Festival Den architektury vzdá poctu Plečnikovi koncertem Viklického 

Emil Viklický
Emil Viklický

V letošním roce uplynulo 150 let od narození významného slovinského architekta Josipa Plečnika, který stojí mimo jiné za proměnami Pražského hradu za první republiky. Festival Den architektury připomíná toto výročí mimo jiné koncertem Pocta Josipu Plečnikovi, na kterém 4. října od 19.30 hod. v autentickém prostoru Plečnikova Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech zazní unikátní hudební dílo Emila Viklického z roku 1996 Dopisy Plečnikovi. Suitu pro mezzosoprán a sedm nástrojů vytvořil Viklický na základě dopisů dcery Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masarykové právě architektu Plečnikovi.

Emil Viklický je dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších jazzových klavíristů a komponistů nejen u nás. Londýnské Timesy jej označily jako jazzového Janáčka a Guardian jeho skvělou hru a melodické a harmonické cítění přirovnal ke Keithu Jarretovi. Na koncertě v úterý 4. října se k Emilu Viklickému připojí přední osobnosti jazzu i vážné hudby: mezzosopranistka Michaela Zajmi, flétnista Jiří Válek, za harfu usedne vynikající Jana Boušková a David Řehoř rozezní marimbu. Liběně Séquardtové budou náležet party hoboje a anglického rohu, Jiří Stivín Jr. usedne za bicí, Jakub Jánský se chopí houslí a kontrabasovou linku bude mít v rukou další legenda našeho jazzu František Uhlíř. „Jsem ráda, že skladba zazní po tak dlouhé době, je to nejen hold Emila Viklického Josipu Plečnikovi, ale i propojení vynikajících umělců a hudby a architektury napříč časem a prostorem,” dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Dopisy Plečnikovi byly vydány na albu Pocta Josipu Plečnikovi v roce 1996 u příležitosti výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii na Pražském hradě na objednávku tehdejšího hradního architekta Bořka Šípka. Emil Viklický na něm potvrdil svoji schopnost úspěšně podnikat hudební výpravy mimo hájemství jazzu. Pěvecké party na nahrávce svěřil tehdy začínající mezzosopranistce Magdaleně Kožené a album bylo kritiky označováno za událost sezony.

Prostor Kostela bude posluchačům koncertu, ale i ostatním návštěvníkům Dne architektury, přístupný díky vlídné spolupráci  Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně Praha – Vinohrady a faráře Jana Houkala. Cenově zvýhodněné vstupenky za 390 Kč je možné zakoupit v předprodeji v sít GoOut. Více informací na www.denarchitektury.cz.

Den architektury: Koncert Pocta Josipu Plečnikovi

Úterý 4. 10. 2022 20:00

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
Jiřího z Poděbrad 19, Praha 3

Účinkující:
– Emil Viklický – piano
– Michaela Zajmi – zpěv
– Jiří Skuhra – flétna
– Bronislava Klablenová – harfa
– David Řehoř – marimba
– Liběna Séquardtová– hoboj a anglický roh
– Jiří Stivín Jr. – bicí
– Jakub Jánský – housle
– František Uhlíř – kontrabas

Comments

comments

Vyhledat