DEVÍTIDENNÍ PROTESTNÍ OKUPACE OSTROVA ŠTVANICE!

Foto Lenka Karaka
Foto Lenka Karaka

Tygr v tísni, Divadlo VILA Štvanice a tvůrčí tým Tomáše Procházky uvádějí:
ANTICKÁ ŠTVANICE 2022: LYSISTRATA 2.0
DEVÍTIDENNÍ PROTESTNÍ OKUPACE OSTROVA ŠTVANICE
Plodová voda odtekla, poroďme revoluci!

Devítidenní performativní gathering slovenského režiséra Tomáše Procházky s názvem LYSISTRATA 2.0 opanuje ve dnech 3.-11. září prostor u Divadla VILA Štvanice v rámci sedmého ročníku plenérového festivalu Antická Štvanice. Pořádající soubor Tygr v tísni a Divadlo VILA Štvanice v letošním roce vypsali rezidenční výzvu a vítězný tvůrčí tým v čele s autorem konceptu a režisérem Tomášem Procházkou připravili pro diváka na každý den jiný zážitek, jinou performance, jinou revoluci. Společným tématem všech večerů je problematika reprodukčních práv žen a osob s ženskými reprodukčními orgány. Herečky budou po devět dní symbolicky okupovat okolí Divadla VILA Štvanice.

“Performance jsou urgentním a aktuálním voláním po změně systému. Inspirováni vzpourou antických žen v Aristofanově komedii Lysistrata vzdáváme hold polskému hnutí Strajk Kobiet, české iniciativě Ne!Musíš to vydržet a občanským protestům proti rozhodnutí nejvyššího soudu USA, který v červnu 2022 rozhodl zrušit právo na potrat. Našimi kolegyněmi se stávají ukrajinské dívky a ženy, jejichž životy postihla invaze Ruské federace. Ženy se protestně uzavírají na ostrově, odkud s okolním světem komunikují své požadavky na změnu,” vysvětluje Tomáš Procházka, autor konceptu a režisér.

Režisér, performer a drag queen Tomáš Procházka je enfant terrible slovenské nezávislé divadelní scény. Svůj režijní styl charakterizuje jako směs autorského a interpretačního divadla s přesahy do perfomance art. Patří k zakládajícím členům queer skupiny House of Garbage a je rezidentem oceňované umělecké platformy PINKBUS. „Projekt LYSISTRATA 2.0 nás zaujal hlavně jasným, současným a značně palčivým tématem, zároveň ale i tím, že je happeningem. V jistém smyslu skvěle zapadá do dramaturgického směřování Tygra v tísni, představuje spíše nevídanou divadelní událost než klasickou inscenaci. Nic podobného se na Antické Štvanici zkrátka ještě neodehrálo a vítězná koncepce v nás probudila zvědavost, jak taková živá, devítidenní protestakce může vypadat,” vysvětluje Zuzana Burianová, umělecká garantka rezidenční inscenace ze souboru Tygr v tísni.

„ Již nemáme možnost mlčet. Náš sdílený vztek z toho, co se ve světě děje – z války, násilí na ženách, odebírání základních reprodukčních práv – využijme kreativně. Ruce pryč od našich děloh! Dalším důvodem, proč jsem se rozhodla do tohoto projektu pustit, bylo jeho celkové nastavení. Kolektivním vytvářením komunitní performativní situace ztělesňujeme svobodu, o které Lysistrata 2.0 pojednává. “ popisuje svoji participaci na projektu Kateřina Olivová, vedoucí ateliéru nových médií 2 na pražské AVU, zakladatelka aktivistické skupiny Kojící guerilla a organizace pro matky v uměleckém provozu Mothers Artlovers.

Inscenační tým:
Režie: Tomáš Procházka, Karol Filo a kol.
Dramaturgie: Lenka Karaka
Produkce: Alexandra Niedomanská
Hrají: Radka Caldová, Lucia Čižinská, Alena Novotná, Valerie Lobachova, Kateřina Olivová, Kapitolina Kolobova a Olesia Usata

O festivalu Antická Štvanice

Festival Antická Štvanice se koná každoročně na začátku sezóny na ostrově Štvanice a uvádí inscenace antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory Divadla VILA Štvanice a spřátelenými režijními osobnostmi (Jan Nebeský, Tomáš Loužný). Letošní ročník doplní dosavadní dramatickou nabídku (Oresteia, Orfeus, Faidra-Prosebnice, Plodnost! Mír! A Bohatství!, Šílený Herkules, Římská Lukrécie) o devítidenní protestní gathering na motivy Aristofanovy Lysistraty. 

 

Comments

comments

Vyhledat