Do galerie Kvalitář na výstavu Aetas Praehistorica

Jan Dotřel Blastula
Jan Dotřel Blastula

Pražská galerie Kvalitář zve v rámci doprovodného programu k aktuální umělecké výstavě Aetas Praehistorica (latinsky pravěk) na zajímavé akce. Ve čtvrtek 13. ledna proběhne od 18:30 hodin komentovaná prohlídka výstavy s fotografem a kurátorem Janem Dotřelem, který stojí za tímto sebevědomým autorským projektem. Výstava pomocí uměleckých děl reflektuje vznik naší planety, a kromě fotografií Jana Dotřela zde návštěvníci mohou vidět i díla dalších významných umělců jako například skleněnou sochu Venuše Evy Eisler, skulpturu Vladimíra Škody, malbu Milana Housera nebo Zdeňka Buriana, objekty Qubus Design Studia vytvořené z fosilií stromatolitu či naturálie a kuriozity přírodního světa ze soukromé sbírky Oldřicha Uttendorfského. Unikátní výstavu, která představuje syntézu umění a vědy, doplní 20. ledna od 18 hodin zajímavá přednáška významného představitele teoretické fyziky, historie astronomie a vysokoškolského pedagoga Jiřího Podolského. Vstup do galerie i doprovodný program je zdarma.

 

Výstava Aetas Praehistorca je sondou do minulosti planety Země, stejně tak jako sondou do myšlení Jana Dotřela, který v tomto případě spojil své fotografické i kurátorské uvažování na pozadí vědy, s níž rozehrává uměleckou polemiku,“ říká spolukurátor výstavy Jozef Mrva ml. Originální expozice je rozdělena do tří okruhů: Zrození Země, Vznik života a Počátek lidstva. Většina umělců zastoupených na výstavě vytvořila díla přímo pro výstavu Aetas Praehistorica. Výstava je doplněna také o tři rozhovory s významnými osobnostmi: teoretickým fyzikem a kosmologem prof. RNDr. Jiřím Podolským, CSc., DSc., neurologem prof. MUDr. Vladimírem Komárkem, Dsc. a sběratelem, lékařem a diplomatem Oldřichem Th. Uttendorvským.

 

Výstava navazuje na dlouhodobé zaměření umělce Jana Dotřela, který se snaží o vzájemnou syntézu umění a vědy, a je vyústěním jeho dlouhodobého výzkumu. Po projektech tematizujících astronomii (výstava SPACE, Kvalitář 2020) se autor obrací k minulosti Země – ke geologii a paleontologii. V autorových fotografiích se často objevuje motiv krajiny, zde k ní však přidává i fotografii mikroskopickou a studiovou. Leitmotivem celé výstavy je tvar koule, který je určující nejen z makro-kosmické perspektivy, biochemie, ale i obecné fyziky. Dotřel tento tvar vyhledává v přírodních strukturách, nebo jej ve scénických fotografiích komponuje v exteriéru. Mezi exponáty najdeme tisíce let staré minerály či zkameněliny, schránky cizokrajných živočichů, ilustrativní kresby ale i moderně abstraktní motivy vypovídající o formách života na zemi. Výstava v galerii Kvalitář potrvá do 18. února.

 

Speciální hosté: Eva Eisler, Vladimír Škoda, Qubus Design Studio, Milan Houser, Tomáš Medek, Adam Kašpar, Štěpánka Sigmundová, Zdeněk Burian a Oldřich Th. Uttendorfský

 

Comments

comments

Vyhledat