Eva Samková: Když nevyhraju, nemusím být smutná

foto archiv Feel The Wheel, autor Adam Maršál
foto archiv Feel The Wheel, autor Adam Maršál

Eva Samková má za sebou letos extrémně úspěšnou sezónu. Stala se mistryní světa ve snowboardcrossu i vítězkou světového poháru ve stejné disciplíně. Aby toho nebylo málo, střihla si v červnu i závod Red Bull 400. V sobotu 10. srpna se postaví také na start longboardového závodu Feel The Whell, který se letos pojede na závodní bikrosce v pražských Bohnicích. Více se dočtete v rozhovoru. 

 

Máte za sebou velice úspěšnou sezónu. Jak jste všechny ty úspěchy prožívala?

Velice spokojeně. Byla jsem moc nadšená, že se daří.

Co pro vás bylo absolutně nejvíc?

Myslím si, že oba výsledky. I mistrovství světa i světový pohár, protože se mi to oboje povedlo. Ale vlastně nejvíc bylo to, že jsem v každém závodě byla na bedně. To se mi snad ještě nestalo.

V dubnu jste se zúčastnila také extrémního běžeckého závodu Red Bull 400. Pokud se nemýlím tak to pro vás bylo poprvé. Jak jste se připravovala?

Bylo to poprvé, ale běžela jsem jen štafetu. Takže jen úsek 100 metrů. Na Redbull 400 jsem se přímo nepřipravovala. Prostě jsem jen normálně běžně trénovala, což zahrnuje posilovnu, běhání, jízdu na kole. 

Závod jste se svým týmem vyhrála. Jaké byly vaše bezprostřední pocity a čekala jste takový úspěch?

Bylo to skvělý! Byla jsem úplně nadšená, protože jsem vůbec nečekala takový úspěch. Kluci teda byli rozhodnutý od začátku, že vyhrajeme, ale já jsem si to nemyslela, protože ty lidi tam jsou hrozný borci. Už jenom, když vybíhal můj parťák na třetím úseku a já viděla, že je první, tak jsem vůbec nechápala a v tu chvíli se dost lekla, abych to nepokazila…

Dáte si příští rok repete?

Doufám, že jo. Buď zase v týmu, nebo možná vyhecuju celou čtyřstovku.

Odpočinek je důležitej i v průběhu tréninků

Máte někdy vůbec čas na odpočinek? Jak nejraději relaxujete?

Joo, to mám. Odpočinek je důležitej i v průběhu tréninků. Jinak mám většinou po sezóně měsíc pauzu a pak začínám znova suchou přípravu. Relaxuju ať už čtením nebo v přírodě u koní.

Čeká vás v létě ještě dovolená, nebo ji už máte za sebou?

Už mám jednu za sebou, byla jsem surfovat. Možná ještě někam vyrazím na kratší výlet, ale už budu hlavně trénovat. 

foto archiv Feel The Wheel, autor Adam Maršál

V sobotu 10. srpna se znovu postavíte na start longboardového závodu Feel The Wheel. Jak tenhle závod vnímáte?

Jako skvělej závod, který je super v tom, že hrozně souvisí s tím mým sportem. Jenom je to letní verze. Je skvělý, že si člověk může jet v pumptracku i ve více lidech než sám. Hrozně se těším. 

Poslední tři ročníky jste vyhrála, jak to vidíte letos?

Noo samozřejmě udělám maximum pro to, abych zase vyhrála. Ale hlavně je to super zábava. Mě na Feel The Wheel i Red Bull 400 nejvíc baví, že jsou to sice závody, ale vůbec nemusím vyhrát. Prostě se nic nestane, když nevyhraju a nemusím být smutná. Když vyhraju, tak je to ale samozřejmě lepší.

Závod se letos z Benátek nad Jizerou přemístil do Bohnic. Jak se těšíte na nové prostředí?

Moc se těším, protože to bude zas jiná trať a celkově to bude dost jiné. Jsem zvědavá a doufám, že díky změně místa dorazí i více lidí. 

Vím, že na longboardu se v létě připravujete na snowboard. V čem vám pomáhá?

Hlavně v citu pro tu jízdu, pro takové to „tajmování“, sešlapávaní boulí a celkově ten pocit z těch boulí. 

Na longboardu při Feel The Wheel se nejede tak rychle, ale zas jsou to kolečka a člověk nemá to prkno přidělané k nohám

Budete se nějak zvlášť připravovat na závod Feel The Wheel? 

Ne. Zaprvé nemám extra moc času a zadruhé mám svoje tréninky, takže uvidím, jak to dopadne. Určitě se ale půjdu párkrát projet na longboard. 

Dokážete na stupnici od 0 do 10 srovnat, jak moc je nebezpečné závodit na snowboardu a na longboardu?

To se nedá srovnávat. Je to pro každého jiné a jsou to tak různé sporty, že to nejde porovnat. Na longboardu při Feel The Wheel se nejede tak rychle, ale zas jsou to kolečka a člověk nemá to prkno přidělané k nohám…Vůbec se to každopádně neodvažuju srovnávat. 

Co byste vzkázala čtenářům, kteří váhají, zda se závodu Feel The Wheel zúčastni,t ať už jako divák, nebo jako závodník?

Jako divák to je samozřejmě jasný…Vůbec nevím, proč by někdo měl váhat přijít! A jako závodník? Pokud mají alespoň něco málo naježděno na longboardu, tak do toho! Taky nemám zas tak moc naježděno a nevadí to. Takže ať se určitě nebojí přihlásit. Kvalifikace se stejně jede po jednom a když se jim to v ten den nebude zdát, tak to prostě neodjedou…

 

Comments

comments

Vyhledat