Letošní La Película nabízí ochutnávku španělských filmů ve formě „tapas“

Kino Světozor ve spolupráci s Institutem Cervantes opět přináší pražským divákům výběr toho nejlepšího ze španělské kinematografie. Po dvouleté pauze se oblíbená přehlídka vrací v redukované verzi: La Película: Tapas.

Zahájení festivalu bude 6. října, v den mezinárodního svátku Dne španělského filmu, a bude možné na něm zhlédnout dva snímky. Klasický černobílý film Smrt cyklisty režiséra Juana Antonia Bardema se bude promítat v Institutu Cervantes v 17:00. Druhý snímek Dobrý šéf se synovcem Antonia Bardema hercem Javierem Bardemem uvidí diváci na oficiálním zahájení ve 20:00 v kině Světozor.

Návštěvníci filmové přehlídky se mohou na plátně těšit i na oblíbené herecké hvězdy v čele s Penélope Cruz a Antoniem Banderasem, kteří hrají výstřední filmové tvůrce v letošní hit Film roku (Competencia oficial, r. Mariano Cohn, Gastón Duprat). „Kromě distribučních titulů jsme vybrali i nové výrazné snímky, jejichž režiséři se věnují současným tématům,“ říká jeden z dramaturgů David Čeněk. 

Na další dny si organizátoři vybrali tituly, které budou mít díky festivalu v České republice premiéru. „Festival La Película je součástí Světozoru už více než deset let. I když je letošní ročník skutečně jen ochutnávkou, nemohli jsme jej vynechat a naservírovali jsme ojedinělé filmové tapas i u nás v kině,“ potvrzuje Vojtěch Marek, ředitel kina Světozor. Mezi letošní filmové lahůdky tak patří: A přišli v noci… (Llegaron de noche, r. Imanol Uribe), Jednoho roku, jedné noci (Un año, una noche, r. Isaki Lacuesta) a Moje prázdnota a já (Mi vacío y yo, r. Isaac Silvestr). Součástí festivalu jsou také workshopy pro studenty v Institutu Cervantes. Jede se bude zabývat abstraktní animací a druhý o youtubery. Workshop Animace bez kamery 7. října bude využívat stejnou techniku, jakou ve svých filmech používal umělec José Antonio Sistiaga. Účastníci tohoto workshopu vedeného kolektivem Punto y Raya vytvoří kolektivní film napodobující techniku animace bez kamery. Cílem workshopu Youtubber je přiblížit tuto novou audiovizuální realitu studentům středních škol tak, aby z workshopu odcházeli se základní představou o tom, jak mohou dokumentovat realitu pomocí vlastního mobilního telefonu. Workshopy povedou youtuberky Laura Put a Roberta Nikita ‚Robie‘.

La Película je ucelený pohled na španělskou a španělsky mluvenou kinematografii od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po dokumenty reflektující aktuální témata.

Celý program kina Světozor najdete na www.kinosvetozor.cz/?festival=la-pelicula

Událost na Facebooku: fb.me/e/3GhKLFVpa 

 

Comments

comments

Vyhledat