Dva romány Waltera Tevise: Muž, který spadl na Zemi a Dámský gambit

Dámský gambit

Vydává Argo, přeložila Hana Ulmanová. 304 stran, 398 Kč.

Beth Harmonová se v osmi letech dostane do sirotčince, kde si najde dvě cesty k úniku z reality: malé zelené pilulky, které děti dostávají „na uklidnění“ a šachy. Hra, s níž ji seznámí údržbář ve sklepě sirotčince, ji pohltí a během několika let se ukáže, že Beth není jen „na holku dost dobrá“, ale je nejlepší v celé Americe. Ale cestou na světový vrchol musí překonat nejen nedůvěru okolí, ale i vlastní démony závislosti. Strhující příběh Waltera Tevise o dospívání, šachách, feminismu a nebezpečných návycích vzbudil senzaci svým televizním zpracováním v produkci Netflixu v roce 2020.

 

 

 

Muž, který spadl na zemi

Vydává Argo, přeložil Robert Tschorn.  192 stran, 298 Kč.

Příběh Thomase Newtona, mimozemského návštěvníka, jenž byl v lidské podobě vyslán na naši planetu, aby zachránil svůj umírající lid. Jako osamělý a křehký cizinec podléhá navzdory svému nadřazenému rozumu plíživým svodům lidské společnosti. Tváří v tvář všudypřítomné pošetilosti, podezřívavosti a zaslepenosti přitom poznává, že se i pozemšťané vydali na cestu k patrně neodvratitelnému sebezničení. Román, který se proslavil především díky stejnojmenné filmové adaptaci s Davidem Bowiem v hlavní roli, je klasikou svého žánru.

 

——————————

Walter Tevis (1928 – 1984) sám o sobě mluvil jako o „dobrém americkém spisovateli druhé kategorie“. Naproti tomu scenárista Allan Scott, který spolupracoval na populárním seriálu Dámský gambit podle Tevisovy knihy, ho považuje za jednoho z nejlepších amerických spisovatelů 20. století. „Dámský gambit vypráví hrozný příběh velmi jednoduše. Dítě, mrtvá matka, sirotčinec, genialita, závislost. Je to jako od Dickense.“

Walter Tevis byl rodinný typ, který hrál deskové hry a rybařil se svými dětmi, oblíbený profesor literatury na Ohio University, milovník koček, amatérský filmař a talentovaný hráč šachu. Zároveň byl i velkým hazardním hráčem a alkoholikem, který kouřil tři krabičky cigaret denně a několikrát se pokusil o sebevraždu.

Za svůj terén považoval svět smolařů. „Píšu o ztroskotancích a samotářích,“ řekl v roce 1983 The New York Times. „Jestli je v mém díle nějaké společné téma, tak právě tohle. Vymyslel jsem frázi rozený smolař. Jsem posedlý bojem mezi vítězstvím a prohrou.“ Jako dítě trpěl srdeční vadou a strávil měsíce v léčebně nadopovaný fenobarbitalem jako Beth Harmonová, hlavní postava Dámského gambitu. Byl přesvědčený, že tato zkušenost způsobila jeho pozdější alkoholismus. Po návratu k rodičům pro něj bylo nové prostředí matoucí a v rozhovoru v roce 1981 řekl, že kniha Muž, který spadl na Zemi o mimozemšťanovi, který přistane v Kentucky a nedokáže se přizpůsobit životu na této planetě, je „převlečená autobiografie“. Román Hazardní hráč vycházel z Tevisových drsných zážitků z kulečníkových heren před válkou a po ní.

Walter Tevis napsal šest románů, z nichž většina se stala předlohou úspěšných filmů. Po debutovém Hazardním hráči (The Hustler, 1959) a Muži, který spadl na Zemi (The Man Who Fell to Earth, 1963) se na téměř dvě desetiletí odmlčel. V osmdesátých letech vydal během čtyř let, které mu zbývaly, Zpěv drozda (Mockingbird, 1980), Kroky slunce (The Steps of the Sun, 1983), Dámský gambit (Queen’s Gambit, 1983) a volné pokračování Hazardního hráče s názvem Barva peněz (The Color of Money, 1984). Zemřel 8. srpna 1984 na rakovinu plic.

 

Comments

comments

Vyhledat