Do kin přichází dokumentární snímek o Tizianovi

Tizian:  Láska nebeská a láska pozemská  (1513/15, Galleria Borghese, Řím)
Tizian: Láska nebeská a láska pozemská (1513/15, Galleria Borghese, Řím)

Dokumentární cyklus Umění se tentokrát bude věnovat životu a tvorbě jedné z jejích největších ikon – umělce, pro kterého se živoucí barevná paleta stala jeho nejznámějším rukopisem. Snímek Tizian – říše barev uvede do kin distribuční společnost Aerofilms od 7. prosince 2022.

Tizianův styl byl nezaměnitelný: realitu si přikrášloval skrze hru světel a barvy. Inspiroval se přitom mytologií i náboženskými podobenstvími, aby zachytil intenzitu lidského údělu. Výjevy, které maloval, měly tak živou, dynamickou kvalitu, až se zdálo, že chtějí opustit plátno. Po tři staletí však značila místo jeho posledního odpočinku pouze náhrobní deska. Tiziano Vecellio, zesnulý roku 1576 na mor, přitom svou tvorbou ovlivnil nesmírné množství významných umělců, kteří ho následovali.

Dokumentární snímek Tizian – říše barev je příběhem toho, jak si tento geniální malíř podmanil Benátky i zbytek Evropy. Začíná s chlapcem, který sešel z horských vrcholků tyčících se nad vzkvétající Republikou svatého Marka, aby se stal jejím oficiálním umělcem. Během necelých sta let svého života cestoval mezi Ferrarou a Urbinem, Mantuou a Římem až do Španělska, aby jako „nejznamenitější mezi malíři“ nabídl své služby těm nejbohatším a nejvýznamnějším evropským dvorům a rodinám. Během té doby zůstávaly Benátky jeho domovskou základnou. Tam, v jakémsi New Yorku 15. století, kde se setkávali cestovatelé i kulturní vlivy z celého světa, nechal vzniknout svou říši barev.

Nebyl to ovšem jediný odkaz, který po sobě Tizian zanechal. Jako schopný podnikatel totiž opakovaně dokázal, že nejlépe ví, jak svá vlastní díla nejen prodat, ale také si u nich ošetřit autorská práva. Pověřil například rytce Cornelise Corta, aby některé jeho obrazy zkopíroval. Vznikly tak věrné, ne však vždy zcela dokonalé reprodukce.

Cyklus Umění v kině do kin přináší distribuční společnost Aerofilms. Dokument Tizian – říše barev uvidí diváci v kinech po celé republice od 7. prosince.

Trailer k filmu Tizian – říše barev ke zhlédnutí zde.

Comments

comments

Vyhledat