Do Benátek!

Cestovních informací není nikdy dost. Ať už vestujete teď, nebo to odkládáte, máme pro vás několik úplně čerstvých tipů na Benátky. 

Davy? Ne.

V současnosti jsou kulturní atrakce a další místa otevřená s omezeními kapacity, často je třeba u vhodu předložit QR kód s covidovými informacemi (aplikace Tečka je plně propojena s italskými systémy). Kavárny a restaurace jsou v provozu, nemívají úplně plno.

Jediná místa, kde najdete větší shluky lidí, je nejcentrovatější centrum (Náměstí sv. Marka, Dóžecí palác, most Rialto). V bočních ulicích, kde se dva sotva vyhnou, vás čeká jedinečná možnost nepotkat turisty pěkně dlouho a můžete tak obdivovat rozmanitost vozíčků, kterými se zásobují místní podniky.

Kultura? Tak třeba architektura.

Až do 21. listopadu probíhá Bienále architektury, o víkendu okolí objektů zaplňují mladí i starší kulturymilovní návštěvníci z itálie i zahraničí. Ve všední dny je tu volněji.

Jídlo? Místní!

Doporučujeme dát si aspoň jednou některé z místních jídel. mezi typické pokrmy benátské kuchyně patří špagety se sépiovým inkoustem a mořskými plody, pomazánka ze sušené tresky a nakládané rybky sarde saor se zelím a rozinkami: ty často dostanete i v „místňáckých“ bistrech na váhu.

Tradičné benátská jídla v bistru na Lidu

Z benátských restaurací s tradicí, kam chodí místní obyvatelstvo a kde dostanete lokální jídla, doporučujeme například historický podnik Al Nono.

Al Nono. Benátská restaurace v tradičním stylu

Uvnitř to vypadá trošinku jako ve Vídni díky záclonkám na oknech a masivním stolům, venku vám vistárie na zahrádce připomene spíš bezstarostné dovolené.

Nehledejte lásku, hledejte knihy

Nákupy? Knihy a pochutiny!

Na suvenýry se vykašlete, beztak se jich spousta vyrábí v Číně, protišedi vám doporučuje jídlo (snadno převezete třeba bottargu nebo tradiční sladkosti v plechových krabkách) třeba hezké knihkupectví s knihami v angličtině a italštině – jmenuje se Marco Polo a najdete ho na rohu Rio Tera de la Scoazzera. Merch vyrábějí vězni a heslo na jejich plátěných taškách je „nehledejte lásku, hledejte knihy“.

Knihkupectví Marco Polo

Kde bydlet?

Pokud milujete moře, stojí za úvahu ubytovat se někde, kde je na něj vidět – lodí dojedete snadno na ostrov Lido, kde jsou pláže a výhledy (teď na podzim se po nich procházejí jej místní, a to ještě hlavně o víkendu). Cesta MHD po vodě je sama o sobě zážitek, od nádraží nebo od náměstí Piazzale Roma, odkud jezdí bus na letiště, jeďte lodí číslo 5.1 a uvidíte překrásné paláce: zůstaňte na horní palubě.

 

Pokud opravdu milujete moře a chcete se mu obdivovat ráno i večer, doporučujeme ubytovat se v telemetrické věži na Lidu.

Telemetrická věž na Lidu

Je to původně vojenská stavba, ve které se přes booking.com můžete zabydlet a užít si to. Je úzká, výtah jede přímo do pokoje, z okna můžete koukat na východ slunce a rozhodně musíte vidět střešní terasu, protože z ní díky úzkému tvaru Lida vidíte na moře hned ze dvou stran. Uvařte si čaj a nebo kávu, najděte si v apce, kdy je východ a kdy západ slunce, a radujte se.

výhled z telemetrické věže: východ slunce

 

Resumé

Jet do Benátek teď znamená sice jisté nepohodlí (bez roušek nemůžete nikam), ale užijete si je bez davů a zbyde vám víc energie na obdivování historických krás i přírodních jevů.

Benátky z lodi, foto jk

 

Comments

comments

Vyhledat