EuroPride 2019 bude ve Vídni

© WienTourismus / Paul Bauer
© WienTourismus / Paul Bauer

Od 1. do 16. 6. 2019 se stane Vídeň centrem evropské LGBT komunity. Již podruhé se zde bude konat festival EuroPride.

U příležitosti putovního festivalu EuroPride ve Vídni proběhne v rakouské metropoli od 1. do 16. 6. 2019 řada informačních, diskuzních a kulturních akcí a party, jejichž cílem bude podpořit zrovnoprávnění a toleranci a vymezit se proti homofobii. Několik akcí stojí již na programu: poběží se EuroPride běh, uskuteční se den v zoo a v lázních Schönnbrunn či prohlídky vídeňských muzeí a proběhne několik filmových večerů.

Centrem dění komunity EuroPride se stane městečko Pride Village na radničním náměstí Rathausplatz. U nedalekého kostela Votivkirche vznikne i Pride Park, který bude návštěvníkům sloužit především ve třech posledních dnech festivalu jako klidnější alternativa k dění na Rathuasplatzu. Vídeň očekává během EuroPride 2019 zhruba milion návštěvníků.

Zlatým hřebem oslav se stane duhový průvod, který 15. 6. povede přes vídeňský Prachtboulevard a ulici Ringstraße. Následovat bude shromáždění s řadou projevů a vystoupeními mezinárodních špičkových hvězd, které zahájí závěrečnou party festivalu.

Rok 2019 je významným rokem pro komunitu LGBT: před 50 lety, 28. 6. 1969, začaly po razii v newyorském klubu Stonewall Inn nepokoje, které mají dopady až do dnešní doby. Právě před půl stoletím začal boj za zrovnoprávnění LGBT komunity, který každý rok v červnu po celém světě vrcholí duhovými průvody.

Info: europride2019.at a europride2019.wien.info.

Comments

comments

Vyhledat