Do kin a na VOD míří portrét výtvarníka Christa

foto Artcam
foto Artcam

Do kin a na VOD míří portrét umělce, který nedělal kompromisy. CHRISTO: CHŮZE PO VODĚ

 

Před několika dny nás opustil americko-bulharský umělec Christo, mnohými pokládaný za jednoho z nejvlivnějších tvůrců současnosti. Artcam Films proto zařazuje do své nabídky životopisný dokument Christo: Chůze po vodě, který zachycuje vznik jeho poslední obří instalace, plovoucích mol na jezeře Iseo. 

Společně se svou uměleckou kolegyní a životní partnerkou Jean-Claude měnil Christo světoznámé monumenty v podivuhodná umělecká díla. Měřítko jim nebylo nepřítelem, jejich práce byla dostupná všem, kteří procházeli kolem. Vůbec poprvé ale dostávají diváci příležitost nahlédnout pod pokličku svérázného tvůrčího procesu, který je podle Christových slov „svobodným výkřikem“.

Dokument Andreje Paounova přináší otevřené a vtipné svědectví přímo ze zákulisí. Zábavné i provokativní dílo, které zachycuje megalomanský záměr proměnit jezero Iseo ve fantaskní prostor, kde lze kráčet po vodě, bude v ČR k vidění vůbec poprvé.

 

 

Distribuční premiéra snímku je 25. 6. 2020. Film bude uveden jako day-and-date release, zároveň do kin i na VOD (Aerovod, DAFilms). 

Slavnostní předpremiéra filmu za účasti hostů (přístupná pro veřejnost) proběhne v pondělí 22. 6. od 20:30 v pražském kině Světozor v rámci cyklu Dokumentární pondělí: https://www.facebook.com/events/2593795410832921/

 

SYNOPSE: 

Jedinečný, zcela otevřený pohled do tvůrčí dílny muže, jehož neotřelé konceptuální instalace měnily tvář ikonických míst po celém světě.

Christo je legendou konceptuálního umění, muž, pro kterého není žádný nápad nerealizovatelný a žádné dimenze příliš megalomanské. Slavné světové monumenty zabalil a umožnil nám spatřit je v úplně jiném kontextu. Všechny tyto instalace realizoval s Jean-Claude, svou uměleckou partnerkou a manželkou. Její smrt v roce 2009 byla pro Christa natolik bolestnou událostí, že přerušil svou uměleckou činnost. Nákladný projekt Plovoucí mola byl v roce 2016 náročným návratem zpět. Dokument Andreje Paounova je pohledem za kulisy legendy jménem Christo, biografickým portrétem i zábavnou poklonou muži, jehož umanutost nerespektuje jakékoli hranice.

 

O FILMU:

Deset let po smrti manželky a umělecké partnerky Jeanne-Claude se Christo pustil do budování Plovoucích mol (The Floating Piers), projektu, který společně se ženou vymysleli již před mnoha lety. Při natáčení snímku Christo: Chůze po vodě mohli tvůrci snímat Christa a jeho tým bez jakýchkoliv omezení, jde o pohled v duchu cinema verité, pohled do Christova uměleckého procesu, od počátku po dovršení jeho poslední velkoplošné umělecké instalace. Film bere diváka na intimní výpravu do Christova světa, vyhýbá se zprostředkovanosti způsobené rozhovory, voiceoverem nebo rekonstrukcemi reality. Kreslí portrét muže, který si klade za cíl pozdvihnout vnitřní prožitek nad demagogii.

A přitom se tento intimní portrét muže, jenž se žene za snem, odehrává na pozadí naprosto zběsilého ovzduší celého projektu: ten reflektuje složité vztahy, které vznikají z prolínání umění a politiky, technické výzvy a logistické noční můry a obří sílu přírody zachycenou úžasnými leteckými záběry v kontrastu k záběrům natáčeným zcela nezprostředkovaně, jako by kamera byla jen mouchou klidně pozorující okolí. Takže jak sledujeme průběh snu, poznáváme i muže, jenž ho pronásleduje – Christa.  


CHRISTO (13. 6. 1935 Gabrovo, Bulharsko – 31. 5. 2020 New York City, USA) a jeho žena Jeanne-Claude (13. 6. 1935 Casablanca, Maroko – 18. 11. 2009 New York City, USA) vytvořili některé z vizuálně nejvýraznějších uměleckých děl 20. a 21. století. Umělci začali společně tvořit roku 1961. K jejich velkoplošným projektům patří Zahalené pobřeží, Little Bay, Austrálie, 1968-69; Záclona přes údolí, Rifle, Colorado, 1970–72; Běžící plot, Sonoma County a Marin County, Kalifornie, 1972–76; Obklopené ostrovy, Biscayne Bay, Florida, 1980–83; Zahalený Pont Neuf, Paříž, 1975–85; Deštníky, Japonsko–USA, 1984–91; Zahalený Reichstag, Berlín, 1971–95; Zahalené stromy, Riehen, Švýcarsko, 1997–98; Brány, Central Park, New York City, 1979–2005; a Plovoucí mola, jezero Iseo, Itálie, 2014–16. Jejich díla jsou zastoupena ve sbírkách Guggenheimova a Metropolitního muzea v New Yorku, v galerii Tate v Londýně a v Centre Pompidou v Paříži. 

 

O režisérovi

Bulharský režisér a scenárista ANDREJ PAOUNOV prorazil svými dokumentárními snímky, např. Georgi a motýli (vítěz kategorie krátkých dokumentů na festivalu IDFA 2004), Problémy s komáry a jiné příběhy (Týden kritiky Cannes 2007) a Chlapec, který byl králem (uvedeno na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu). Jeho filmy se promítaly na více než 150 mezinárodních festivalech a získaly více než 40 ocenění. V současné době je ve fázi preprodukce svého prvního celovečerního narativního snímku Leden.

Comments

comments

Vyhledat