Divadlo pod Palmovkou v prosinci představí nejslavnější českou hudební komedii Prodaná nevěsta

Foto (c) Divadlo pod Palmovkou
Foto (c) Divadlo pod Palmovkou

Do vsi přijíždí pouť a všichni se veselí. Jen Mařenka se trápí. Má si vzít ženicha, kterého nemiluje. Dohazovač Kecal chce za každou cenu dojednat její svatbu s koktavým Vaškem, synem Tobiáše Míchy. Krušina, Mařenčin otec má tak vyrovnal svůj dávný dluh Míchovi. Jeník, Mařenčin milý ale mezitím uzavře geniální smlouvu… 

Tvůrčí tým Divadla pod Palmovkou je v plném proudu příprav a zkoušení chystané inscenace Prodaná nevěsta, hudební komedie o tom, jak nepřijít o peníze, ale ani o milovanou Mařenku a o jedné geniální léčce. Komická hra o třech dějstvích, původně tzv. malá opera neboli hra se zpěvy, je považovaná za českou “národní operu”. Bedřichu Smetanovi se zalíbilo libreto Karla Sabiny a v letech v letech 1863–1866 napsal stejnojmennou operu. Chtěl tím ukázat, že česká hudba má v Evropě své jedinečné místo. Dnes se Prodaná nevěsta hraje po celém světě, její melodie zlidověly a patří k nejznámějším dílům české klasické hudby.

Libeňská scéna se k původní „singspielové“ podobě Prodané nevěsty v mnohém vrátí, oživí Smetanu a přinese i milé překvapení.  Režie se tentokrát ujal Jakub Krofta, v hlavních rolích se představí Pavla Gajdošíková, Jaroslav Blažek, Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Radek Valenta, Hana Seidlová a další. Do nového hudebního kabátu slavnou operu oblékl jeden z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů Ivan Acher, který od roku 2002 spolupracuje se souborem pro soudobou hudbu Agon Orchestra, pro nějž zkomponoval bezmála 20 orchestrálních skladeb a jeho díla zazněla na festivalech vážné hudby v Praze (Pražské jaro), v HamburkuVídniBratislavěBudapešti a v dalších místech po Evropě

„Nikdy jsem nezkoušela operu. Opěrní zpěv je pro mě opravdu nepředstavitelně těžký, takže je to velká výzva, obecně pro činoherce. Ale jsme Palmovka a ta má svoje cestičky,“ vysvětluje herečka Pavla Gajdošíková, v čem je pro ní zkoušení specifické. „Těší mě nahlížet na hru docela jinak, než jak má většina z nás Prodanou nevěstu vrytou. V našem podání to myslím, nebude typicky milá česká fraška s áriemi a tanečky. Může za to zejména inscenační tým v čele s Jakubem Kroftou. Samozřejmě se ale od opravdové podstaty hry zas tak nevzdalujeme. Je v ní vlastně všechno a to mě mile překvapuje,“ uzavírá Gajdošíková a dodává, že nejvíce se těší na setkávání s diváky.

Karel Sabina byl nejznámější český udavač, který ve své době proslul jako básník, bouřlivák, nemilosrdný satirik a právě také jako konfident rakouské tajné policie. Bedřich Smetana pojal nejprve Sabinovo libreto jako „singspiel“, tedy hru se zpěvy, a stvořil tak dokonalý obraz české vesnice a české povahy. Řada dnes známých a populárních árií původně ve hře ale vůbec nefigurovala. Ty dopsal Smetana až později, kdy hru dotvořil v plnohodnotnou operu a zajistil jí trvalý mezinárodní úspěch. 

Premiéra ve Velkém sále Divadla pod Palmovkou se uskuteční 9. 12. 2023.

 

Comments

comments

Vyhledat