Nové skladby nastupující generace evropských skladatelů rozezní DOX+

Ian Mikyska/  Foto archiv autora
Ian Mikyska/ Foto archiv autora

V úterý 15. listopadu bude holešovický DOX+ patřit nejmladší generaci evropských skladatelů. Na koncertě s příznačným názvem Zásadní mládí / Essential Youth zazní pět světových orchestrálních premiér děl pětice autorů z pěti evropských zemí, kterými jsou Liisa Hirsch, Adrián Demoč, Ian Mikyska a Christian Ferlaino a María de Grandi Ruzafa.

Koncert připravilo Ostravské centrum nové hudby a všechny skladby zazní v Praze v podání mezinárodního orchestru ONO – Ostrava New Orchestra v čele s dirigentem Petrem Kotíkem. Jako sólisté vystoupí klarinetista Irvin Venyš a perkusionista Martin Opršál. Koncert má ambici zmapovat směry, kterými se ubírá současná tvorba mladých skladatelů a nabídnout pohled do budoucnosti na poli vážné hudby. Skladatel, dirigent a umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík k programu koncertu uvádí: „Se všemi pěti skladateli jsem pracoval v rámci třítýdenního institutu a festivalu Ostravské dny, s mnohými více než jednou. Všichni jsou seriózní, soustředěni na kompozici, nikdo z nich se nesnaží udělat dojem a uspět vykalkulovaným způsobem podbízení se tomu, co se zrovna líbí. A to dává naději, že v jejich skladbách je něco víc než zvuk sám, že je to autentický projev tvůrců nové generace.“ 

Pražský koncert nabídne světové premiéry děl autorů, kteří slaví úspěchy na mezinárodní scéně. Ve Španělsku žijící slovenský skladatel Adrian Demoč (1985) je držitelem několik skladatelských ocenění a v roce 2019 se stal také laureátem skladatelské soutěže České filharmonie. Estonská skladatelka a performerka Liisa Hirsch (1984) pracovala na řadě hudebních, divadelních a filmových projektů a je dvojnásobnou držitelkou Estonian Theatre Annual Award a řady dalších ocenění (European Composer Award, Heino Eller Music Prize). Christian Ferlaino (1981) je saxofonista, improvizátor, skladatel a etnomuzikolog původem z Itálie, jehož hudební aktivity by bylo možné charakterizovat výrazem „eklektická fragmentace“: Jako dudák interpretuje tradiční hudbu z oblasti střední Kalábrie, jako saxofonista se specializuje na improvizovanou hudbu a je součástí evropské improvizační scény a jako skladatel píše kompozice pro jazzové soubory i pro ansámbly věnující se soudobé hudbě. Významnou součást práce českého skladatele a interdisciplinárního umělce Iana Mikysky (1994) tvoří přesahy do jiných forem umění, instalace, videa, texty, performance, spolupracuje s divadelníky a výtvarnými umělci. Kompozici studoval na Guildhall School of Music & Drama v Londýně (James Weeks, Laurence Crane) a na Universität der Künste v Berlíně (Marc Sabat), dále studoval také v Centru audiovizuálních studií FAMU a na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Španělská skladatelka a houslistka María de Grandi Ruzafa (1998) je houslistkou Ostrava New Orchestra od jeho založení v roce 2017, která zároveň pracuje jako historička umění na volné noze a zvukařka. V Praze se poprvé představí jako skladatelka. Tento pestrý výběr umělců a jejich kompozice psané v roce 2022 nám představí způsob, jakým mladá skladatelská generace řeší problémy hudební (klasické) kompozice, s jakou senzibilitou přistupuje z uměleckého hlediska k prostředí soudobé společnosti. Program koncertu slibuje ojedinělý zážitek a nabízí konfrontaci uměleckých názorů nové generace z různých oblastí Evropy. V rámci orchestrální scény nás tedy čeká výjimečná událost. 

Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX se tímto koncertem vrací k sérii „Zásadních“ koncertů. Jejich historie začala na jaře 2018, kdy DOX zpřístupnil nový koncertní sál. Každoročně tu zněly skladby, které svým způsobem zásadně přispěly k formování hudby dneška: Zásadní Feldman, Zásadní Xenakis, Zásadní změny / Essential Changes (Cage, Fluxus, Kotík, La Monte Young) a Zásadní Bernhard Lang.  

ONO – Ostrava New Orchestra – mezinárodní symfonický orchestr pro novou hudbu vznikl v roce 2017 jako rezidenční těleso pro festival Ostravské dny. ONO se skládá ze studentů a absolventů evropských hudebních akademií, kteří se cíleně zabývají interpretací soudobé hudby. Tento orchestr pracuje s předními dirigenty soudobé hudby, jakými jsou Johannes Kalitzke, Roland Klutig, Peter Rundel, Bruno Ferrandis, Jiří Rožeň a Petr Kotík. Od svého debutu před pěti lety je orchestr respektovaným tělesem, a to pro svou mimořádně kvalitní a zároveň nadšenou interpretaci současné hudby. V úterý 15. listopadu se ONO představí v Praze celovečerním koncertem naplněným světovými premiérami skladeb, které vznikly přímo pro něj.  

Koncert začíná 15. listopadu 2022 v 19 hodin a vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut. Více informací na www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/.

 

ESSENTIAL YOUTH  / ZÁSADNÍ MLÁDÍ

úterý 15. listopadu 2022 19:00

Centrum současného umění DOX, multifunkční sál DOX+

(Poupětova 3, 170 00 Praha – Holešovice)

Účinkující: ONO – Ostrava New Orchestra (mezinárodní) Irvin Venyš, klarinet (Praha) Martin Opršál, perkuse (Brno) Petr Kotík, dirigent (New York/Ostrava) 

Program: Adrian Demoč: Popinavá hudba (2022) Ian Mikyska: Shan Shui (2022) Christian Ferlaino: Synthetics 1 – Floating (2022) María de Grandi Ruzafa: Otesánek /fairytale no. 1/ (2022) Liisa Hirsch: Canvas (2019, ext. 2022) 

 

Comments

comments

Vyhledat