vítězích rozhodovalo internetové hlasování a další speciální ceny udělila odborná porota. Letos jsme poprvé uspořádali také literární soutěž, do které se zapojily jak starší děti, tak dospělí.“ Porotu nejvíce zaujala literární díla žáků ze ZŠ Radotín, ZŠ Kouřim a pražské Střední průmyslové školy sdělovací techniky. Mezi dospělými zabodoval Pavel Mrština z Domova sv. Josefa v Žirči, kde se specializují na péči o pacienty s roztroušenou sklerózou.

Obrázky dětí letos pomohou hned dvakrát. „Sešlo se nám mnoho krásných příspěvků a byla by škoda, aby zůstaly v šuplíku. Věnujeme je proto na projekt Ježíškova vnoučata a rozzáříme tak dny dalším lidem,“ popisuje Kateřina Bémová.

Podle třídní učitelky 4. C ZŠ Radotín Růženy Havránkové pro děti vůbec nebylo důležité, že jde o soutěž. „Podstatné pro ně bylo, že mohly svými dílky dodat pacientům energii. Před vlastním tvořením jsme si povídali o roztroušené skleróze a o tom, co slunečnice symbolizuje,“ popisuje třídní učitelka a pokračuje: „Děti slunečnici vnímaly jako světlo naděje pro pacienty. Každý nakreslil svoji květinu a vystřihl ji. Pak děti společně namalovaly obraz, děvčata zem a chlapci nebe, a vystřižené slunečnice na něj nalepily. Obraz tak představoval symbol síly, jako když se jednotlivci spojí v ochotě pomoci. Každý pak napsal o slunečnici i svůj literární příspěvek.“ Nadšení pro dobrou věc přenesly do svých výtvarných děl i děti ze základní umělecké školy v Kamenici nad Lipou. „Žáci z naší školy se pravidelně podílejí na různých dobročinných akcích, zejména pro místní farní charitu. Projekt Nadačního fondu IMPULS tak pro ně byl další příležitostí, jak někomu pomoci,“ říká Zdeňka Jůnová, která učí výtvarnou výchovu na základní škole a základní umělecké škole v Kamenici nad Lipou.

Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala na jaře. „Lidé podpořili pacienty společným sázením slunečnic a finančními příspěvky. Cílem letošního ročníku je podpora rehabilitace a psychoterapie pacientů, což jim pomůže žít plnohodnotný život navzdory nemoci,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. „Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou podpořily školky a školy a učitelé dětem při tvoření vysvětlovali základní informace o nemoci. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,“ uzavírá Kateřina Bémová.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O projektu Rozsviťme Českou republiku

Osvětová kampaň Rozsviťme ČR si klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. Symbolem projektu je slunečnice. Její semínka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky zase aktivity NFI a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Sázením a sdílením fotografií či namalovaných rozkvetlých slunečnic podpořili pacienty s RS společně s dospělými i ti nejmenší.

Comments

comments

Vyhledat