Do kin vstupuje dokumentární snímek Tajemní impresionisté

Manet, Monet, Cézanne, Sisley, ale i Caillebotte nebo Signac. Dokumentární cyklus Umění v kině pokračuje strhující výpravou mezi představitele hnutí, které vyvolalo revoluci v dějinách moderního umění. Snímek Tajemní impresionisté otevírá dveře unikátní výstavy v římském Palazzo Bonaparte, kde byla odhalena padesátka veřejnosti dosud nepřístupných mistrovských děl od už zmíněných francouzských malířů. Snímek uvede do kin Aerofilms od 3. srpna.

Jak impresionisté vnímali svět? Jaké techniky, barvy a světlo používali k zachycení reality?  A jak je možné, že stačilo jen pár let, aby se z přehlížených děl staly klenoty ceněné po celém světě? Tyto otázky si pokládají tvůrci dokumentárního snímku Tajemní impresionisté. Odpovědi hledají v kolekci vzácných děl, které se až do této chvíle skrývaly v soukromých sbírkách. Setkávají se v ní obrazy významných představitelů tohoto výtvarného proudu s obrazy jeho méně známých tváří.

Na světlo se tak prostřednictvím nich dostává podmanivá umělecká studie, která dává vyniknout celé řadě nových detailů a skutečností z tvorby francouzských impresionistů. Exkurzem do jejich vnitřního světa provázejí kurátorky výstavy, Claire Durand-Ruel a Marriane Mathieu. Diváci s nimi do hloubky prozkoumají přístupy, které si impresionisté zvolili ve svých dílech, i to, jakými konkrétními prvky se hnutí jako takové vyznačovalo.

Součástí snímku je také příběh pozoruhodné stavby, jakou je Palazzo Bonaparte, která se touto expozicí poprvé otevřela veřejnosti a v níž se protíná bohatá francouzská kultura s místní italskou.

Letní sérii dokumentárních filmů z výtvarného světa pod názvem Umění v kině v září uzavře třetí film Vizionář Modigliani. Snímek připomíná sto let od úmrtí mimořádného umělce Amedea Modiglianiho, který svým dílem předběhl dobu a jehož krátký bohémský život se neobešel bez skandálů. Vizionář Modigliani vstupuje do kin 14. září 2020.

 

Tajemní impresionisté • režie: Daniele Pini • IT • 2020 • 90 minut • výtvarné umění

Jak impresionisté vnímali svět? Jaké techniky, barvy a světlo používali k zachycení reality?  A jak je možné, že stačilo jen pár let, aby se z přehlížených děl staly klenoty ceněné po celém světě? Nejen na tyto otázky odpovídá dokumentární film Tajemní impresionisté. Film na doposud veřejnosti nepřístupných obrazech ze soukromých sbírek odhaluje tajemství umělců, jakými byli Manet, Monet, Cézanne, Sisley nebo Signac, ale i méně známí představitelé impresionismu jako Caillebotte či Berthe Morisot. Součástí filmu je samotný příběh unikátní výstavy se zvláštním zaměřením na Palazzo Bonaparte, fascinující místo, které tímto znovu otevřelo své brány veřejnosti.

Comments

comments

Vyhledat