Největší vánoční padouši

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejte přátelé, ale i nepřátelé i všichni ostatní…jenže kdo na to má čas? Člověk tak tak stíhá sváteční kratochvíle, jako stát hodiny ve frontách, pobíhat po výdejních místech a mačkat se s ostatními, kteří se rozhodli strávit předsváteční čas ve znamení neurózy.

Mno a když už má člověk (já) čas, tak se natáhne, na břicho si položí misku s cukrovím, načne destilát dle chuti a pustí si svou oblíbenou „vánoční klasiku“. To pro mě znamená, že se podíváme se na největší záporáky vánočních filmů. Chápu, že vybrané filmy nejsou úplně tradiční vánoční (sorry, pane Dickens i ostatní), ale patří mezi ty klasiky, které si prostě o svátcích podle mě musíte pustit. Kdo jsou tedy TOP padouši Vánoc?

Hans Gruber – Die Hard (Smrtonostná past)

Severus Snape je sice oblíbenec mileniálů, ale pro mě největší rolí Alana Rickmana zůstane německý terorista Hans Gruber. Film, kterým se Bruce Willis navždy zapsal do kinematografie jako “hrdina – zachránce“, by nikdy neobstál bez stejně kvalitního záporáka.

Hans Gruber je pravděpodobně nejvíc nedoceněným ze světových filmových zlounů, což je škoda, protože jen geniální mozek mohl naplánovat tak dokonalou operaci jako přepadení Nakatomi Plaza. Po celou dobu je stoicky klidný, nečiní zbrklá rozhodnutí a jeho tým je složen z naprostých expertů. Navíc má styl ,o kterém by si mohli nechat zdát i záporáci z bondovek. Jasně – nedopadlo to s ním nijak slavně, ale to jen kvůli tomu, že John McClane je hrdina – v reálném světě by jeho geniální plán byl dotažen k úspěšnému cíli.

Opravdu myslíš, že máš proti nám šanci, kovboji?“

Die Hard – trailer

 

Darth Vader – Star Wars (Hvězdné války)

Je to tak – Hvězdné války jsou prostě vánoční film, velikonční, valentýnský, když je člověk šťastný, smutný, nemocný, prostě je to tak a hotovo. A pokud mluvím o Star Wars, myslím ty správné Star Wars A pokud se budeme bavit o tomto kultu, je jasné, že Darth Vader musí být na seznamu (stejně jako může být na jakémkoli jiném seznamu – prostě protože proto). Za mlada talentovaný závodník, který zničil (takřka) komplet řád Jedi a navíc dokázal přeměnit politický systém ne jedné země, ne jedné planety, ale vesmíru – CELÉHO VESMÍRU. Milovník bytového designu žijící ve své „kouli“ a starající se o budování Hvězdy smrti – nejničivější vesmírné stanice všech dob. A kdo by zapomněl na jeho vkusný obleček včetně kápě (je to tak – s černou prostě nešlápnete vedle ani na diskotéce v Jablunkově, ani při galaktické bitvě). Darth Vader prostě je nejvelkolepějším záporákem všech dob a proč si jeho dobrodružství nepřipomenout v časech vánočních…

„Chhhhhh pfffffff chhhhhh pfffffff.“

Star Wars Episode IV – New Hope – trailer

Harry a Marv – Home Alone (Sám doma)

Mokří (nebo chcete-li Dlouhoprstí) banditi Harry a Marv, kteří se nechali beztrestně šikanovat mladým, rozmazleným spratkem Kevinem McCallistrem nemůžou chybět – ať zvedne ruku každý, kdo jim ve finále opravdu přál, aby toho malého smrada chytli. V jedné vědecké studii američtí (pravděpodobně američtí, protože žádní jiní vědci nemají na takové věci čas) vědci zjistili, že v reálném životě by během dvou filmů, kde se dvojice zločinců objeví, zemřeli ne jednou, ne pětkrát, ale třiadvacetkrát! Je to tak – prakticky je tedy záporákem právě mladý Kevin. Harry s Marvem si zaslouží místo v mém žebříčku hlavně díky své neústupnosti – kde by jiní balili šperháky, oni pokračují dál a nenechávají se odratit další a další ranou osudu. A proto si zaslouží nějaké to ocenění, protože srdcaře, ty umím ocenit!

„Harry! Jdu do baráku!“

Home Alone – Sám doma – trailer

 

 

Bonusový záporák

Lucifer – S čerty nejsou žerty

S čerty nejsou žerty jsou prostě klasika, která o Vánocích musí proběhnout. Pohádka natočená na motivy pohádky Boženy Němcové čertův švagr je nestárnoucím kultem přímo přetékající životními hereckými výkony. Čert s hodností Vraníka samozřejmě záporák není, protože pomáhá dobru a navíc ani neumí pořádně pít (což se mu „vyplatí“ nejen kocovinou, ale i službou v armádě a spáleným ocáskem). Pravým a jediným děsivým záporákem je samozřejmě pán pekel, samotný Lucifer v podání démonického Karla Heřmánka. Tady je škoda každého dalšího slova – prostě běžte a pusťte si to a smějte se a bavte se a pijte vaječňák a cpěte se cukrovím – vždyť jsou přece ty Vánoce…

„Kam čert nemůže – tam nastrčí bábu.“

 

Comments

comments

Vyhledat