Dva knižní tipy pro příznivce psychologie + ukázky

V Portálu právě vycházejí dva nové tituly, které se zabývají psychologií a slibují nové vhledy. Pojďme se podívat na stručné info a ukázky:

Čermák, Ivo; Šikl, Radovan (eds.)
Příběh československé psychologie I.
Rozhovory s osobnostmi oboru
Unikátní projekt si dal za cíl vyzpovídat formou rozhovorů významné osobnosti české psychologie, které tento obor od poloviny 20. století etablovaly, a získané informace zasadit do širšího oborového rámce. Mnohdy fascinující životní příběhy nestorů české psychologie, vzpomínky na jejich učitele, nelehkou situaci oboru v době ideového dozoru, ale i svědectví o obrovském elánu a nasazení pro věc, hledání nových cest a reflexe celého vývoje české psychologie – o tom všem poutavým způsobem vyprávějí např. Ferdinand Knobloch, Ivo Pondělíček, Jaro Křivohlavý, Pavel Říčan, Vladimír Smékal, Ivo Plaňava, Stanislav Kratochvíl aj. Rozhovory jsou doplněny medailony autorů, krátkými studiemi o jejich působení a díle a obrazovým materiálem.
váz., 448 str., 649 Kč
Ukázka z knihy

Zimbardo, Philip; Harwig, Daniel
Philip Zimbardo – Paměti psychologa
Rozhovor s Danielem Harwigem
Překlad: Bartošková, Linda
V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philipem Zimbardem. V nich vzpomíná na své drsné dětství, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu. Dále se ale věnuje i následujícím projektům (zkoumání stydlivosti), svému angažmá ve zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě. Kniha přináší nejen unikátní, živě líčené, a přitom obsahově nabité paměti výrazné osobnosti světové psychologie, ale podává i široký vhled do dějin celého oboru ve 20 století.
váz., 280 str., 399 Kč
Vyjde také jako e-kniha
Ukázka z knihy
K tématu doporučujeme také: Poslušnost vůči autoritě , Stávám se sám sebou , Psychologie davu

Comments

comments

Vyhledat