Divadlo na cucky otevře scénu tanečním představením

foto: Vojtěch Brtnický
foto: Vojtěch Brtnický

Ve středu 9. června se po několikaměsíční odmlce otevře divákům hlediště Divadla na cucky. Olomoucká nezávislá scéna v červnu tradičně hostí regionální program prestižní přehlídky TANEC PRAHA a ani letos tomu nebude jinak. Příznivci současného tance se mohou těšit na autorské divadelní představení And Who Is Useless Now? – o člověku, čtyřech robotech, jedné lehce elitářské umělé inteligenci a předávání zodpovědnosti technologiím. 

„Jsme rádi, že divadlo otevíráme právě tímto titulem, neboť v něm kromě tance nechybí také humor a nadsázka, bez nichž bychom celé období lockdownu jen těžko překonávali,“ uvedl mluvčí Divadla na cucky Zdeněk Vévoda. Scéna byla uzavřena od poloviny října a v tomto období se zaměřila především na online aktivity. Vznikla tu například livestream inscenace Psi malých ras, pravidelně byly vysílány také rozhovory herců Bořka Joury a Viktora Zavadila, na konci května mohli diváci sledovat besedu s běloruským spisovatelem Sjarhejem Kalendou. „Po celou dobu jsme vedle online aktivit a uměleckých rezidencí připravovali také program na léto. Ten přinese několikadenní přehlídku špičkových novocirkusových souborů v areálu Letního kina, workshopy, nebo pětici letních táborů pro děti zdarma,“ popsal Vévoda a dodal: „V tomto ohledu je středeční představení docela výjimečné; uskuteční se v sále a bude tedy podléhat bezpečnostním opatřením dle platných nařízení vlády. Kapacita je omezena na 25 míst a diváci, kteří si stihnou koupit vstupenky, budou mít opravdu exkluzivní zážitek.“

Samotný mezinárodní festival TANEC PRAHA se letos koná po třiatřicáté, a to ve dvou etapách, v červnu a září. Letní etapa festivalu se koná v Praze a dalších 21 obcích ČR a potrvá do 1. července. „Věříme, že po období lockdownu publikum prahne po silných uměleckých zážitcích. TANEC PRAHA 2021 takové zážitky slibuje, s novým mottem ‚na dotek vašich smyslů‘ nabídne exkluzivní události sezony v létě i na podzim, k tomu turné domácích umělců po regionech a v neposlední řadě jejich zapojení do řady mezinárodních projektů,“ uvedla Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha, z. ú.

 

Středeční představení And Who Is Useless Now? začíná v Divadle na cucky v 19 hodin, vstupenky za 220 a 170 korun si mohou zájemci zakoupit online na webu www.divadlonacucky.cz.

 

Ondřej Holba: And Who Is Useless Now?

Autorské divadelní představení o člověku, čtyřech robotech, jedné lehce elitářské umělé inteligenci a předávání zodpovědnosti technologiím. Zatímco se U. I. Wendy snaží být skrze umění přijata lidmi jako myslící bytost, francouzský performer Florent Golfier, který s ní sdílí jeviště, o svém lidském myšlení začíná pochybovat. Kolik svobody a lidskosti jsme připraveni obětovat pro své pohodlí?

Ondřej Holba je režisér, herec, žonglér, klaun a lektor. Specializuje se na autorské pohybové divadlo, nový cirkus a výuku cirkusových technik. Dlouhodobě spolupracuje s finskou režisérkou a klaunkou Herne Väätäinen (projekty Still life, And Who Is Useless Now?, festival MimeFest). V současnosti prozkoumává možnosti využití robotiky a umělé inteligence a jejich uplatnění v divadle. Inspiraci ke své tvorbě hledá ve výtvarném umění, hudbě a práci se světlem. Usiluje o vyrovnané propojení těchto oborů s divadlem.

Florent Golfier je tanečník, performer a choreograf narozený ve Francii, v současnosti působící v České republice. Studoval činohru v Nancy a následně v ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby na brněnské JAMU. Spolu s Lukášem Karáskem, Marií Gourdain a Zuzanou Režnou založili kolektiv fyzického divadla tYhle, v němž jako performer a choreograf vytvořil devět představení. Spolupracoval s choreografy jako Karine Ponties, Kitt Johnson, Vít Neznal, Linda a Mathias Straub a Ondřej Holba. Jeho poslední projekt Babylonská trilogie pokračuje sérií pohybově-lingvistických laboratoří, která vzniká ve spolupráci s česko-německou psycholingvistkou Barbarou Mertins Ph.D.

Námět, režie: Ondřej Holba (CZ)
Účinkuje, splouautor: Florent Golfier (FR/CZ)
Umělecká spolupráce: Heli Väätäinen (FI)
Světelný design: Martin Hamouz (CZ)
Hudba: J. S. Bach, Ferenc Liszt, Roman Zabelov
Koproducent: CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, Palác Akropolis
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, Circollaborative Tools, CircusNext+ v rámci programu Erasmus+ Ministry of Culture of the Czech Republic, Capital City of Prague, Circollaborative Tools, CircusNext+ (Erasmus+ program)
Partneři: OctopusLAB
Zahraniční rezidence: CircoCircolo / La Central del Circ / Latitude50
Foto: Benn Murhaaya, Vojtěch Brtnický

 

Comments

comments

Vyhledat