Dokumentární série Šest smyslů Berlína zve na netradiční výpravu

Šest smyslů Berlína - Zvuk
Šest smyslů Berlína - Zvuk

9. listopadu uplyne 34 let od pádu Berlínské zdi, symbolu studené války a světa rozděleného na Východ a Západ. Česká televize u této příležitosti uvádí dokumentární cyklus Šest smyslů Berlína. Svěží série se však neohlíží do historie. Cílí zejména na mladší diváky, které zve na originální městskou výpravou za obrazy, chutěmi, vůněmi, zvuky i doteky německé metropole. Průvodci po fragmentech „svých Berlínů“ je osmnáct Čechů, kteří v jednom z nejinspirativnějších evropských měst našli druhý domov. Tvůrci v jednotlivých epizodách zároveň zkoumají, zda a jaké mentální i sociální zdi stojí v současném Berlíně dosud.

Berlín je patchworkové město sešité ze 190 národností a desítek  subkultur. Mekka všech podivínů a excentriků. Místo příběhů a nezhojených jizev minulosti. Plné energie a neustálých změn.

I třicet čtyři let po pádu Berlínské zdi se tady na sebe naráží Východ a Západ, barvitá historie i fascinující současnost. Vzniká tak atmosféra zvláštního neklidu, lidského i tvůrčího. I proto je město pověstné svou tolerancí – odlišnost se v Berlíně stala normou. 

Jak do skládačky plné kontrastů zapadají Češi, kteří se v Berlíně rozhodli usadit? Jak je ovlivňuje a formuje změť jazyků, pohlaví, ideálů a ideologií, typická pro současný Berlín? Existují specificky české ingredience v zdejším multikulturním guláši? A naopak, daří se Čechům zanechat ve městě výraznější stopu?

Tvůrci dokumentární série Šest smyslů Berlína zvou diváky na toulky dvanácti berlínskými čtvrtěmi, tedy „Kiezy“. V šesti epizodách série je bude jimi provázet osmnáct berlínských Čechů. Každý z nich představí svůj příběh a „svůj“ Berlín.  Nakoukneme s nimi do autentických míst, která často v bedekrech chybí. Přičichneme ke konkrétním i abstraktním pachům města. Zaposloucháme se do městských zvuků i do soundu berlínské vibrující hudební scény. Ochutnáme multikulturní kuchyni, dotkneme se energické každodennosti. 

„Cosi pro Berlín charakteristické, co nelze přenést do žádného jednoznačného smyslového vjemu, ale kvůli čemu se já sama do Berlína opakovaně vracím, je pocit svobody a možností. Možností objevit, kým chceš a můžeš být. Berlín má proto v kapku zpuchřelé Evropě dlouhodobě pověst magnetu pro kreativní, svobodomyslné a nonkonformní lidi, kteří do jeho nepříliš líbivých ulic vnášejí elektrizující náboj a zdejší nevlídné počasí vyvažují inspirativní energií,“ říká o sérii její producentka a jedna z trojice režisérů Bibiana Beňová.

„Vedle objevování Berlína a snahy zachytit specifický městský vibe, jsme s našimi protagonisty mluvili i o tom, co pro ně znamená domov. Jak může odvaha opustit komfortní zónu domácího zázemí bolet, i jak jim tyto limity pomáhají růst. Proto jsem taky oslovila ke spolupráci další dva režiséry, kteří podobnou zkušenost sami okusili – Farid Eslam se z Německa přestěhoval do Prahy, Veronika Jonášová opakovaně z Prahy do Berlína a já sama jsem před lety do české metropole přijela za studii ze slovenského maloměsta,“ doplňuje Beňová.

Prolnutím těchto dvou rovin se tvůrcům série Šest smyslů Berlína podařil vytvořit nejen originální cestopis, ale taky zprávu o tom, proč je důležité se nebát vykročit za svými sny. „Při natáčení jsme neustále naráželi na fragmenty zdi, která kdysi dávno město rozřízla. Proto jsme se taky rozhodli zkoumat, zda v dnešním Berlíně rostou nějaké nové, okem neviditelné zdi a bariéry, nebo zůstává prostorem svobody a tolerance i v současném světě,“ dodává Beňová.

ZRAK

Svět  kolem sebe vnímáme hlavně očima – až 80 procent informací do mozku putuje skrze zrak. Berlín je město, které se pohledům vystavuje bez ostychu a otevřeně. Přitahuje tím lidi, kteří by jinde svoji identitu museli skrývat. S tanečnicí Zorou Jurenkovou nahlédneme do excentrické komunity kolem berlínské burlesque scény, s očním lékařem Lubošem Fraňem do soukromí berlínského gay páru. A skrze objektiv berlínského reportéra Filipa Singera poodhalíme skrytou tvář jednoho ze symbolů Berlína– exkancléřky Angely Merkel.

Režie Bibiana Beňová

Šest smyslů Berlína – Zrak

SLUCH

Jaký smysl Berlín nejvíce charakterizuje? Nejspíš to bude pestrá kakofonie města, která rozvibruje vaše uši. Berlínská klubová scéna je proslulá, právě tady se utvářejí nejaktuálnější trendy nejen elektronické hudby, které odsud míří dál do světa. Není to však jen hudba, kterou město zní. Tomáš Jamník a DJ Tigerhead, dvojice hudebníků z odlišných žánrů nám objeví typické i neobvyklé zvukové zážitky, které Berlín nabízí. Herečka a umělkyně Monika Pokorna zase hledá dokonalý zvuk němčiny.

Režie Farid Eslam

Šest smyslů Berlína – Zvuk

HMAT

Hmat patří k nejcitlivějším lidským smyslům a dotek k nejintimnějším způsobům kontaktu. Pro protagonisty filmu je dokonce základní formou komunikace. Mezinárodně úspěšný tanečník Jiří Bartovanec, nadaný tatér Marek Karek i mladá masérka Žaneta Vašková nám představí svůj Berlín. Jak se jich město dotklo a denně dotýká?

Režie Farid Eslam

Šest smyslů Berlína – Hmat

CHUŤ

Jazyk je nástroj, kterým ochutnáváme svět, ale taky nástroj, kterým ho pojmenováváme a popisujeme. Naučit se cizí řeč neznamená pouze zvládnout slovní zvraty a frazeologii, musíte přijít slovům na chuť. V multikulturním berlínském guláši to není vždy snadné. Hrdiny tohoto dílu budou „jazykoví fetišisti“: spisovatel Jaroslav Rudiš, kuchař Martin Ptáček a Petr Minárech, majitel destilérky, kteří hledají typickou chuť Berlína.

Režie Bibiana Beňová

Šest smyslů Berlína – Chuť

ČICH

Kořen slova Berlín pochází z nářečí lužických Slovanů a znamená bažinu. Ještě před 250 lety bylo město vskutku páchnoucí stokou Evropy, dnes je cítit lípami, marihuanou, uhlím, bezstarostností, historií, velkoměstskou sterilitou, mezinárodní kuchyní …V tomto díle se pomocí českých Berlíňanů pokusíme sestavit čichovou mapu města. Kam nás zavede nos zdejšího televizního zpravodaje Martina Jonáše, brněnské spisovatelky Dory Kaprálové a kavárnice Anny Vohlídalové, které zákazníky vábí na vůni českých buchet?

Režie Veronika Jonášová 

Šest smyslů Berlína – Čich

ŠESTÝ SMYSL

K symbolům Berlína patří betonová zeď, která po řadu dekád půlila město na Východ a Západ. Její dualita je tu stále přítomná. U torza berlínské zdi se symbolicky potkává trojice Čechů tří generací: někdejší hvězda Ostře sledovaných vlaků, herečka Jitka Zelenohorská a bývalý punker Luděk Pachl kdysi přes zeď utíkali za svobodou, mladá lékařka Eva Vágner Dunglová se zase snaží přelézat neviditelné sociální zdi, na které lze i dnes ve svobodomyslném Berlíně narazit.

Režie Veronika Jonášová 

Šest smyslů Berlína – Šestý smysl

Sérii Šest smyslů Berlína najdete na stránkách České televize

Comments

comments

Vyhledat