Díky, že můžem: Letos virtuálně

foto Adam Mráček
foto Adam Mráček

„Svoboda znamená i zodpovědnost.” S tímto mottem představuje spolek Díky, že můžem  podobu letošních oslav sametové revoluce

Významné datum 17. listopadu plánují organizátoři největších oslav svobody Korzo Národní připomínat také letos. S ohledem na současnou situaci se oproti předchozím ročníkům rozhodli pro novou podobu akce. Cílem je lidem nabídnout možnost důstojného a bezpečného připomenutí státního svátku nehledě na složitost dnešní doby. Výročí sametové revoluce se tak tento rok ponese ve znamení oslav na dálku, online programu, živých streamů a připomínkových iniciativ.

Sedmý ročník oslav svobody známých jako Korzo Národní přesouvá své letošní dějiště. Organizátoři zprostředkují veřejnosti oslavy 17. listopadu na dálku — bezpečně a bez zbytečných rizik. Poslouží jim k tomu pestrý online program, několik aktivit na sociálních sítích nebo třeba sváteční brunch s rozvozem. K tomuto kroku přistoupili organizátoři ze spolku Díky, že můžem na základě zhoršující se epidemiologické situace, zpřísňujících se opatření a také po řadě konzultací s odborníky.

„Letošek pro nás představuje velkou výzvu již od samého počátku plánování. Po pečlivé úvaze jsme se nakonec rozhodli připravit oslavy revoluce, při kterých si může každý připomenout toto významné výročí především z bezpečí svého domova. Původní plán v rámci oslav zdůrazňovat, že svoboda je také zodpovědnost, tak nyní dostává další rozměr,“ říká Daniel Peřina, ředitel Korza Národní. 

Bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku

Během Dne boje za svobodu a demokracii tradičně pokládají občané a státníci k pietnímu místu na Národní třídě věnce, svíčky a květiny. „Abychom lidem umožnili uctít památku bez toho, aby museli přijít osobně na ulici, připravíme live stream piety, u kterého bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku a poslat vzkaz se svým jménem. Ten po vytisknutí nalepíme na svíčku, tu samotnou pak k pietě v přímém přenosu položí jeden z našich dobrovolníků,” dodává Peřina.

Státní svátek 17. listopadu však organizátoři z Díky, že můžem neochudí o pestrou programovou nabídku, na kterou jsou běžně návštěvníci zvyklí. Tentokrát však především ve verzi na dálku. V plánu je rozmanitý výběr živých přenosů z několika jevišť – od tradičního Obýváku Václava Havla přes debatní, divadelní a po hudební stage. Počítá se zároveň s online zpřístupněním historických přednášek a nahrávek výpovědí pamětníků na téma sametové revoluce. Slavit budou lidé moct také
prostřednictvím sociálních sítí. Na Instagramu na ně bude například čekat nový virtuální filtr se stuhou v barvách trikolory.


Ani letos se neopomíjí dnes již ikonická píseň Modlitba pro Martu. Po vzoru minulého ročníku cílí organizátoři na propojení celé republiky napříč rádiovým éterem, a to v symbolickém datu a čase 17. 11. v 17:11 hodin. Pokud to bezpečnostní opatření umožní, doplní ho živá reprodukce písně a její přenos z Národní třídy.

Mimo online prostředí se oslavy k lidem přenesou i dalšími způsoby. Jako náhradu oblíbeného Sametového brunche u dlouhého stolu uprostřed ulice si lidé budou moct sváteční menu objednat až domů. Tento rozvoz chystá spolek ve spojení s projektem Breakfastory. Snídani připravují zaměstnanci sociálních podniků. Zároveň s každou takto pořízenou porcí putuje druhá znevýhodněným osobám, jako jsou rodiče samoživitelé nebo senioři.

V reakci na aktuální epidemiologickou situaci se tak organizátoři z Díky, že můžem snaží rozšiřovat plánované aktivity, které zaručí důstojnou připomínku listopadových událostí, ale zároveň neohrozí zdraví nikoho z nás.Nepochybujeme o tom, že rozhodnutí slavit 17. listopad především online, ke kterému jsme z bezpečnostních důvodů přistoupili, lidé pochopí. Věříme, že si tento slavnostní den jako společnost užijeme tak, jak jen budeme moct. A že díky společné solidaritě a zodpovědnosti každého z nás budeme příští rok prožívat svobodu zase naplno,“ uzavírá Daniel Peřina.

Kompletní nabídka online programu a streamů bude během 17. listopadu k dispozici na www.dikyzemuzem.cz. Další aktuální informace naleznete také na následující facebookové události. 

 

Díky, že můžem je spolek tvořený dvěma desítkami studentů a mladých lidí. Sedmým rokem organizují největší listopadové oslavy svobody. Spolku se podařilo utvořit tradici občanských a kulturních oslav sametové revoluce přímo na Národní třídě. Společně s ostatními chtějí říct „Díky, že můžem” všem těm, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme svobodě.  Usilují o kultivaci angažované občanské společnosti ctící humanistické a demokratické ideály. Takové, která bere svobodu jako zodpovědnost, nikoliv však samozřejmost. Mezi jejich další aktivity se mimo jiné řadí vzdělávací projekt Samet na školách.

 

 

Comments

comments

Vyhledat