Divadlo Archa představí performance o podmořské těžbě

Multimediální performance Out of the blue nizozemské dvojice Silke Huysmans & Hannes Dereere v produkci belgického CAMPO je pokusem zachytit okamžik, který je možná klíčový v historii Země. Tedy jak hluboko mohou těžební společnosti kopat a k čemu se vlastně jako lidstvo chceme dokopat. Jedná se o závěrečný  díl těžařské trilogie, jejíž předchozí díly mohli diváci v Arše zhlédnout v rámci festivalů AKCENT a 4+4 Dny v pohybu.

„Víme více o povrchu Měsíce než o dně oceánu“. Toto tvrzení často zaznívá, když se mluví o mořských hlubinách. Nerostné bohatství na souši je již skoro vyčerpané, těžařské společnosti se proto obracejí k oceánu. Na jaře 2021 se na odlehlém místě Tichého oceánu shromážďují tři lodě. Jedna z nich patří belgické težební společnosti DEME-GSR. Čtyři kilometry pod mořskou hladinou jejich důlní robot bagruje mořské dno a snaží se najít rudy kovů. Z další lodi operaci bedlivě sleduje mezinárodní tým mořských biologů a geologů. Třetí loď završuje flotilu: na palubě známého Rainbow Warrior protestují aktivisté Greenpeace proti tomuto potenciálnímu průmyslu budoucnosti.

Ze svého malého bytu v Bruselu se Silke a Hannes spojili se těmito loděmi přes satelit. Posádka každé lodi představuje jeden pilíř veřejné debaty: průmysl, vědu a aktivismus. Ze záznamů telefonických hovorů Silke a Hannes postupně skládají intimní portrét nového odvětví, které může být nadějí i hrozbou.

Kompletní program festivalu AKCENT naleznete na webových stránkách https://www.festivalakcent.cz/cz/ a na celý program festivalu můžete využít festival pas, který vám zaručuje vstup na všechna představení bez nutnosti další rezervace.


Out of the Blue / Zčistajasna

Divadlo Archa
25. 11. 20:00 – 21:00
26. 11. 20:00 – 21:00

Comments

comments

Vyhledat